NGT GEODESIA probleemoplossingsproces en infor matieverzorgingsproces moeten met metaprocessen worden gestructu reerd. Deze hebben dezelfde struc tuur als de te structureren proces sen (Droste-effect). De bijbehorende meta-informatie heeft dezelfde struc tuur als de informatie zelf. Enkele aanbevelingen voor het geodetisch onderwijs de studenten moet een „holistische" visie op de wereld worden bijge bracht, waarin de samenhangen tus sen allerlei fysische en maatschappe lijke processen inzichtelijk worden; de studenten moeten door studie en oefening inzicht krijgen in de struc tuur van probleemoplossingsproces sen, enerzijds om de behoefte aan informatieverzorging in de verschil lende fasen te kunnen analyseren, an derzijds om (in een metaproces) het eigen werk te kunnen organiseren (gegevensdefmitie, keuze instrumen tarium, management enz.); de studenten moeten een goed in zicht verkrijgen in de structuur van informatie en het informatieverzor gingsproces, van inwinning tot pre sentatie voor en interactie door de gebruiker; de studenten moeten doordrongen worden van het belang van recursieve structuren in planning, taal en in formatie; de studenten moeten kennis hebben van de juridische, economische, so ciale en psychologische randvoor waarden voor probleemoplossing en informatieverzorging. Enkele aanbevelingen voor het geodetisch onderzoek Voor een betere koppeling van de geo detische activiteiten met die van het gebruikersveld zijn nodig; een semantische analyse: welke (ruimtelijke) begrippen hanteren de verschillende disciplines en hoe verta len we die naar digitale en grafische vormen? een pragmatische analyse: wat zijn de functies van de informatie in de vele mogelijke handelingssituaties, en welke rol spelen modaliteiten (gege- venskwaliteit, realiteitsgehalte, hard heid van toekomstplannen) daarbij? onderzoek naar alle mogelijke vor men van meta-informatie: waar treedt die op, hoe komen we eraan, wat doen we ermee? onderzoek naar de structuur van in formatiebases in langer lopende pro bleemoplossingsprocessen: hoe vindt 1995-6 de gegevensoverdracht daarin plaats, en wat is de invloed van de snelle technische veranderingen? onderzoek naar de mens-machine-interactie: hoe gaan, bij mutatie, bewerking en raadpleging, de mannen en vrou wen voor het beeldscherm om met de digitale ruimtelijke informatie en hoe kunnen we dit voor hen zo doorzichtig mogelijk maken? [30] Literatuur [24] Davids, C. A., Zeewezen en wetenschap. De weten schap en de ontwikkeling van de navigatietechniek in Nederland tussen 1585 en 1815. De Bataafsche Leeuw, Amsterdam 1985. Leunen, P. van J. E. W. Smith, Zeekaarten. Educaboek, Culemborg 1983. [25] NNI, Tekeningen in de bouw. Indeling van gegevens op tekeningen voor gebouwen. NVN 2574. Nederlands Normalisatie-Instituut, Delft 1989. [26] NNI, Tekeningen in de bouw. Coördinatie van gegevens op tekeningen voor gebouwen. NPR 2570. Nederlands Normalisatie-Instituut, Delft 1986. [27] NNI, Algemene termen in de bouw. Nederlands Normalisatie-Instituut, Delft 1991. [28] Nes, J. van G. Kühne, Bouwkundig tekenen. Waltman, Delft 1992. Catalogus Baufachbücher. Karl Kramer, Stuttgart 1994. [29] Kopland, R., Dit uitzicht. Van Oorschot, Amsterdam 1982. [30] Schans, R. van der (1994), Denkbeelden bij kartografische interactieeen handelingsgerichte benadering. In: P.G.M. Mekenkamp (red.), Kartografie in het GIS-tijdperk. NVK Publikatiereeks no. 11, p. 41 - 57. Summary Pragmatic treatment of geo-information A geodetic approach to synthesis Part one of this article has shown some interesting theoretic aspects for a new geo-information approach. Here these aspects are illustrated by some practical examples. In particular the building process and land reallocation process are discussed and visualised in an easy way. One of the main conclusions is that the relations between information supply and the activities of users and vendors of spatial information can be captured in a theoreticalframe work. 289

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 9