Topologie en unieke objectidentificatie Enige aspecten bij het uitwisselen van ruimtelijke gegevens Topologische inconsistenties NGT GEODESLA 1995-5 gis/lis, data structures, theory gis/lis, gegevensstructuren, theorie KEYWORDS TREFWOORDEN Bij uitwisseling van digitale kartografische gegevens is een aantal onderwerpen aan de orde: gaat het om raster- of vectorgegevens; gaat het om 2D- of 3D-gegevens; welk referentiestelsel is gebruikt; wie is de leverancier van de gegevens; om welk gebied gaat het; hoe volledig zijn de gegevens; is er sprake van mutatie bestanden; welke inwinningsmethoden zijn toegepast; welke attributieve gegevens zijn gekoppeld aan geo metrische gegevens; is er sprake van een topologische structuur. Afhankelijk van de applicatie zullen, mede op grond van bovenstaande on derwerpen, afspraken worden gemaakt tussen leverancier en afnemer van de gegevens over het te hanteren uitwisse lingsformaat, bijvoorbeeld SUF2 [1], NEN1878 [2], DIGEST [3], GDF [4], Vanzelfsprekend zullen beide partijen dit formaat moeten hanteren binnen hun applicaties. Daarnaast zullen af spraken worden gemaakt over inhoud en kwaliteit van de uit te wisselen ge gevens. In dit artikel wil ik aandacht vragen voor enige aspecten met betrek king tot topologie die bij uitwisseling aan de orde zijn en wel vanuit een prak tische invalshoek: inconsistenties in de topologie; mogelijke introductie van unieke ob jectidentificaties voor lijnen, grenzen, teksten en symbolen om het inlezen van mutatiebestanden [3] bij ontvan gende partijen te vereenvoudigen; mogelijkheden voor het expliciet uit wisselen van topologische verwij zingsrelaties; enige topologische aspecten met be trekking tot de objectgerichte GBKN [6]. ir. C. H. Lemmen, werkzaam bij de concernstaf van bet Kadaster te Apeldoorn. Topologische relaties zijn relaties tussen afbeeldingen van ruimtelijke objecten (of: geometrische primitieven) als punt, lijn en vlak met de eigenschap dat ze intact blijven onder transformaties als translatie, rotatie en schaal. Mogelijke topologische relaties tussen ruimtelijke objecten zijn: „raakt", „ligt in", „kruist", „overlapt" en „ligt buiten". In [7] wordt een overzicht gegeven van mogelijke situaties die zich kunnen voordoen (fig. 1). Om de topologische relaties expliciet te maken, dienen topologische verwijzingsrelaties tussen de ruimtelijke objecten te worden opgenomen (bijvoorbeeld verwijzingen tussen lijnen die een vlak samenstellen). Binnen het Kadaster wordt een „praktijkoverzicht" gehan teerd van mogelijke topologische inconsistenties die kunnen optreden (fig. 2). Hierbij is uitgegaan van uitwisseling van de digitale Kadastrale Kaart in SUF2. De kadastrale grenzen omsluiten percelen (vlakken) die een territorium volledig bedekken en die elkaar niet kunnen overlappen. Er is dus sprake van „planaire topologie"; overlappingen worden uit gesloten. In het „praktijk-overzicht" zijn ook enige extreme situaties afgebeeld, zoals een lijn die zichzelf volledig overlapt en een lijnstring met wijze van interpolatie „cirkelboog" die in feite een rechte is. Of dit nu wel of niet is toegelaten, hangt dus af van gemaakte afspraken. Of een inconsistentie als zodanig kan worden gekenmerkt, is afhankelijk van de eisen die vanuit de gegevensstructuur van een GIS-applicatie worden gesteld. Dat wil zeggen: wat voor de ene applicatie correct is, hoeft dat niet te zijn in de andere. Voorbeelden: kruisende lijnen zijn niet toegestaan bij afbeeldingen van kadastrale percelen. Bij uitwisseling van digitale topografi sche informatie is het denkbaar dat dit wel is toegestaan (bijvoorbeeld een weg die een rivier kruist); „losse poten" en „losse lijnen" zijn niet toegestaan bij af beeldingen van kadastrale percelen. Bij uitwisseling van GBKN-informatie is het denkbaar dat dit wel kan. Ove rigens is de vraag of dit type lijnen dan „los" van de „vlakinformatie" zou moeten worden aangeleverd, en los van opdelingsobjecten en inrichtingselementen volgens NEN3610 [8], 231

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 7