TT ill lp 4. \V Ervaringen Koopsommen 1989-1994 NGT GEODESIA 1995-? Aggregatiemogelijkheden van privacy-gevoelige informatie Het direct presenteren van kadastrale gegevens, bijvoorbeeld koopsom of hypotheek, kan om privacy-gevoelige redenen ongewenst zijn. De kaart met de CBS wijk- en buurtindeling is daar om gebruikt om in de workshops te la ten zien dat dergelijke privacy-gevoelige kadastrale informatie eenvoudig is te aggregeren naar een minder gedetail leerd niveau. Resultaat is niet alleen dat informatie niet meer herleidbaar is naar individuen, maar tevens veel beter pre senteerbaar en hanteerbaar wordt voor het in de SVI beschreven beleidsniveau. Via aggregatie kan een goed beeld van bijvoorbeeld de gemiddelde koopsom over een bepaalde periode in een be paalde wijk (fig. 4) worden gepresen teerd. Vanzelfsprekend kunnen ook an dere indelingen zoals kadastraal bijblad en kadastrale sectie (fig. 5) en bijvoor beeld postcodegebieden als aggregatie- basis worden gekozen. Door te aggre geren naar postcodegebieden kan de kadastrale informatie worden gekop peld aan marktgegevens. Ook de in formatie op postcodeniveau is weer te aggregeren naar het wijk- en buurt- niveau. Mogelijkheden tot het leggen en zoeken van relaties tussen de hoogte van de gemiddelde koopsom/hypo theek en bijvoorbeeld welstand of ge zinsfase zijn gekomen. daarmee binnen bereik Combinaties met andere gegevens Door combinatie van de kadastrale geometrie met gegevens uit SAP kan men de stand van zaken voor wat be treft de akteposten op het beeldscherm presenteren (fig. 5). Knelpunten in de kadastrale bedrijfsvoering kunnen zo eenvoudig zichtbaar worden gemaakt. Hoewel dit specifieke geval voorname lijk intern interessant is, toont deze toe passing dat het perceelnummer zeer waardevolle verbindingen kan leggen. De klant kan op deze manier ook zijn eigen bestanden aan de kadastrale geo metrie koppelen en visualiseren. Dat hier veel waardevolle toepassingen mo gelijk zijn, wordt duidelijk als men bedenkt dat „de kadastrale percelen in diverse administraties het centrale the ma voor de registratie vormen" [2], Naast vectorbestanden zijn in de proef- omgeving ook rasterbestanden geïm plementeerd. De combinatie van deze twee soorten gegevens wordt steeds be langrijker. De rasterbestanden kunnen worden gebruikt als achtergrond of als toevoeging van extra informatie. Door bijvoorbeeld de com binatie van de kadastrale geometrie met de TOP25-raster- kaart (fig. 6) wordt de ligging van de kadastrale percelen verduidelijkt en kan de gebruiker zich beter oriënteren. Het SOJUS-satellietbeeld kan samen met de kadastrale informa tie en bijvoorbeeld de bodemkaart worden gepresenteerd. Dit geeft informatie over de gesteldheid van de bodem en de gewassen. In de toekomst is wellicht op deze wijze effectief bodemvervuiling per kadastraal perceel en/of eigenaar op te sporen. Een gescande luchtfoto in combinatie met de kadastrale kaart geeft de mogelijkheid informatie toe te voegen door zogenoemd ,,heads-up" digitaliseren. In de proef Nijeveen [3] zijn hiermee positieve ervaringen opge daan. Tevens kan een luchtfoto extra informatie leveren over een gebied. Ook het afbeelden van de eigendom van een eigenaar op luchtfoto, Topkaart (fig. 6) of satellietfoto (fig. 7) levert een waardevol beeld op. Door middel van de 6PPC-postcodekaart kan de verschillende marktinformatie op postcodeniveau worden gepresenteerd. Een combinatie met de kadastrale gegevens kan weer leiden tot toegevoegde waarde. Te denken valt aan de combinatie van inkomens- gegevens en hypotheekgegevens. Basiskracht percelen De proefomgeving „kadastraal GIS" is zowel voor het Kadaster als voor menige deelnemer aan de workshops een „eye-opener" geweest. Duidelijk is dat binnen het Kadaster een schat aan informatie ligt opgeslagen. Informatie die grote zeggingskracht heeft wanneer ze kartografisch gevisualiseerd en/of in combinatie met andere informatie wordt gepre senteerd. Voor velen is ook duidelijk geworden dat het perceelnummer een heel krachtig koppelingsinstrument is. Terwijl de kadastrale percelen zich door eenvoud en heldere Fig. 3. definitie, resulterend in een geometrisch en thematisch sterk Inzicht in de gestructureerde gegevensbank, niet alleen goed laten gebrui- koopsommen per ken als directe basis voor allerlei toepassingen, maar ook kun- perceel. nen dienen als uitvalsbasis naar andere presentatieniveaus. Dorpsstraat, Ons Dorp 200.000 tot 225.000 (8) El 175.000 tot 200.000 (13) 150.000 tot 175.000 (10) Brinklaan 345

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 13