A '995-6 NGT GEODESIA onderscheiden. Van meer nabij wordt het ingewikkelder, omdat dan deelprocessen als het uitvoeren van de werken en de herverkaveling ook weer als probleemoplossingsprocessen met ook weer een inventarisatiefase, een ontwerpfase en een realisatiefase zijn op te vatten. Een probleemoplosser lijkt dus op hetzelfde moment in verschillende handelingssituaties te kunnen verkeren. Als probleemoplosser/planner in het landinrichtingsproces kan worden beschouwd de Landinrichtingscommissie met de daaraan toegevoegde deskundigen en ambtenaren. Het informatieverzorgingsproces daarbij behoort voor een groot deel tot de taak van de Landinrichtingsdienst, echter voor wat betreft de aspecten met betrekking tot de stemming en het herverkavelingsproces tot die van het Kadaster. Door de Landinrichtingscommissie wordt voor het pro bleemoplossingsproces een fasenindeling gehanteerd, waarbij per fase een aantal samenhangende proceduremomenten (tijdstippen waarop bepaalde activiteiten afgerond zijn) wor den gegroepeerd; doel is tijdsplanning/voortgangscontrole. Daarnaast en parallel daaraan wordt door het Kadaster een wat eenvoudiger fasenindeling gehanteerd, waarbij per fase een aantal samenhangende kadastrale activiteiten wordt ge groepeerd; doel is capaciteitsplanning. Voor een overzicht van beide indelingen zie fig. 12. Overigens komt in geen van beide genoemde indelingen de daadwerkelijke ingreep in de wereld, het uitvoeren van werken of realiseren van nieuwe kavels, tot uitdrukking. Dit is wel zo in de netwerkplanning, die van elk landinrichtings project wordt gemaakt als basis voor planning/voortgangs controle en capaciteitsplanning. Deze geeft van alle pro- bleemoplossings- en informatieverzorgingsactiviteiten het begin- en eindtijdstip aan, en de eventuele tijdsmarges. Op basis hiervan kunnen de proceduremomenten worden vast gesteld en, samen met volumegegevens, de in een bepaalde periode benodigde capaciteit in mankracht en geld worden gepland. Dit laatste behoort duidelijk tot de meta-processen die met een landinrichtingsproject samenhangen. De binnen de onderscheiden fasen gegroepeerde procedure momenten en activiteiten zijn soms wel, maar in een aantal gevallen ook niet tot één van de handelingssituaties als inven tarisatie, analyse, toetsing, ontwerp of realisatie te herleiden: binnen verschillende fasen zijn meerdere handelingssituaties te onderscheiden. Bijvoorbeeld binnen de op de geldelijke regelingen betrekking hebbende fase bij zowel Landinrich tingscommissie als Kadaster kunnen zeker twee handelings situaties worden onderkend, namelijk die van het opstellen en die van de bezwarenbehandeling. Daarnaast treffen we soms in verschillende fasen dezelfde typen handelingssituaties aan. Bijvoorbeeld binnen zowel de fasen betrekking hebbend op schatting/inbreng, toedeling als geldelijke regelingen komt als handelingssituatie een bezwarenbehandeling voor. Een fase kan dus iets anders dan een handelingssituatie zijn. Informatieverzorgingsproces Als zijnde het meest illustratief voor de rol van de geodeet, zal hier vooral worden ingegaan op het kadastrale gedeelte van het informatieverzorgingsproces. De activiteiten van het Kadaster in het kader van de Landinrichting behoren ook voornamelijk tot de informatieverzorging. Sommige activi teiten echter, bijvoorbeeld bij het ontwerpen van de toe deling, bevatten aspecten die meer tot het probleemop- FASENINDELING LANDINRICHTINGSPROCES LANDINRICHTINGSCOMMISSIE KADASTER deeladviezen (landinrichtingsprogramma) landinrichtingsplan voorbereiding eerste schatting inbreng (planwijziging) (planuitwerking/uitbreiding) werkplan 2 (onteigening) begrenzingenplan toedeling plan van toedeling kadastrale toepassing lijst der geldelijke regelingen geldelijke regelingen Fig. 12. lossingsproces behoren. In de onder- Twee verschillende scheiden fasen worden de volgende faseringen van het activiteiten uitgevoerd en de daarbij ge- landinrichtings- noemde semantische elementen aan de proces. Fasen tussen informatiebasis toegevoegd. haakjes komen niet in elk project Voorbereiding: voor. activiteiten-, opzet van een kadastrale boekhouding voor het blok (project- gebied), pachtersregistratie ten be hoeve van de stemming, opzet stem mingsadministratie; semantische elementen: percelen (met onder andere oppervlakte), personen (met namen, adressen enzovoorts), rechten (aard, aandeel), R-artikelen combinatie van personen en rech ten, die de personen uitoefenen op één of meer percelen), waaruit bere kend wordt de oppervlakte waarvoor stemgerechtigd; Inbreng: activiteiten: registratie van de schat tingen der gronden (ten behoeve van de uitruil), opstellen lijst rechtheb benden, pachtregistratie; de lijst van rechthebbenden en schattingen der gronden worden ter inzage gelegd en na een bezwarenbehandeling vastge steld; semantische elementen: schattings waarde der gronden, waaruit bere kend schattingswaarde per perceel, totale inbreng per R-artikel; 286

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 6