/ibmRjukBloki^ 1995-6 NGT GEODESIA BERICHTEN NVK-prijzen Op 7 april 1995 is tijdens de NVK-ledenvergadering een drietal kartografieprijzen uit gereikt. In de categorie Technische Kartografie is de prijs toe gekend voor de Bodemkaart van de Donau-delta gemaakt door mensen van de Meetkundige Dienst en de Directie IJsselmeergebied van de Rijkswaterstaat en het bedrijf DPA te Zoetermeer. Redenen voor toekenning waren: technisch hoogwaardige produktie- wijze met gebruikmaking van GIS ondanks primitieve toelevering van data uit Roemenië; kort tijdsbestek waarin de kaart is ge maakt; grafisch hoge kwaliteit van het eind- produkt. De MD-ers die een oorkonde plus geldbedrag kregen, zijn: J. W. Duinker, A. Groeneweg en G. Poot. GIS-Vlaanderen gaat definitief van start De Vlaamse regering heeft, op voor stel van Luc van den Bossche, Vlaams Minister bevoegd voor het informatica beleid, een besluit goedgekeurd tot op richting van een Ondersteunend Cen trum (OC) en een Geografische-Infor- matie-Raad (GI-Raad) met betrekking tot GIS-Vlaanderen. Dit besluit is vol ledig in overeenstemming met het ad vies van het wetenschappelijk comité GIS-Vlaanderen dat werd samengesteld uit deskundigen van de verschillende Vlaamse universiteiten, aangevuld met enkele Nederlandse professoren. Dit comité heeft een advies uitgewerkt over de uitbouw van een geografisch infor matiesysteem in Vlaanderen. De hoofdlijnen van dit advies houden in dat geopteerd wordt voor een gefa seerde aanpak. Essentieel hierbij zijn: samenwerkingsverbanden tussen alle betrokkenen, de aanwijzing van één coördinerend minister, de installatie van een GI-Raad als adviserend orgaan en de oprichting van een OC als een dienstverlenend, beherend en coördi nerend centrum. Op 25 mei 1994 keurde de Vlaamse regering de principes van dit advies goed. Als gevolg hiervan zijn reeds tal van projecten, zowel op lokaal en regio naal als op gewestelijk niveau met een gunstig advies van start gegaan, zodat de behoefte aan een OC en een GI- Raad nog is gegroeid. GIS-Vlaanderen wordt opgezet door een samenwerkingsverband tussen het Ministerie van de Vlaamse Gemeen schap en de Vlaamse openbare in stellingen. Het is toegankelijk voor en kan bij overeenkomst worden uitge breid tot de lokale en regionale bestu ren. Het is tevens toegankelijk voor federale ministeries en openbare instel lingen, instellingen van andere gewes ten, Europese instellingen en privaat rechtelijke rechtspersonen. Het OC wordt ondergebracht bij de Vlaamse Landmaatschappij en bemand met personeel van de Vlaamse Land maatschappij, het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, andere open bare instellingen en eventueel ook met externe gecontracteerden. Een stuur groep, samengesteld uit afgevaardigden van de partners van het samenwer kingsverband, wordt belast met het beheer van GIS-Vlaanderen. Het OC wordt belast met de coördinatie, de or ganisatie en de dienstverlening. Tevens wordt een GI-Raad opgericht die tot opdracht heeft de Vlaamse Minister te adviseren over het GIS-plan. Deze raad zal worden samengesteld uit vertegen woordigers van de verschillende gele dingen die zich met geografische in formatie bezighouden in Vlaanderen. Deze GI-Raad moet autonoom kunnen functioneren en uitgroeien tot een on afhankelijk organisme met de nodige autoriteit inzake de globale GIS-proble- matiek. De werking en de samenstel ling van deze GI-Raad zullen bij afzon derlijk besluit van de Vlaamse Regering worden vastgelegd. Binnen de GI-Raad wordt een wetenschappelijk comité geïnstalleerd, dat is samengesteld uit deskundigen afkomstig van de universi teiten en de wetenschappelijke instel lingen. Dit comité zal instaan voor de wetenschappelijke onderbouwing van GIS-Vlaanderen. Op korte termijn zal het OC worden bemand en opgestart en zal de GI-Raad worden geïnstal leerd. Bovendien zal onmiddellijk een offerte worden uitgeschreven voor de aanschaf van een middenschalige refe- rentiekaart. Lustrumboek Snellius I II III 1 IV j V VI VII |vm IX (s Van 28 november tot en met 2 de cember 1995 zal de studievereniging „Landmeetkundig Gezelschap Snel lius" haar elfde lustrum vieren. Ter ge legenheid van deze feestweek wordt er een lustrumboek uitgegeven. Op dit moment is de commissie „het Boek" druk bezig met het schrijven en verzamelen van diverse stukjes. Het boek zal grofweg uit drie delen bestaan, namelijk een wetenschappelijk deel, een gedeelte met buitenlandse stages en een gedeelte over de studievereniging „Landmeetkundig Gezelschap Snel lius" van de afgelopen vijf jaar. Het boek zal zo'n 450 pagina's bevatten. Dit boek is te bestellen door 35,- (ex clusief verzendkosten) over te maken op giro 1997507 t.n.v. Penningmeester Lustrumboekcommissie L. G. Snellius te Delft, onder vermelding van voor verkoop lustrumboek. Het boek is tijdens het lustrum af te halen op de Faculteit der Geodesie, Thijsseweg 11 te Delft. Wanneer het boek niet wordt afgehaald, zal het na het lustrum naar u worden toegestuurd. Inlichtingen: telefoon 015 - 781775. Intergeo 1995 Onder de nieuwe naam „Intergeo" wordt van 23 tot 25 augustus 1995 de 79e Deutscher Geodatentag gehouden in Dortmund. Op deze Duitse tegen hanger van het NGL-congres worden talrijke interessante voordrachten ge houden over actuele onderwerpen. Voor het eerst wil men de voordrachten afsluiten met een discussie, waarbij de kennis, de mening en de ervaring van deelnemers kunnen worden ingebracht. De voordrachten zijn verdeeld over drie hoofdgroepen: landmeetkunde en Kadaster docu menteren het heden voor de plannen van morgen; management van stedebouwkundige maatregelen; betekenis van technische meetmetho den voor andere ingenieursdiscipli nes. Naast de lezingen worden ook talrijke excursies gehouden naar de meest uit eenlopende plaatsen. Uiteraard wordt ook de traditionele tentoonstelling ge houden met omstreeks tweehonderd bedrijven die hun produkten en kennis zullen presenteren. Op de tentoon stelling zullen ook diverse presentaties worden gegeven door universiteiten, bedrijven en overheden. Inlichtingen: telefoon +09 49 721 93133 50. Met de VVL naar Intergeo 1995 Op donderdag 24 augustus 1995 orga niseert de Vereniging van Landmeet- 318

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 38