Relatie tot het maatschappelijk taakveld van de geodeten als beroepsgroep 1995-6 NGT GEODES1A logischer dan de samenhang binnen andere disciplines of onderzoekprogramma's? Wat is de rol van geodetische vaardigheden? De bovenstaande overwegingen betreffen de aard van het onderzoek, een ander aspect betreft de technologische ontwikkeling op grond van vroeger onderzoek (voor een belangrijk deel buiten de geodesie). Hierbij gaat het om de ontwikkeling van technologische middelen, die het anderen mogelijk maken om nu taken uit te voeren, die vroeger voor een belangrijk deel aan geodeten waren voorbehouden. De specialistische kennis van toen is daardoor veel minder belangrijk geworden. Enkele voorbeelden: het rapport noemt GPS zeer nadrukkelijk als de belang rijke nieuwe techniek die de geodeet tot zijn beschikking heeft voor de positiebepaling. Een andere belangrijke ont wikkeling op het gebied van de geodetische technologie is de digitale fotogrammetrie. Beide technieken zijn veel belovend als het gaat om de vereenvoudiging van het geo detische werk. Beide technieken hebben echter ook het effect dat het eenvoudiger wordt voor niet-geodeten om traditionele geodetische taken uit te voeren. Deze op merking kan men ook maken met betrekking tot de remote sensing, vooral daar waar het gaat om de kartering van grotere gebieden op kleinere schalen; naast deze technieken biedt de huidige GIS-technologie met haar visualiseringsmogelijkheden, beoefenaren van andere disciplines toegang tot een belangrijk deel van het geodetische takenpakket. De geodeet leert in zijn opleiding wel de nodige technieken hanteren om op dit veld actief te zijn, maar het is sterk de vraag of de geodesie zich als wetenschappelijke discipline op dit gebied voldoende profileert om in de toekomst hier een sterke positie te behouden. De concurrentie van andere disciplines in dit veld is sterk. Deze opmerkingen leiden tot de conclusie dat de kans groot is dat het traditionele geodetische werkveld wordt uitgehold doordat anderen daaruit taken gaan overnemen. Het lijkt dus zinvol om bij een verkenning van het werkveld van de geodeet niet alleen naar de geodesie te kijken. Het is zeker van belang om inzicht te hebben in de vaardigheden die beoefenaren van andere disciplines hebben in de methoden en technieken die vroeger alleen door de geodeet werden gehanteerd, waardoor het aandeel van de geodeet minder belangrijk wordt. Rond het geodetisch veld van onderzoek zijn dus veel belangrijke ontwikkelingen gaande, maar de geodesie is niet automatisch de discipline die daarin een centrale rol zal spelen. Andere disciplines zijn al druk doende op die ont wikkelingen in te spelen. Het is van groot belang dat de geodesie zich niet als een unieke discipline beschouwt, maar zich realiseert dat ze slechts één van de vele disciplines is, die zich met deze ontwikkelingen bezighouden. Pas vanuit dat besef kunnen geodeten hun positie in het onderzoek bepalen en hun bijdragen afstemmen op die van anderen. Tot nu toe heb ik vooral aandacht besteed aan de inhoude lijke samenhang van het onderzoek binnen de geodesie en de relatie met wat daarbuiten gebeurt. Daarbij is mede in over weging genomen in hoeverre geodeten wel de aangewezen De kans is groot dat het traditionele werkveld wordt uitgehold doordat anderen daaruit taken gaan overnemen. onderzoekers zijn voor bepaalde pro blemen, of dat anderen daar misschien net zo geschikt voor zijn of zelfs ge schikter. Deze overwegingen komen, ik geef het toe, nogal negatief over, omdat eruit blijkt dat geodeten vaak vervang baar zijn. Dat wil niet zeggen dat ze dan ook maar moeten verdwijnen. Het rap port geeft zeer duidelijk aan waar de geodesie een maatschappelijk relevante rol kan vervullen en ik wil het daarin wel volgen. Maar gezien de boven staande schets kunnen anderen deze rol of delen ervan overnemen en dat zal ook gebeuren als geodeten hun taken niet goed vervullen. Deze opmerkingen betreffen zowel de onderzoekstaken als de ingenieurstaken. Daarom is het belangrijk om goede strategische keuzen te maken ten aan zien van de prioriteiten van het geo detisch onderzoek. Daarbij gelden drie belangrijke overwegingen: het onderzoek moet methoden leve ren voor het vinden van oplossingen, voor de problemen die geodeten in hun beroepspraktijk tegenkomen; dat onderzoek moet de kwaliteit van de geodeet als ingenieur versterken; het onderzoek zal ook zo gestructu reerd moeten zijn, dat er goede kop pelingen worden gelegd tussen het fundamentele, het strategische en het toegepaste onderzoek; de geodesie vormt een relatief kleine disciplinaire gemeenschap voor wat betreft de beschikbare mensen en de economische omvang; we kunnen dus niet alles doen wat interessant lijkt. Laten we daarom aan de hand van het rapport nog eens bekijken wat geodeten zoal doen en in hoeverre die taken nog ondersteunend onderzoek nodig heb ben. Laten we bovendien nog eens kij ken naar de verticale structuur van het onderzoek. Wat doen geodeten? De vraag wat geodeten zoal doen, vraagt enige precisering als die wordt gesteld vanuit de optiek van de iden tificatie van onderzoeksvraagstellingen. Eerder is al gesteld dat geodetisch on derzoek erop gericht moet zijn om de geodeet een goede wetenschappelijke basis te geven voor het uitvoeren van zijn taken als ingenieur. Daarmee ma ken we impliciet een onderscheid tus sen de geodeet als ingenieur en de geo deet als wetenschapper. Het rapport is daar niet zo duidelijk in en gooit alles op één hoop onder de noemer „markt". 312

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 32