NGT GEODESIA voorbeeld dat navolging verdient. De workshop had verder ten doel de inter nationale samenwerking op dit gebied te bevorderen en contacten te leggen tussen de verantwoordelijke instanties op het hoogste ambtelijk niveau. Ruim 60 deelnemers uit 28 Europese landen deden actief mee aan de work shop. Er werd aandacht besteed aan thema's als overheidsbeleid, admini stratieve en wettelijke aspecten, ma nagement, grondbelasting en interna tionale samenwerking. Tevens werden een aantal lopende projecten in Mid den- en Oost-Europa besproken. Onder verantwoordelijkheid van de United Nations ECE wordt thans ge werkt aan het opstellen van „Guide lines on land administration". Voorts is besloten dat in het voorjaar van 1996 een „Meeting of experts on land admi nistration" zal worden gehouden onder auspiciën van de ECE. Jan Polman VERSLAGEN From Pixels to Sequences De Intercommission Workshop van de ISPRS From Pixels to Sequences"werd gehouden van 22 tot en met 24 maart 1995 bij de Eidgenössische Technische Hochschule (EfH), een modern com plex in een landelijke omgeving net buiten Zürich. Tijdens de openings rede door E. Baltsavias werd duidelijk dat we deze workshop te danken had den aan het „delicious seafood" dat de voorzitters van de drie in deze workshop samenwerkende werkgroe pen (WG) van de ISPRS ongeveer een jaar geleden samen genoten, naar ik meen tijdens een congres in Australië. Voor de volledigheid volgen hier hun namen en die van hun werkgroepen. Deze werkgroepen maken onderdeel uit van verschillende commissies van de ISPRS: H.-G. Maas; Optical Digital Imaging Systems (WG 1/3); H. A. Beyer; Close-range Imaging Systems and their Performance (WG V/2); E. P. Baltsavias; Image Sequence Ana lysis (Intercommission WG V/III). Er waren 133 deelnemers uit 17 lan den, onder wie 18 Japanners, 6 Russen en 2 Nederlanders. Als gevolg van het grote aantal deelnemers had de work shop meer het karakter van een con gres; 60% was afkomstig uit de univer sitaire wereld, 12% uit onderzoeksinsti tuten en 28% uit het bedrijfsleven; 52% had een fotogrammetrische ach tergrond en 48% kwam uit andere disciplines zoals natuurkunde, elektro techniek en informatica. In totaal wer den er in 11 technische sessies 35 papers mondeling gepresenteerd; 25 papers kwamen in 2 postersessies aan bod. Opgemerkt kan worden dat de postersessies werden voorafgegaan door korte mondelinge introducties, die zeker hebben bijgedragen aan de grote belangstelling voor de posterpresenta ties. De onderwerpen van de workshop la gen op het gebied van het (semi-)auto- matisch driedimensionaal meten met behulp van digitale beelden, en kunnen als volgt worden ingedeeld: beeldsensoren; algoritmen; toepassingen (systemen). Hoewel op geen van deze gebieden revolutionaire vernieuwingen werden gemeld, bleken de ontwikkelingen be paald niet stil te staan. Dit kwam ook naar voren in de „keynote lecture" door Dr. Seitz van het Paul Scherrer '995-6 Institute in Ziirich, die zeer de moeite waard was. Wel moest hij toegeven dat de titel van zijn paper, From Pixels to Answers, misschien iets te ambitieus was. Het ging over de ontwikkelingen op het gebied van de beeldsensoren. Hij meldde dat het aantal pixels gestaag toeneemt (5000 x 5000 pixels), terwijl de pixelgrootte afneemt (5x5 pm). En het dynamisch bereik neemt toe (94 dB), teiwijl de prijs daalt 10,-). Uiteraard slaan de tussen haakjes ge noemde waarden (helaas) niet op één en dezelfde sensor. Naast de vlaksensoren werden ook lijn- sensoren besproken, met name came ra's die gebruik maken van drie lijnen met tot 7500 pixels per lijn. Nieuw was de „multi-sensor" camera die per pixel kleurinformatie en de afstand object camera registreert. Voor het verkrijgen van de afstand is een projector nodig, die het object in het infrarood aftast. Ook werden er toepassingen van een „laser range" camera gepresenteerd, waarmee eveneens de afstand tot de camera in een beeld wordt vastgelegd. z=3m £=125" Eén van de foto's (links) en de cameraconfiguratie (rechts). 3D-resultaat, automatisch verkregen m.b.v. lijnextractie toegepast op de gescande foto 's. 321

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 41