■995-6 NGT GEODESIA De ontwikkeling van algoritmen heeft plaats op gebieden als oppervlakte (vorm)meting en het vastleggen en vol gen van bewegingen. Voor wat betreft de meting van de vorm van een opper vlak wordt gebruik gemaakt van de genoemde afstandsbeelden, contouren (silhouetten) en projectie van gestruc tureerd licht (lichtpatronen). Bij het meten van beweging gaat het om het volgen van stromingen, bewegende per sonen of voertuigen. Daarbij kunnen één of meerdere camera's worden inge zet, die of vast zijn opgesteld öf zelf in beweging zijn. Denk bijvoorbeeld aan een camera op een auto, die het verkeer voor de auto in de gaten houdt. Veel uiteenlopende toepassingen van de (semi-)automatische close-range fo togram metrie passeerden de revue, zo als: deformatiemeting van schilderijen; meting van (onderdelen van) auto's (zie fig.) en vliegtuigen; meting van de hoeveelheid sneeuw op sparren; vorm en plaatsbepaling van de tan den in de mond; controlemetingen van spoorbanen. Het aanbod van papers was dermate ge varieerd en breed, dat niet alle papers voor iedereen even interessant waren. Maar juist de deelname van onderzoe kers uit verschillende disciplines en in stellingen maakte deze workshop tot een succes en gaf een goed beeld van de ontwikkelingen en de veelheid aan toe passingsmogelijkheden van de digitale close-range fotogrammetrie. De „winst'' van de workshop bedroeg meer dan 7500 SFr., ondanks de lage deelnamekosten, een „welcome party" en een bijzonder goed diner met veel Zwitserse specialiteiten. Dit bedrag zal in de vorm van drie prijzen (2500 SFr. per stuk) voor de beste papers van het komende ISPRS-congres worden uitge reikt aan jonge auteurs (maximaal 35 jaar). Daarmee kunnen zij hun bezoek aan dit vierjaarlijkse congres bekosti gen, dat in juli 1996 in Wenen wordt gehouden. De papers moeten het vak gebied van (één van) de drie werkgroe pen betreffen. Om mee te dingen, dient de paper vóór 5 januari 1996 te zijn ontvangen door de „congres director" Prof. K. Kraus van de TU in Wenen. De proceedings van de workshop zijn te bestellen bij: RICS Books, Surveyor Court, Westwood Way, Coventry, CV4 8JE, UK, fax. +44-171-3343851 Frank van den Heuvel Diploma-uitreiking „GPS in de Geodesie" bij PTOpleidingen (Hogeschool van Utrecht) Op vrijdag 24 februari 1995 vond in de Hogeschool van Utrecht de diploma uitreiking plaats van een nieuwe cursus „GPS in de Geodesie". Aan deze cursus namen achttien cursisten deel, waarvan het merendeel afkomstig was van de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat te Delft. Naast de felicitaties door directie en cursusleiding richtte dr. ir. F. J. J. Brouwer het woord tot de geslaagden en overige aanwezigen. Hij benadrukte het unieke karakter van deze cursus. Gezien de snelle technologische ontwikkelin gen op het gebied van plaatsbepaling kan een dergelijke, korte cursus bij uit stek de belanghebbenden op de hoogte brengen van de meest actuele technie ken. Ook het komende cursusjaar biedt PTOpleidingen, nascholingsinstituut van de Hogeschool van Utrecht op het gebied van techniek en natuurweten schappen, deze zesdaagse cursus weer aan. De startdatum is 11 oktober 1995. Hieronder volgt in het kort de inhoud van deze cursus. Cursusopzet en docenten In de eerste twee dagen passeert het ge hele GPS de revue. De resterende vier dagen wordt diepgaander op de onder werpen ingegaan. Dag 1 en 2: GPS - inleiding en achter gronden, ir. P. G. Sluiter, geodetisch en hydrografisch adviseur. Dag 3: Opzet van geodetische GPS- medngen en wiskundige achtergronden van de verwerking, ir. M. E. E. Haag mansMeetkundige Dienst van de Rijks waterstaat en ir. H. Velsink, Hogeschool van Utrecht. Dag 4: Demonstraties van leveranciers van GPS-apparatuur en -programma tuur, o.a. Leica. Methoden voor het verkrijgen van RD-coördinaten en NAP-hoogten uit de GPS-metingen, ir. J. van Buren, Rijksdriehoeksmeting. Dag 5: Toelichting van de praktijk in de geodesie aan de hand van concreet uitgevoerde projecten, ir. M. E. E. Haagmans en ing. J. G. M. Steenbrug- gen, Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat. Dag 6: Toelichting op achtergronden en toepassingen van het programma MOVE3 voor de vereffening, toetsing en kwaliteitsbeschrijving van geodeti sche metingen, ir. J. H. M. Smit en ir. G. E. L. Verkuijl, Geogroep. Inlichtingen: PTOpleidingen, telefoon 030 - 660254. NGL-rayonbijeenkomst Zuidwest-Nederland De jaarlijkse bijeenkomst van het NGL regio Zuidwest Nederland werd dit jaar georganiseerd op 25 april 1995 te Goes. Aanwezig waren ongeveer vijftig con gresgangers en negen exposanten. Er waren vijf sprekers voor deze dag uit genodigd. Drie lezingen en de forum discussie hadden als onderwerp „Het Nationaal Geodetisch Plan". Om de essentie van het plan, afbrokkeling van het vakgebied, te onderstrepen, opende voorzitter D. J. J. v.d. Velde de bijeen komst met de constatering dat drie van de vijf sprekers niet afkomstig waren uit het vakgebied geodesie. Ir. A. Reijneveld, adviseur bij de ad vies- en onderzoeksafdeling GIS van de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat te Delft, beet de spits af met een lezing getiteld Remote sensing en wateroverlast". Hierbij ging hij in op de techniek van remote sensing en gaf hij een overzicht van verschillende metho den: SAR, SPOT, SLAR, thermische infrarood scanner en kleurenvideo. Door gebruik te maken van de verschil lende eigenschappen en door een com binatie van verschillende methoden kunnen thema's worden geaccentueerd, bijvoorbeeld overstromingen of kwel. Kennis van het terrein blijft hierbij on misbaar. Dit bleek onder andere uit een varkensstal die vanwege een hogere temperatuur als kwel werd geïdentifi ceerd. Na de koffiepauze hield J. M. A. de Jong, GIS-coördinator bij de concern staf Landinrichting, Landmeetkunde en Kartografie van het Kadaster, een voordracht met als titel ,,GBKN: x, y en z Op verzoek van de Landinrich- tingsdienst heeft het Kadaster onder zocht of het mogelijk is om uit de GBKN z-coördinaten met een nauw keurigheid van 10 cm te bepalen. De heer De Jong gaf een overzicht van de

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 42