Relatie ander onderzoek Conclusies Gestolen tachymeter teruggevonden 1995-/8 NGT GEODESIA de uitsplitsing ontstaat een hiërarchie van elementen. De relatie tussen de elementen is goed uit te drukken in con straints. De hiërarchie zou een goede aanleiding zijn om automatisch prioriteiten aan constraints toe te kennen. Eerst kunnen de constraints op het hoogste niveau worden ge bruikt, later die op een lager. De constraints zouden zelf het niveau waarop ze van toepassing zijn, moeten kunnen her kennen. De constraints bezitten dergelijke „intelligentie" nog niet. Het systeem kent nog nauwelijks interfaces. Dit geldt zowel het inladen van beperkingen omtrent bijvoor beeld hoeveelheden grondgebruik als de mogelijkheid om constraints aan te passen. Het probleem voor de berekening van de grondgebruiks analyse is een planningsprobleem. Naar het planningspro bleem is relatief veel onderzoek gedaan. Met name logistieke planning al dan niet met behulp van robots heeft veel aandacht gekregen. Er zijn planningssystemen die alleen uit gaan van regels. In deze regels zijn er pre-condities en post- condities die leiden tot een plan van activiteiten [4], Andere systemen gaan uit van constraints [3]. Er bestaan ook hybri de benaderingen [1], Het hier beschreven systeem gaat voor alsnog uit van constraints. Het onderzoek naar grondexploitaties staat niet op zichzelf. Het maakt deel uit van een onderzoek naar de ontwikkeling van hulpmiddelen voor de verbetering van de exploitatie resultaten. Andere onderzoeken hebben bijvoorbeeld betrek king op de juiste afstemming en inzet van diverse juridische instrumenten en het verhaal van kosten. Ook hier zal een formalisering gaan plaatsvinden. Constraint based reasoning heeft als sterk punt dat door het aftasten van de oplossingsruimte een herkenbare manier van probleemoplossen ontstaat. Dit wordt nog eens versterkt door het feit dat de gebruiker middels het explanation-net inzicht heeft in de manier waarop het probleem wordt opge lost. Echter het explanation-net geeft zeer gedetailleerd alle afleidingen; alle substituties zijn terug te vinden. Minder detail zou gunstig zijn. Daarnaast blijkt het mogelijk om een saldo te maximaliseren. Dit biedt de mogelijkheid tot aan vaardbare oplossingen te komen. Maximalisatie (binnen bepaalde grenzen) is toch iets wat veel planeconomen na streven. Het is in de huidige opzet van het systeem nog veel werk om een volledige database met constraints op te zetten. Het beste zou een automatische herkenning van constraints zijn, die voor een bepaald plan van belang zijn. Bij het op lossen van conflicten wordt alleen dependency directed back tracking toegepast. Men zou ook metakennis kunnen ge bruiken, zoals het feit dat men eerst op verharding moet bezuinigen en dan pas op groen. Literatuur [1] Darwiche, A., R. E. Levitt and B. Hayes-Roth, Oarplan: generating project plans by reasoning about objects, actions and resources. AI Edam 1988 2(3), p. 169-181. [2] Guesgen, H. W. en J. Hertzberg, A Perspective of Constraint-Based Reasoning. Berlin 1992. [3] Kowalczyk, W., P. H. G. van Langen en T. P. J. van Rijn en Y. H. Tan, Een generiek taakmodel voor dynamische project-scheduling. In: Spek B. R. en J. Treur, Proceedings AIT'91, Amsterdam 1991. [4] Murata, T., P. C. Nelson and J. Yim, A predicate- transition net model for single agent planning. In: Zeigler B. en J. Rozenbilt, AI simulation and planning in high autonomy systems, Los Alamitos 1990. [5] Werven, F. van, Progres. TU Delft Faculteit der Technische Wiskunde en Informatica. Delft 1994. Summary Constraint based reasoning for cost be nefit analyses A good understanding and objective process of cost benefit analyses for the development of sites are important. These are preliminary requirements to reach an optimal and acceptable result. This ar ticle describes „constraint based reason ing", a technique which supports these requirements. The basic principles of the technique are emphasized. Op 2 november 1994 is één van de Geodimeters die dage lijks bij het Kadaster in bedrijf zijn, tijdens de meting ver dwenen. Nadat een zoekactie zonder resultaat bleef werd de vermissing aan leverancier Rocomp doorgegeven onder vermelding van het instrumentnummer en is aangifte ge daan bij de politie. Bijna drie maanden later werd de mededeling van Geotronics GmbH aan Rocomp ontvan gen, waar uit bleek dat bij het Duitse bedrijf een Geodi- meter ter reparatie was aangeboden met het nummer van het vermiste instrument. Vervolgens is de politie geïnfor meerd, die op grond van de gedane aangifte de politie in Jena het instrument in beslag heeft laten nemen. Nadat aan een aantal formaliteiten was voldaan, is op 7 maart 1995 de gestolen Geodimeter op het politiebureau te Jena door één van de Kadaster-medewerkers in ontvangst ge nomen. Bij terugkeer in Nederland is het instrument ter stond bij Rocomp gecontroleerd. Gelukkig bleek het geen schade te hebben opgelopen. Alles functioneerde nog als vanouds. De Geodimeter is inmiddels weer volledig in het werkproces ingezet. 342

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 10