Organisatie 1995-6 NGT GEODESIA van nutsvoorzieningen, enzovoort. Een studie naar de vast goedinformatie in Vlaanderen als geheel zou in het kader van GIS-Vlaanderen een te zwaar accent krijgen. Vandaar dat is besloten de aandacht voornamelijk te richten op de grafische component, met name op de grootschalige topografische karteringen. Naar analogie van de ontwikkelingen in Neder land werd deze component de Grootschalige Basiskaart voor Vlaanderen genoemd. Om de mogelijkheden van de realisa tie van deze GBK-Vlaanderen te onderzoeken, ben ik in mijn deelrapport uitgegaan van de organisatorische, de juridische, de financiële en de technische factoren. Ten behoeve van het onderzoek heb ik mij georiënteerd op de activiteiten bij het Belgische Kadaster en de Vlaamse Landmaatschappij, bij grote nutsbedrijven, zoals Belgacom en Electrabel, bij regionale centra die verantwoordelijk zijn voor de automatisering van gemeenten, bij enkele indi viduele gemeenten en bij particuliere bedrijven. Daarnaast ben ik nagegaan of er in Vlaanderen sprake was van samen werking op het gebied van de grootschalige kaartvervaar diging. Het Kadaster en de Vlaamse Landmaatschappij Het Belgische Kadaster legt een inventaris aan van de eige naren en hun in België gelegen onroerende goederen ten behoeve van fiscale toepassingen. Door de fiscale opdracht heeft het Kadaster voor de grootschalige kaarten andere prioriteiten dan organisaties die de kaarten gebruiken voor technische doeleinden. Het Belgische Kadaster beschikt over meer dan 25 000 grootschalige kaarten (plans), waarvan er ongeveer 4000 zijn aangesloten aan de algemene Rijksdrie hoeksmeting. Voor het Vlaamse grondgebied heeft het Kadaster 13 074 plans, die zijn aangelegd op één van de schalen 1 2500, 1 2000, 1 1250 of 1 1000 en soms op één van de schalen 1 5000 en 1 500. Bij de oprichting van het Kadaster in België heeft voor elke gemeente een af zonderlijke triangulatie plaatsgevonden zonder aansluiting aan de Rijksdriehoeksmeting. Daardoor is het moeilijk om de plans van de aangrenzende gemeenten samen te voegen. De schaalvergrotingen, die nodig waren door de versnippe ring in de steden en de andere dichtbebouwde gebieden, en de gebruikte grafische methode hebben deze afwijkingen vergroot. De plans die het Kadaster gaat hermeten, worden in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting opgenomen. Bij het schrijven van het rapport GIS-Vlaanderen was iets meer dan 10% hermeten. Van automatisering van kadastrale kaar ten is nog nauwelijks sprake. Anders is dit bij de Vlaamse Landmaatschappij die kadastrale kaarten produceert op basis van uitgevoerde ruilverkavelings projecten. Tot nu toe is 160 000 ha door de VLM groot schalig (1 2000) in kaart gebracht. Deze digitale kaarten worden overgedragen aan het Kadaster. Een probleem hier bij is dat de bladindeling van de VLM niet overeenkomt met die van de kadastrale plans. Het kadastrale plan, dat in aan raking is gekomen met een ruilverkaveling, wordt door het Kadaster digitaal gecompleteerd. Nutsbedrijven Twee belangrijke nutsbedrijven in Vlaanderen zijn Belgacom en Electrabel. Belgacom beschikt in Vlaanderen over 55 000 liggingsplans, waarvan de vervangingswaarde op ongeveer 6 miljard BEF wordt geschat. Als grondslag voor het Voor het grootschalig niveau van GIS-Vlaanderen zou eigenlijk de totale vastgoed informatie aan de orde moeten komen. liggingsplan wordt een topografische basiskaart gebruikt. De snelle groei van het telefoonnet in de jaren zeventig was er de oorzaak van dat veel liggingsplans niet meer goed werden bijgehouden, vooral omdat ze overbelast raakten en onleesbaar werden. Ter gelegenheid van de vernieuwing van de liggings plans zijn nieuwe basiskaarten vervaar digd. Voor de digitale basiskaarten werd dezelfde indeling gekozen als bij de liggingsplans. Voor kaartschaal 1 1000 worden rechthoekige gebieden van 1000 x 500 m gekarteerd en voor de schaal 1 500 gebieden van 500 x 250 m. Voor de automatisering heeft Belgacom 150 werkstations aan geschaft. Daarvoor wordt het bestaande personeel omgeschoold voor de ver vaardiging en bijhouding van het digi tale materiaal. Electrabel is een gemengde intercom munale, die verantwoordelijk is voor 80% van de elektriciteitsdistributie, voor 92% van de gasdistributie en voor 53% van de kabeldistributie. Zij be schikt over 70 150 km elektriciteitslei ding, 23 675 km gasleiding en 39 222 km tv-kabels. Op lange termijn wordt Electrabel geconfronteerd met aanzien lijke financiële inspanningen voor de aanmaak of verwerving van grootscha lig digitaal kaartmateriaal. Bij de pro- duktie hiervan zijn de verschillende Vlaamse provincies tamelijk auto noom. Electrabel streeft naar samen werking bij de kaartvervaardiging om de hoge kosten te drukken. Als voor waarde voor deze samenwerking wil Electrabel zeggenschap hebben over de kwaliteit van de digitale plans. Boven dien wil zij vrij kunnen beschikken over de digitale kaarten. Gemeenten en regionale centra De gemeentelijke overheid dient een aantal beleidsvelden met betrekking tot vastgoed af te dekken. Voor de uitvoe ring hiervan beschikt elke gemeente over een aantal diensten, die een deel van deze taken uitvoeren. Niet alle ge meenten hebhen de beschikking over dezelfde diensten. Bovendien zijn er verschillen in de onderlinge relaties. Diensten die geïnteresseerd zijn in vast goedinformatie inclusief de grootschali ge topografische kaarten, zijn onder meer: stedebouw en ruimtelijke ordening; volkshuisvesting; bouw- en woningtoezicht; technische dienst wegen, bruggen en waterlopen; dienst openbare verlichting; 292

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 12