1995-6 NGT GEODESIA het object. BGB is gegevensgeoriën- teerd en niet pakketgericht. Daardoor is de koppeling tussen verschillende ap plicaties van verschillende leveranciers en de geometrie te realiseren en hebben gemeenten de vrijheid om applicaties van verschillende aanbieders te gaan ge bruiken. Tot op heden werd gekozen voor één vastgoedconcept en daarmee tevens voor één leverancier. Met BGB is dat niet meer nodig. Inlichtingen: E. Schuchart, telefoon 020 - 5033000. Hypotheekinformatie Kadaster geautomatiseerd »<-m~ Op 9 mei 1995 nam notaris A mr. J. T. Anema, voorzitter van de Gebruikersraad van het Kadaster, het geautomatiseerde sys teem Hypotheken van het Kadaster in gebruik. De handeling vond plaats in het hoofdkantoor van Rabobank Nederland in Utrecht. Het systeem maakt het mogelijk om ge gevens uit de hypothecaire registratie langs digitale weg op te vragen en direct op het beeldscherm van de eigen pc in te zien. Makelaars, notarissen, deur waarders, financiële instellingen en tal van andere organisaties kunnen zo in één oogopslag vaststellen of er op een kadastraal perceel hypotheken of be slagen berusten. Ook kunnen zij recht streeks op hun scherm de belangrijkste gegevens inzien uit hypotheken die zijn ingeschreven na 1 januari 1995. Het gaat hierbij om gegevens als het bedrag van de hypotheek, de naam van de hypotheekhouder, de naam van de schuldenaar, de rentevoet en het onder pand. Gegevens uit hypotheken die vóór 1 januari 1995 zijn ingeschreven, kunnen niet rechtstreeks via het scherm worden geraadpleegd, maar informatie hierover kan wel langs digitale weg worden aangevraagd. Deze informatie wordt dan binnen 24 uur verstrekt. European Geodetic Surveyor op komst Op 19 en 20 mei 1995 kwam het Co mité de Liaison de Géomètres-experts Europeens (CLGE) bijeen in Bregenz (Oostenrijk). Tijdens de Bregenz-bij- eenkomst heeft het CLGE het Concept Profile Report bediscussieerd met daar in de definitie van de European Geode tic Surveyor en de procedure hoe men deze Europese titel kan verwerven. Het Concept Profile Report heeft als basis het Allan-Report 1995. Dit rapport geeft een gedetailleerde en actuele be schrijving van de geodetische opleidin gen in de EU- en EFTA-landen van langer dan drie jaar (Bac+3). Voor Nederland gaat het hier om de TU, Fa culteit der Geodesie en de Hogescholen Geodesie/Geoinformatica en Hydro grafie. Vanuit de EU-wetgeving gezien zijn deze gelijkwaardig. Tevens bevat het Allan-Report 1995 een beschrijving van de door voornoemde geodeten uit gevoerde werkzaamheden in deze lan den. Saillant is dat de geodetische oplei dingen en de door geodeten uitgeoefen de werkzaamheden in verreweg de meeste landen breed zijn, en mathema tische plus juridische en economische aspecten bevatten. De vertegenwoordi gers in het CLGE vinden dit unaniem uiterst belangrijk voor de maatschappe lijke positie van de geodeet! Het Allan- Report 1995 wordt op 1 juli 1995 aan geboden aan de Europese Commissie. Voor een aantal EU- en EFTA-landen gelden niet alleen opleidingseisen, maar ook werkervaringseisen om als profes sional te worden geaccepteerd. Het Concept Profile Report stelt onder andere het volgende voor: in elk EU- en EFTA-land worden „National Survey Liaison Groups" (NSLIG's) opgericht, met represen tanten uit bedrijfsleven, overheid en onderwijswereld; de NSLIG's selecteren elk een ander land en beginnen bilaterale onder handelingen over de wederzijdse ac ceptatie van eikaars professionele kwalificaties. Hiermee wordt door gegaan tot alle landen elkaar hebben geaccepteerd; de NSLIG's rapporteren hierover aan het CLGE die een stimulerende en eenheidsbevorderende rol bij de on derhandelingen speelt; er wordt een commissie met leden uit de verschillende landen opgericht met als taak een gemeenschappelijke geodetische opleiding en studieperio de voor de European Geodetic Sur veyor te definiëren; het CLGE bepaalt na advies van de NSLIG's de mate en duur van de ver eiste praktische professionele ervaring voordat men de titel kan verwerven; het CLGE bepaalt na advies van de NSLIG's de vereisten voor continue professionele ontwikkeling om de titel te behouden; het CLGE spant zich ervoor in om het voorgaande door de Europese Commissie erkend te krijgen. In het Concept Profile Report worden kadastrale en andere aan per land ver schillende wettelijke bepalingen onder havige specialismen buiten beschou wing gelaten. Hiervoor zijn aanvullen de stages of examens vereist. In een aan tal landen wordt reeds een aantal eisen, aanvullend aan de opleiding, gesteld om als professional te worden erkend. Om als Nederlandse geodeet dezelfde erkenning in het betreffende land te kunnen krijgen, zal het noodzakelijk zijn dat ook bij ons kwaliteitscriteria voor professionals worden ontwikkeld. In de komende maanden zal het Con cept Profil Report worden bediscus sieerd binnen het NGL en het CLGE- Platform met als doel om namens de Nederlandse geodetische gemeenschap een eensluidende visie hierop te krijgen. Wanneer ook u belangstelling voor het Allan-report of het Concept Profile Report heeft, kunt u dat verkrijgen bij J. C. Anneveld, Fugro-Inpark BV, Postbus 23297, 1100 DT Amsterdam, telefoon 020-6510800. Directeuren-generaal kadaster organisaties uit geheel Europa in Apeldoorn Ai'diisur -J- yan mej rot 2 juni 1995 4 is in Apeldoorn een interna- J- JL tionale workshop gehouden met als thema „Hervorming van land- registraties en kadasters in Midden- en Oost-Europa". De workshop vond plaats onder auspiciën van de Econo mische Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties in Genève. Deze workshop was een vervolg op een reeks van vijf bijeenkomsten van Ka dasterdeskundigen die in verschillende landen hebben plaatsgevonden. Op verzoek van de ECE was het Neder landse Kadaster deze maal gastheer en organisator. Voor de workshop waren op persoon lijke titel uitgenodigd de directeuren- generaal van kadasterorganisatie uit ge heel Europa en hun naaste adviseur. Nagenoeg alle landen hebben gehoor gegeven aan de uitnodiging. In verband met de privatisering van grondeigendom in de landen van Mid den- en Oost-Europa is het van groot belang dat in deze landen een goede landregistratie plaatsvindt. Doel van de workshop was daarom de kennis en er varing van de West-Europese landen en in het bijzonder van Nederland op het gebied van landregistratie over te bren gen op de verantwoordelijke lunctiona- rissen in Midden- en Oost-Europa. Het systeem voor landregistratie zoals dat in Nederland bestaat wordt gezien als een

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 40