Pragmatische geo-informatieverzorging Een geodetische poging tot synthese Deel 2: Praktijk en conclusies Informatieverzorging in het bouwproces NGT GEODESIA 1995-6 De figuren en de literatuurverwijzing zijn een vervolg op deel 1 van dit artikel, gepubliceerd in NGT Geodesia 1995 no. 4. gis/lis, information technology, applications gis/lis, informatie technologie, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN Na de theoretische bespiegelingen van het eerste deel is het tijd voor enkele praktische voorbeelden. Omdat in de geodetische beroepspraktijk de aandacht zich voornamelijk richt op informatie-inwinning en geodeten slechts zelden verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van werken in de wereld, is het niet makkelijk aansprekende en goed gedocumenteerde voorbeelden te vinden waarin de geschetste structuur goed tot zijn recht komt. Een uitzondering is het landinrichtings proces,1 waarin geodeten zowel een stuk van de planvormingsactiviteiten voor hun rekening nemen, als zorgen voor de informatieverzorging en het mana gement van beide processen. Een ander zeer goed gedocumenteerd proces, waar de geodesie helaas steeds meer van is vervreemd in de loop van de geschiede nis, is het bouwproces. Dat zullen we daarom het eerst behandelen. Nog een interessant, hier niet te be spreken, proces met een duidelijke wisselwerking tussen handelen en in formatieverzorging is de navigatie, te land en ter zee [24]. Bij de voorbeelden hebben we ook, pro memorie, de infor matieverzorging bij een hypothese toetsingsproces opgevoerd. Omdat we vermoeden dat dit vooral in de geo fysisch getinte kant van het vakgebied van belang is, nodigen we hierbij colle ga's uit, die deskundig zijn in deze ma terie, in een derde deel van dit artikel meer inzicht te verschaffen volgens de hier geschetste theoretische lijnen. In de in 1989 door het Nederlands Normalisatie-Instituut gepubliceerde voornorm NVN 2574 „Tekeningen in ir. R. van der Schans, vakgroep Landmeetkunde, Landbouw Universiteit Wageningen en ir. H. A. Hettema, Concernstaf Landinrichting, Landmeetkunde en Kartografie, Kadaster Apeldoorn. de bouw: indeling van gegevens op tekeningen voor ge bouwen'' [25] wordt in een groot aantal schema's en tabellen een bijzonder helder overzicht gegeven van de informatie verzorging in het bouwproces. De voornorm is nog geheel afgestemd op de informatie-overdracht door middel van tekeningen, maar de structuur is wel zodanig dat een ver taling naar een meer digitaal verlopend proces goed voorstel baar is. Daar wordt ook door diverse organisaties in de bouw aan gewerkt. Uit NVN 2574 hebben we twee schema's over genomen, waarin we de meeste in de voorgaande hoofd stukken behandelde aspecten meer in concreto aantreffen. Lezing van de volledige norm, en van twee verwante publika- ties [26, 27] wordt warm aanbevolen. Fig. 10 zet handelingssituaties, hier fasen genoemd, uit tegen een drietal functies van de tekeningen. Er worden elf fasen onderscheiden, geordend in vier hoofdgroepen (pro gramma, ontwerp, uitwerking, bouw). Elders [27] zijn nog beheer en gebruik en sloop toegevoegd: „Nadat het onroerend goed onbruikbaar is verklaard, worden voorbereidingen ge troffen voor het slopen daarvan. Na het slopen is er weer bouwgrond waarop een ander bouwwerk kan worden ge realiseerd". Zie de openingsfoto uit deel 1; daar is het wat anders gelopen. In de verschillende fasen vinden steeds andere activiteiten plaats, uitgevoerd door steeds weer andere mensen. De functies en inhoud van de bijbehorende tekeningen veranderen bijgevolg voortdurend. Er zijn drie hoofdgroepen van functies. De locatietekeningen (L) be schrijven de plaats van de verschillende onderdelen in het bouwwerk. De assemblagetekeningen (A) geven de manier aan, waarop de verschillende onderdelen moeten worden samengevoegd (zij beschrijven dus handelingen). De com ponenttekeningen (C) tenslotte beschrijven vorm, materiaal en fabricagewijze van de onderdelen van het bouwwerk. Het bouwproces is immers in hoge mate een samenvoeging van geprefabriceerde (in tekeningen of digitale bestanden te beschrijven) standaardelementen. L, A en C vormen samen onderdeel van het uit Groot-Brittannië afkomstige LACS-systeem, waarin S voor „Schedules" staat. Deze schedules beschrijven voornamelijk materialen en allerlei deel/geheel- en tijdsrelaties. Tekeningen zijn vanzelfspre kend slechts een deel van de totale informatiestroom in het bouwproces! 283

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 3