Waarom heien ze niet? 1995-7* NGT GEODESIA eene schaal van 1 6666, en dat van Oprei, op eene schaal van 1/10 000, zijn te klein om daarop verschillende zaken aan te geven. Een uitstekende kaart is die van Teneuerick op eene schaal van 1/2500, doch die is niet meer in den handel. De laatste uitgave is van 1865 en er bestaat geen uitzicht dat deze opnieuw zal verschijnen. Nu op het oogenblik het vraagstuk voor nieuwe buisleidingen voor gasfabriek en drinkwater leiding, benevens dat van riolering enz. aanhangig zijn, zou het eene grote besparing van kosten en tijd zijn, zoo eene goede plattegrond der Stad gedrukt was". De Jongh besluit zijn brief met het voorstel om in het Stads- dmmerhuis, door de gemeentelijke landmeters en kaart- makers, „de kaart van Rotterdam" te laten vervaardigen. Het gemeentebestuur nam dat voorstel aan en in 1886 is de kaart op schaal 1/2500, van het bebouwde deel van Rotterdam gereed. Het werd een kaart in zes bladen. De kaart was klaar, maar de landmeters en kartografen van Rotterdam nog lang niet. De behoefte aan goed kaart materiaal was bewezen en bleek een blijvende werkver schaffing te zijn voor veel deskundige geodetische handen. De kaart van Rotterdam bestaat nog steeds, al zijn de zes bladen op schaal 1 2500 uitgebreid tot twaalfhonderd kaartbladen, die in schaal variëren van 1 500 tot 1 80 000. Op dit moment zorgen 50 landmeters, 14 kartografen en 50 tekenaars, ontwikkelaars en systeembeheerders ervoor dat alle gewenste geodetische informatie adequaat en op elk gewenst moment voorhanden is. Je zou ze daarom ook geo- informanten kunnen noemen, want ze verzamelen, beheren en verstrekken alle vastgoedinformatie over een gebied van 270 vierkante kilometer. Even bruisend en bedrijvig als de stad zeifis het leven van de geodeten van Rotterdam en zeker dat van afdelingshoofd Louis Smit. Tussen vele besprekingen en activiteiten door kan NGT Geodesia even binnendringen in zijn werkruimte. Het is juist de bruisende wereld van de stad waardoor het werk van de geodeet hier zo boeiend is, volgens Louis. Alles Geo-informatie over Rotterdam 660 bruggen 80 tunnels 300 gemalen 600 000 bomen 360 scholen 2 400 km wegen 26 000 km kabels en leidingen 2 000 km riolering 40 km metronet 2 300 ha openbaar groen 3 100 ha havens is voortdurend in beweging, niets is ooit af. Men kijkt steeds vooruit naar verbeteringen, verfraaiing en vernieu wing. Bouwwerken die er pas een tiental jaren staan, worden gesloopt en vervangen door mooiere. De Rotter dammers zijn eraan gewend dat er altijd straten open liggen en dat er wordt ge sloopt, gewerkt en gebouwd. Ze zou den stomverbaasd staan kijken als er een dag niet werd geheid en „de ge meente" bellen om te vragen wat er aan de hand is. De ontwikkeling van de Kop van Zuid is maar één van de grote projecten. De uitbreiding van het metronet door de hele stad en nog een heel eind daar buiten, de bouw van nieuwe metro stations, de uitbreiding van het haven gebied richting Noordzee zijn een paar andere voorbeelden. Nu al bestrijkt de afdeling Landmeten en Vastgoedinfor- Een stukje matie een gebied met een lengte van 45 oud dynamisch kilometer en aangezien alle omliggende Rotterdam. gemeenten zo langzamerhand zijn ge- 360

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 28