A Omzien (in tevredenheid) AlO-rendement De automatisering kwam tot stand na een drastische reorganisatie, waarbij de oorspronkelijke vier sectoren werden teruggebracht tot twee (een technische en een financiële). De tekenkamer werd met acht van de dertig formatieplaatsen gereduceerd, en de zeven hiërarchische lagen werden teruggebracht tot vijf, waarvan de bovenste een eenmanslaag is, die Kees Remijnse heet. >995-5 Cristini is zeer tevreden over het geko zen systeem: we zijn nu halverwege en kunnen de voordelen goed overzien. Ik ben ervan overtuigd dat als je het sys teem optimaal gebruikt, er veel meer dan twee procent besparing mogelijk is. Als collega's van andere bedrijven op bezoek komen (en dat gebeurt vaak) steekt hij zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken: ik heb er al veel tot Smallworld-GIS bekeerd. Maar bovenal adviseert hij: een totale aanpak geeft het meeste profijt. Veel collega's beginnen echter met een beperkt systeem, een soort CAD-systeem dat meer kartogra- fisch is toegespitst op het exact leggen van leidingen. Dat geeft natuurlijk ook wel winst, maar je hebt in wezen alleen maar een digitale replica van een ana loge tekening; het is nog niet echt intel ligent. Een transformator bijvoorbeeld is dan alleen nog maar een zwart balle tje op de kaart, maar dat is niet genoeg, de trafo heeft een functie. Aan de ene kant gaat er 10 KV in en aan de andere kant komt er 380 V uit, en dat kun je in ons systeem wel onderscheiden. NGT GEODESIA Henk Hirschman in voortdurend overleg met uitvoerders. Het ziet ernaar uit dat de geplande conversietijd wordt gehaald, zodat aan de voorwaarde dat de kosten binnen zes jaar worden terugverdiend, wordt voldaan. Die snelle aanpak is de voorwaarde voor het succes. De keuze van ATLAS en Smallworld is een juiste keuze gebleken, evenals het principe: starten op zwak-geografische basis en sterk geografisch ein digen. Als je opnieuw zou moeten beginnen, zou je het dan anders doen, vragen collega's weieens. Dat is niet het geval. Op onderdelen zouden we proberen het beter te doen, zegt Cristini, maar we zouden zeker weer voor dit systeem kiezen. Summary An A TI ASfor utilitie companies The public utility company 'Energie Delfland' decided three years ago to store their cable and pipeline data in a GIS called A TLAS. The analogue-digital conversion of the existing maps is carried out by scanning and 'heads-updigitizing. Due to a balanced choice of means the system will be financially pro fitable within six years. heeft daar heel wat aan moeten trekken om die van de grond te krijgen. Ge meenten, Waterleidingbedrijf, PTT en Casema waren al snel bereid mee te doen, maar merkwaardigerwijs moest het meest aan het Kadaster worden ge trokken om ze te motiveren tot deel name. Uiteindelijk werd men het eens. Onder leiding van het Kadaster is die GBKN nu bijna voltooid. Cristini kijkt, namens de andere deelnemers, zorgvul dig over de kadastrale schouders mee. Geodesie scoort het slechtst in het aio-rendement: van de vijftien in dienst getreden aio's tussen 1986 en 1990 promoveerden er slechts twee. Dekaan prof. dr. ir. M. Bogaerts schrijft dat toe aan de gunstige arbeidsmarkt voor geodeten. ,,Wij geven aio's geen toeslag op hun salaris, terwijl het bedrijfsleven ze vaak florissante aanbie dingen doet. Dan is de keus gauw gemaakt". Geodesie voert geen beleid voor verbetering van het aio-rendement. (Uit: TUD-blad„Delta"6april 1995) 245

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 21