A (fig. 2). totale automatiseringskosten '995-5 NGT GEODESIA den toegelicht en vervolgens worden de resultaten en inter pretaties uitgebreid behandeld. Ondanks een goede ordening van gegevens zal voor menige lezer de veelheid aan tabellen, schema's en nuanceverschillen als „ondoorzichtigover komen. Zelfs met de toelichtende tekst erbij is het op ver schillende plaatsen moeilijk de relatie tussen tekst en tabel te volgen. De conclusie omtrent informatiesystemen voor manage - mentbeslissingen is de moeite waard. Uit het onderzoek blijkt dat het overgrote deel van de informatiesystemen binnen gemeenten bestaat uit systemen voor operationele processen (fig. 1). Systemen voor management en strate gische beslissingen zijn bij gemeenten, met name bij de kleinere gemeenten, nog weinig in geautomatiseerde vorm voorhanden. Grotere gemeenten hebben zowel meer geauto matiseerde operationele, management- als strategische syste men. Naarmate er meer geautomatiseerde systemen binnen een gemeente aanwezig zijn, neemt het aandeel daarin van management-beheersingssystemen en van strategische planningssystemen toe. Het percentage operationele syste men is bij gemeenten met veel systemen kleiner dan bij gemeenten met minder systemen. In een apart hoofdstuk wordt aandacht besteed aan de ont wikkeling van de automatisering en informatievoorziening binnen gemeenten. Interessant is de paragraaf „Knelpunten". Het aantal knelpunten bij dit onderwerp is zeer divers. De meest opvallende zijn: onvoldoende capaciteit apparatuur; geen grafische mogelijkheden op computer; onvoldoende kwaliteit van gebruikte gegevens; geen integratie tussen de verschillende systemen; doublures in de gegevensopslag; ontbreken van gegevens voor taakuitoefening; onvoldoende (geschoolde) menskracht; onvoldoende programmatuur. Een redelijk aantal van de allerkleinste gemeenten geeft aan geen problemen te hebben met automatisering en/of infor matisering. Twee problemen die in hoofdzaak door alle ge meenten worden ondervonden, zijn onvoldoende kwaliteit van het (automatiserings) personeel en van de apparatuur en programmatuur. De grotere gemeenten voegen daaraan toe de belemmering van integratie door ontbrekende standaar disatie. Twee knelpunten die alleen door de allergrootste gemeenten veel worden genoemd, zijn een inefficiënte, ineffectieve of onduidelijke organisatie van de automatise- Grafische systemen Grafische systemen komen nog weinig voor binnen ge meenten. Alleen gemeenten boven de 100 000 inwoners hebben het maken van topografische kaarten overwegend geautomatiseerd. Ook komen daar in enige mate karto- grafische systemen voor. ring en het ontbreken van een goede visie op de informatievoorziening en automatisering door een beleidsplan. Het hoofdstuk over de besturing van de automatisering en informatievoorzie ning is mijns inziens weinig verhelde rend. Anders gezegd, er is uit de tekst nauwelijks een verzameling concrete handvatten af te leiden, die een rol spe len bij de besturing. Het hoofdstuk over kosten lijkt op zich meer te bieden. Er zitten uiteraard nogal wat aannamen in, die een scherp inzicht vereisen. Graafland heeft om die reden een con trole uitgevoerd op alle antwoorden ten einde een bruikbare gegevensverzame ling over te houden. Van de ongeveer 400 respondenten bleven in totaal zo'n 240 bruikbare antwoorden over. Een opvallende conclusie is dat naar mate de bestanden omvangrijker wor den, de automatiseringskosten voor het bijhouden van een gegeven blijkbaar goedkoper worden. Voor kleine ge meenten is de verwerking van een gege ven dus relatief duur. De programma- tuurkosten van geautomatiseerde toe passingen nemen naar gemeentegrootte toe. Hiermee hangt samen dat grotere gemeenten in het algemeen meer complexe toepassingen automatiseren Deel drie van het boek wordt afgesloten met een toetsing van de enquête-inter pretatie aan de theorie van deel twee in dit boek. Er blijkt geen direct verband te bestaan tussen de enquêteresultaten en de „meetpunten"" van het fasenmo- del van Nolan. Het model lijkt wel ge schikt om een ontwikkelingsrichting aan te geven. Er is een verband tussen de enquêteresultaten en het model van Kraemer en King (fig. 3)De door deze onderzoekers gehanteerde meetpunten of variabelen zijn: tijd dat de organisatie de computer gebruikt; automatiseringsgraad; budget; aanwezigheid gegevensbanken en netwerken (uitrusting); personeelsomvang; mate van verandering en groei. Fig. 2. jaarlijkse auto matiseringskosten in 1987 binnen gemeenten, naar gemeentegrootte. (n-238) gemeentegrootte (x 1000 Inw.) 100-250 256

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 32