Geodeten bij de rijksoverheid Geodetische werkgevers 1995-5 NGT GEODES1A Het werk binnen de rijksoverheid is heel divers. Een vrij grote groep geodeten is werkzaam bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (3%). Daarnaast herbergen de Topografische Dienst en de Hydrografische Dienst ook relatief veel geodeten. Over andere ministeries ver spreid zijn echter ook geodeten te vinden: onder meer bij VROM (Rijksgebouwendienst, bureau-adviseur Raad van State, Milieu) en Landbouw. van de geodesie waarop de functie betrekking had. Voor wat betreft de indeling in deelgebieden is gekozen voor één die gerelateerd is aan bepaalde taken van de geodeet in de maat schappij (fig. 1). In de praktijk bleek de indeling enkele interpretatieproblemen te geven. Het begrip „geometrische infrastructuur" was nog niet overal ingeburgerd. „Plaatsbe paling" werd soms verward met „puntsbepaling". De respons op de enquête was groot. Van de tussen 1960 en 1995 afgestudeerde 564 geodetisch ingenieurs, hebben er 482 meegewerkt aan de enquête, een respons van iets meer dan 85%. De 15% non-respons heeft meerdere oorzaken. Van 12 mensen is bekend dat ze zijn overleden. Ongeveer 10 mensen gaven aan niet mee te willen werken. Met de overi gen (ongeveer 60 mensen) is het niet gelukt contact te leg gen, omdat adres of telefoonnummer niet meer te achter halen viel of omdat ze onbereikbaar waren gedurende de onderzoeksperiode. Omdat het percentage non-respons vrij gering is, geeft de enquête een goede indruk van de (ontwik kelingen in de) werkkring van geodetisch ingenieurs. Voor de analyse van de werkgevers zijn deze geclassificeerd in overheid, semi-overheid en particuliere sector. Daarbinnen werd een nadere indeling aangebracht. Enkele grotere geo detische werkgevers zijn als aparte categorie opgenomen (Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, TU Delft, Kadaster). De indeling van de bedrijven in de particuliere sector leidde tot enige classificatieproblemen, omdat (mede door fusies) vaak heel brede bedrijven zijn ontstaan, die niet eenvoudig in een bepaalde categorie zijn in te delen. Om die reden is ervoor gekozen om onderscheid te maken tussen bedrijven die direct gelieerd zijn aan een bepaalde toepassing en bedrijven waarbij de geodetische activiteiten wat meer los staan van een bepaalde toepassing (zoals KLM Aerocarto). In het eerste geval wordt ook nog onderscheid gemaakt tussen ingenieursbureaus waar „droge" toepassingen centraal staan (zoals Oranjewoud, waar de landmeetkundige afdeling is ontstaan als ondersteuning van inrichting en beheer van vooral het landelijk gebied) en ingenieursbureaus waar „natte" toepassingen centraal staan. Hoe is de huidige verdeling van werkzame geodeten over de verschillende soorten werkgevers? Zoals uit fig. 2 blijkt, zijn de overheid en de semi-overheid samen goed voor 57% van de werkgelegenheid; de particuliere sector heeft een aandeel van 43%. In deze tabel zijn ook de werkgevers opgenomen, waar bij geodeten geen geodetische werkzaamheden meer verrich ten. Gemiddeld is dit 19%. Sommige werkgevers scoren aan zienlijk hoger: de overige onderwijs- en onderzoeksinstellingen (30%), de produktiebedrijven (35%), de softwarehouses en adviesbureaus (45%) en de overige particuliere sector (75%). 1. vormbepaling van de aarde (o.a. zwaartekracht); 2. geometrische infrastructuur (RD-net, NAP); 3. plaatsbepaling (navigatie); 4. technische metingen (uitzetwerk, deformatiemeting); 5. kaartvervaardiging en bijhouding (met fotogramme- trie en landmeetkunde); 6. opzet en beheer van informatiesystemen: de techni sche kant (GIS/LIS); 7. organisatie, bijhouding en verstrekken van vastgoed informatie: de bestuurlijke kant; 8. inrichting van landelijke of stedelijke gebieden (her verkaveling, grondbeleid) en waardebepaling van on roerend goed Fig. 1. 'en van Fig. 2. Verdeling huidige werkgelegenheid over werkgevers. Binnen de overheid zijn de gemeenten (9%) de grootste werkgever; binnen de semi-overheid zijn dat het Kadaster (14%), de overige onderwijs- en onder zoeksinstellingen (10%) en de Faculteit der Geodesie van de TU Delft (9%). De algemene ingenieursbureaus (11%) en de softwarebedrijven en adviesbu reaus (9%) scoren het hoogst binnen de particuliere sector. Laag scoren de wa terschappen en de nutsbedrijven. Deze zijn respectievelijk opgenomen in de categorieën overige overheid en overige semi-overheid. De categorie overige overheid bevat naast de waterschappen onder meer de provincies. In de catego rie overige semi-overheid zijn naast de nutsbedrijven onder meer het NLR, de Nederlandse Spoorwegen, de Waarde ringskamer en het Landbouwschap ver tegenwoordigd. De particuliere sector neemt een steeds groter aandeel van de werkgelegenheid voor zijn rekening. Dit aandeel is voor al ten koste gegaan van de categorie se- overheid - Meetkundige Dienst 3% - overige rijksoverheid 6% - gemeentelijke overheid 9% - overige overheid 2% semi-overheid - TU Delft 9% - overige onderwijs- en onderzoeksinstellingen 10% - Kadaster 14% - overige semi-overheid 4% particuliere sector - produktiebedrijven 7% - ingenieursbureaus (inrichting en beheer) 7% - ingenieursbureaus (hydrografie) 4% - algemene ingenieursbureaus 11 - softwarehouses en adviesbureaus 9% - overige particuliere sector 5% totaal 100% 248

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 24