wÊËk IS Wm Type werkzaamheden 1995-5 NGT GEODESIA 100% 80% 60% 40% 20% 0% 37% 54% 37% 55% 35% 55% 30% 59% 1975 1980 1985 1990 31% 58% bestuurlijke geodesie ruimtelijke gegevensinwinning en presentatie vormbepaling aarde en geometrische i-..4 infrastructuur 1995 In mindere mate neemt de sector kaartvervaardiging in betekenis af. Een grote groei is waarneembaar in de sector opzet en het beheer van in formatiesystemen; het aandeel van het deelgebied be stuurlijke geodesie is vooral tussen 1985 en 1990 licht afgenomen. Binnen het deelgebied zijn wel ver schuivingen opgetreden. Toegeno men is de bestuurlijke kant van de informatievoorziening; relatiefin be tekenis afgenomen is de inrichting van landelijke en stedelijke gebieden. Waardebepaling van onroerend goed maakt vooralsnog een beperkt onder deel uit van dit deelgebied. Het grootste deel van de geodetisch ingenieurs is werkzaam Fig. 4. in het deel van het vakgebied dat zich bezighoudt met de Ontwikkeling inwinning en presentatie van ruimtelijke gegevens (58%). aandeel iverk- Bijna een derde (31%) zegt werkzaam te zijn in de bestuur- gelegenheid in de lijke geodesie. Een beperkt gedeelte van de geodeten (11%) drie clusters van houdt zich bezig met werkzaamheden met betrekking tot de deelgebieden van vormbepaling van de aarde en de geometrische infrastruc- de geodesie. tuur. Ook is gekeken naar de ontwikkeling van het aandeel van de diverse deelgebieden in de tijd. Daartoe zijn opnieuw de functies op vijf tijdstippen in het verleden geanalyseerd (fig. 4). De verdeling blijft, opmerkelijk genoeg, relatief vrij constant. Alleen de laatste tien jaar zijn er enkele wijzi gingen te constateren. Overigens dient er hier nog eens op te worden gewezen dat in absolute zin in alle sectoren sprake is van een aanzienlijke groei. De volgende conclusies zijn te trekken: binnen het deelgebied vormbepaling van de aarde en geo metrische infrastructuur is het aandeel van geodeten dat (een deel van) hun activiteiten in dit deelgebied verricht, vrij constant gebleven (11%); de relatieve omvang van het deelgebied ruimtelijke ge gevensinwinning en presentatie is licht toegenomen. Als echter naar de verschillende onderdelen van dit deelgebied Fig. 5. wordt gekeken, dan blijkt de toename bepaald niet gelijk- Ontwikkeling matig te zijn. Aanzienlijk in betekenis afgenomen zijn van het type werk- technische metingen (uitzetwerk en deformatiemetingen), zaamheden. In de enquête is ook gevraagd naar het type werkzaamheden dat men verricht. Uit een lijst van zeven moesten de twee belangrijkste worden aangegeven. De zeven zijn vervolgens geclusterd naar vier groepen: management (projectma nagement en lijnmanagement), onder wijs verzorgen, onderzoek en advies en uitvoerend werk (produkt- en software ontwikkeling). Van de belangrijkste taken is de helft managementtaken. In fig. 5 is de ontwikkeling van het type werkzaamheden weergegeven. Daaruit blijkt dat managementtaken belangrij ker zijn geworden. Het aantal geodeten dat onderwijs verzorgt, is afgenomen in de afgelopen twintig jaar. De andere categorieën zijn relatief constant ge bleven. Binnen de categorie uitvoerend werk heeft overigens wel een verschui ving plaatsgevonden van praktisch uit voerend werk naar produkt- en soft- ware-ontwikkeling; binnen de categorie advies en onderzoek is het advieswerk in belang toegenomen. Overheid Bij de overheid is 60% van de belang rijkste taken managementtaken. Rela tief hoog scoren geodeten die werkzaam zijn bij de lagere overheid (70%); ma nagementtaken zijn daar de afgelopen twintig jaar in omvang altijd van groot belang geweest. Bij de rijksoverheid scoort de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat relatief laag (23%). Semi-overheid Bij de semi-overheid zijn 35% van de belangrijkste taken managementtaken. Degenen die werkzaam zijn bij onder- wijs- en onderzoeksinstellingen verrich ten slechts in beperkte mate manage menttaken. Bij het Kadaster worden in verhouding relatief veel management- 250 22% i 100% 80% management 1980 onderwijs verzorgen advies en onderzoek uitvoerend

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 26