Een dagje... Landmeten en Vastgoed in Rotterdam Landmeten in dynamisch Rotterdam, meer dan geo-informatie NGT GEODESIA 1995-7/8 Theo Scheele, redacteur. surveying, landinformation, profile landmeetkunde, vastgoedinformatie, reportage KEYWORDS TREFWOORDEN Op donderdag 13 april 1995 werd in hartje Rotterdam het zoveelste hoogstandje van deze immer veranderende stad vertoond, 's Avonds om zeven uur zakte een stalen pyloon van 139 meter hoog en een gewicht van 1800 ton keurig netjes op de pijlers die voor dat doel midden in de Nieuwe Maas waren gebouwd. Het paste precies, juichten de landelijke bladen de dag daarna triomfantelijk. Maar dat was voor ingewijden geen verrassing; het zijn de specialis ten van de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie die zowel de bouw van de pijlers als de plaatsing van de pyloon van a tot z begeleiden, zoals zij trouwens alle hoogstandjes die het stadsbestuur bedenkt, helpen voor bereiden en begeleiden. plannen van het gemeentebestuur te kunnen bijhouden. Ze zijn onder de benaming „Landmeten en Vastgoedinfor matie" ondergebracht in een speciale afdeling van de Dienst Gemeentewerken. Het is eigenlijk te danken aan de vooruit ziende blik van directeur G. J. de jongh die in 1884 reeds aangaf dat een afdeling als deze onmisbaar is voor een stad als Rotterdam. Hij schreef: „Het gemis aan een goede plattegrond van de Gemeente doet zich voortdurend in hooge mate gevoelen. De kaart van Van de Wall, op eene schaal van 1/5000, is zeer on volledig en onnauwkeurig. Het kaartje van Braakensiek, op De gigantische pyloon is een onderdeel van de Erasmusbrug die op zijn beurt weer een onderdeel is van de ontwik keling van „De Kop van Zuid". Daar is een centrum geprojecteerd van we reld-allure, met huizen en kantoorge bouwen waarbij de rest van nieuw Rotterdam nog maar kinderspel is. De toegang vanuit het centrum van Rotter dam naar dit gebied loopt via de ge plande Erasmusbrug en die moet dan ook veel groter, mooier en aparter zijn dan alle andere bruggen in Rotterdam. Het wordt de indrukwekkendste brug van Europa: meer dan 800 meter lang, 139 meter hoog en getuit met vele stalen tuikabels, alzo het gezicht van Rotterdam weer een moderner aanzien gevend. Maar hoeveel aandacht de spectaculaire plaatsing van het hoofdbestanddeel van de brug in de media ook mag krijgen, het werk van de mensen die zorgen dat die pyloon inderdaad precies past op de daarvoor uitgedachte plaats, blijft ten onrechte geheel buiten beeld. Toch zijn er ruim 120 geodetisch geschoolde medewerkers nodig om de bruisende Toekomstige Erasmusbrug. 359

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 27