I8e NGL-congres Dimensies in de geodesie Congresprogramma >995-6 NGT GEODESIA De tijd is rijp om aandacht te besteden aan de grenzen van mogelijkheden en ontwikkelingen in de geodesie. Tijdens het congres zullen zowel geodeten als deskundigen uit aanverwante disciplines proberen de nieuwe dimensies vorm te geven. Ongetwijfeld zal dit nauw aansluiten bij de huidige werkzaamheden van veel vakgenoten. Velen hebben zich namelijk al op het pad begeven van nieuwe ontwikkelingen en samenwerkingsverbanden, en leveren inmiddels innovatieve pro- dukten. De discussie rondom het Nationaal Geodetisch Plan geeft aan dat de meningen omtrent aard en inhoud van dienstverlening sterk zijn verdeeld. De richtingen zijn nog niet bepaald! De inleiders zullen antwoorden proberen te geven op vragen als: waar gaat de geodesie naartoe? welke kennis/ervaring is nodig? Het programma staat garant voor nieuwe impulsen. Naast het centrale thema zijn er drie dagthema's gedefinieerd. Deze zijn als volgt ingevuld: Nieuwe dimensies (woensdag 25 oktober) Geodeten hebben oog voor detail. Daarentegen biedt generaliseren nieuwe mogelijkheden. Het onderwerp gene ralisatie wordt uitgebreid behandeld, zowel vanuit de theorie als vanuit de praktijktoepassingen. Nieuwe digitale opnametechnieken bepalen eveneens de toekomst voor de landmeter. De vraag is of er bij fotogrammetrie sprake is van terechte angst of juist nieuwe kansen. Ook wordt aandacht besteed aan GPS en inertiële navigatie. prof. dr. W. Kainz ing. I. C. L. M. van der Ven ing. L. B. de Wit dr. ir. A. K. Bregt ir. C. S. Han dr. ir. H. van der Marei Generalisatie: mogelijkheden, alternatieven en toepassingen. Cyclomedia, is dit fotogrammetrie? Wegprofielmeting met inertieel gyrosysteem. Generaliseren in de praktijk. Vliegtuig-laserscanning, een technologische doorbraak. GPS-referentiestations. Kracht van innovatie (donderdag 26 oktober) Innovatie is belangrijk. Wat het precies is en welke rol het vervult in de geodesie, wordt duidelijk op de tweede dag. De informatica wordt zowel informatiekundig beschouwd als vanuit de gegevensbanktechnologie. Communicatie en standaardisatie staan respectievelijk centraal in de ruimtelijke planvorming en geo-informatievoorziening. Het verschil tussen regelgeving en toepassing rondom de wet WOZ vormt de afsluiting van de dag. Communicatie met anderen blijkt een onmisbare schakel! dr. ir. A. Graafland dr. A. N. Wilschut ir. P. van der Molen ir. F. Rip J. H. van Oogen ir. R. Kathmann Innovatie bij gemeenten. Database management en geografische informatie. De heilzame werking van marketing en IT. Planvormers: digitale balie voor geodata gewenst. Standaardisatie van geo-informatie. Waarde van het economisch verkeer. Structuur in kennisoverdracht (vrijdag 27 oktober) Welke informatie is wanneer nodig? Deze vraag vormt de rode draad in de lezingen. Naast de rol van informatie producent lijkt een taak weggelegd als „geodetisch voorlichter". Dit vereist de nodige vaardigheden en uiteraard kennis van aanverwante disciplines. Open GIS, exploitatie van geo-informatie en de functie van metagegevens geven daartoe een algemeen kader. De nieuwe HTW vult een specifiek deel in van de benodigde geo-kennis. Een leerzame afsluiting van het congres! drs. ir. H. A. L. Dekker drs. A. J. Steinfort ir. T. Overduin ir. R. Dood ing. J. Löwik ir. J. Polman De onbekende kaart. Geo-evolutie of -revolutie. Exploitatie van geografische informatie. Rijkswaterstaat zet de gegevens op een rij. Afdeling Landmeetkunde, grijp uw kans! De nieuwe HTW. 306

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 26