Modelbeschrijving Afsluiting NGT GEODESIA '995-5 Fig. 3. Conceptueel model voor het ontstaan van automatise ringsproblemen volgens Kraemer en King. Het feit dat deze variabelen een statis tisch verband vertonen met het empi risch materiaal (enquête), rechtvaardigt een empirische toetsing van de bruik baarheid van een model, dat ook zelf aangeeft gebaseerd te zijn op de empi rie. Deze toetsing wordt in het vierde deel van het boek uitgewerkt. Ontwikkelingen in de gemeentelijke automatisering worden beïnvloed door externe factoren en door interne facto ren. De interne factoren zijn in grote mate afhankelijk van de mate waarin computers rendabel kunnen worden ingezet. Vervolgens is ook de automati seringservaring van de gemeente be langrijk. Deze variabelen bepalen zowel de ontwikkeling in de technische com plexiteit als die in de organisatorische complexiteit van de automatisering. Zowel de technologische als de organi satorische omvang en complexiteit ko men tot uiting in de totale automatise ringskosten. Deze ontwikkeling gaat door totdat een stabiliteit ontstaat in zowel de externe als interne factoren. Vanwege onder andere GFO-ontwik- kelingen kan worden verondersteld dat deze stabiliteit bij zowel de grote als de kleine gemeenten het eerste decennium nog niet zal worden bereikt. De ont wikkeling zou kunnen worden beschre ven via een samenstel van S-curven. In hoofdstuk 20 wordt specifiek de gra fische informatievoorziening toegelicht van vier middelgrote gemeenten. Daar bij wordt onderscheid gemaakt naar tekening- en kaartverzamelingen. Ook wordt onderzocht wat de voorwaarde- scheppende factoren zijn en welke ver beteringen in de toekomst kunnen wor den verwacht. Met name de karakteris tiek van ontwikkelingsprocessen zal voor velen herkenbaar zijn. Echter, ook hier worden weinig bruikbare metho den en technieken aangeboden om de ontwikkeling beter te kunnen controle ren en sturen. Hoofdstuk 21 behandelt dezelfde vraagstukken, waarbij in dit geval vier grote gemeenten aan bod ko men. Het betreft hier een analyse naar aanleiding van interviews met coördi natoren in die gemeenten. In dit hoofd- Basisgegevens De grootste gemeenten hebben relatief veel gegevens banken met vastgoedgegevens. Van een gemeentelijk basisbestand of een gegevensbank maatschappelijke objec ten is momenteel nog geen sprake. Stedelijke omgeving Positieve beinvloeding Automatiserings omgeving Management- beleid - structurele voorzieningen - sociotechnische hulpmiddelen - technologische ontwikkeling - institutionele problemen - flexibiliteit van gegevensverwerking - ondersteuning van management - kennis - personeel - techniek Problemen IResultaten Organisatie Lokale overheid Resu taten samenleving stuk is de probleemanalyse het meest lezenswaardig, maar ook hier worden nauwelijks handreikingen gedaan voor oplossingsalternatieven. Hoofdstuk 22 biedt voor een deel wel die handreikingen, soms wat beknopt en te abstract. Het geeft weer wat condities en variabelen zijn bij de ontwikke ling van de grafische geo-automadsering. Het boek sluit af met ruim zestig pagina's aan resultaten in de vorm van samenvattingen, conclusies en aanbevelingen. Zeker de moeite waard, maar door de omvang van het boek en de veelheid aan informatie is het soms lastig de relatie te leggen tussen de samenvatting/conclusie en de feiten uit de voorgaande hoofdstukken. Al met al is het boek een goed naslagwerk. Velen zullen zich ongetwijfeld herkennen in patronen en feiten van de ontwik keling van de geo-informatievoorziening. Deze verschijn selen worden in logisch verband gebracht. Het boek biedt onvoldoende concrete hulpmiddelen om de ontwikkeling te sturen. Gelukkig zijn daar ook andere boeken voor te vinden, zij het minder specifiek voor de geo-informatievoorziening. Opvallend is dat de inhoud van het boek op geen enkele wij ze achterhaald is door de informatietechnologische ontwik kelingen van de laatste twee jaar. Het blijft nog steeds een leerzaam boek. Een leesadvies. Ga niet te gedetailleerd in op de enquête. Concentreer op de eigenschappen van het Nolan-model, ook al zijn deze bekend! Lees vervolgens aandachtig conclusies en aanbevelingen, al dan niet met een zijsprong naar de enquête. Het boek kost 95,40 en is te bestellen bij de Delftse Uni versitaire Pers onder nummer ISSN 0926 6275 17, Geo- informatievoorziening in Nederlandse Gemeenten, Techni sche Bestuurskundige Verkenningen no. 17, ir. A. Graaf land, uitgave 1993. 257

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 33