A ■995-5 GPS-seminar Op 21 maart 1995 organiseerde Geo- tronics een GPS-seminar in de Jaar beurs te Utrecht. Zoals wellicht bekend heeft Geotronics de activiteiten in de Geodimeter-sector overgenomen van Rocomp. Vanaf 1 februari 1995 ver koopt Geotronics de Geodimeter-pro- dukten, en verleent support en service in Nederland. De heer Egberts, verkoopleider Neder land voor Geotronics, presenteerde de GPS-hardware van Geotronics, de Geotracer System 2000. Na behande ling van enkele algemene basisprincipes van GPS gaf hij nadere uitleg over de methoden van meten, die met de Geo tracer mogelijk zijn. Met de Geotracer kan worden gemeten volgens de stati sche, kinematische methode en ook kan de methode Stop en Go worden toege past. De Geotracer is een zogenaamde Ll-ontvanger en heeft twaalf kanalen. Volgens de heer Egberts kan het ver schil tussen een Ll-ontvanger en een Ll/L2-onrvanger worden vergeleken met een auto die 160 km per uur (LI) en een auto die 180 km per uur (L1/L2) rijdt om bij hetzelfde doel te komen. Een verrassing voor Geotronics en voor de deelnemers aan het seminar was dat in dit Jaarbeursgebouw het mogelijk bleek signalen van de satellieten te ont vangen. Overigens was meten met GPS in het gebouw niet mogelijk. Na behandeling van de hardware hield Dipl.-lng Martin Siecke van Geotro nics een voordracht over en een de monstratie met de GPS postprocessing- software. Deze software van Geotronics is onafhankelijk van de gebruikte ont vanger. Transformatie van de WGS'84- coördinaten naar het stelsel van de RD is mogelijk. De software is tevens ge schikt voor het verwerken van data die met de methode „On the Fly" zijn in gewonnen. Na het theoriegedeelte in de morgen en de vlotte demonstratie van de software kon men 's middags de theorie in prak tijk brengen door zelf metingen te ver richten en data te verwerken met de software. Via een Control Unit was men al gauw in staat de posities van de satellieten in het scherm te laten ver schijnen. Eén groep deelnemers kreeg instructie in de statische methode, de andere groep ging aan de slag met de tailmeting met GPS, of in vaktermen gesproken met een Stop en Go-meting. Veel- in de GPS-wereld gebruikte ter men en afkortingen klinken nu beken der in de oren. Er kan worden terug gezien op een interessant en leerzaam GPS-seminar. Wim Kamphorst Rayoncommissie Noord- Holland bij de Koninklijke Marine Het vlaggeschip van de Hydrografische Dienst, de Hr. Ms. Tydeman, bleek zijn jaarlijkse grote onderhoudsperiode af gelopen februari te hebben. Aangezien alleen in een dergelijke periode een be zoek mogelijk is, wilde de rayoncom missie deze buitenkans niet laten lopen. En dus waren wij, met een kleine dertig personen, op 2 februari 1995 te gast bij de Koninklijke Marine. Terwijl in de Betuwe de dijken dreig- NGT GEODES1A den door te breken, begonnen wij on der een stralende zon en op een kalme zee met een rondvaart op de sleepboot ,,De Linge" door de Marinehaven. We werden vergezeld door een dozijn Landmachtmilitairen, die kennelijk ook eens kwamen kijken wat hun dienstmaats in Den Helder aan het doen zijn. Marinevoorlichter Hoekstra (een „luitenant ter zee der tweede klasse oudste categorie van de elektro technische dienst"), vertelde ons uitge breid over alle in de haven aanwezige fregatten, jagers, onderzeeboten, trans portschepen - kortom, de wereld die marine heet. Op de Hr. Ms. Tydeman werden we vervolgens ontvangen in de longroom (waar opviel dat de plafondverlichting was bekleed met zeekaarten) en wel kom geheten door de commandant. Hij vertelde dat het schip met een zestig-koppige bemanning niet alleen door de Hydrografische Dienst wordt gebruikt, maar ook wordt verhuurd voor wetenschappelijke expedities; het schip is dan in feite een hotelschip voor de wetenschappers (die in marine termen „opstappers" heten). De Tyde man doet oceanografisch diepzee)- onderzoek over de hele wereld; twee kleinere zusterschepen doen hydrogra fisch onderzoek (daar gaat het om het continentaal plat). Luitenant ter zee Ort vertelde over de kenmerken van het schip en gaf een rondleiding door de diverse ruimten. Voor een landrot zijn de gangen smal en de kamers krap, maar dit schip blijkt voor marinebegrippen vrij royaal gedi mensioneerd te zijn. Het schip is zo danig geconstrueerd, dat onderzoeks apparatuur snel en efficiënt te water kan worden gelaten en weer worden opgehaald. Men beschikt daartoe ook over een kabellier van maar liefst 10 km. Door de brede „bodem" is het schip niet snel 20 km/u), maar ligt het erg stabiel te water. Dat leek ons gezien de hoeveelheid meet- en compu terapparatuur aan boord ook wel nood zakelijk. Luitenant ter zee Velberg gaf in de kaartenkamer een duidelijk exposé over oceanografie en hydrografie. Bij ocea nografie is één van de grootste proble men dat je niet goed weet wat je meet: een zeebodem op duizenden meters af stand en onbekende refracties in het water zijn een nachtmerrie voor meet- kundigen. Een nauwkeurigheid van een meter of vijftig voor een oceaanbodem diepte is al heel netjes. Het bleek dat van grote gedeelten van de oceanen nog 266

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 42