Achterhaald station Geo-informant? 1995-78 NGTGEODESIA Ondertussen wordt aan de andere kant van de Maasoever hard gewerkt aan het afzinken van pijler twee. Deze ochtend vroeg was het peil bijna bereikt, hij moest toen nog veertig centimeter zakken. De landmeters moeten „stand by" zijn om te meten als het zover is. Om een uur of elf wordt Theo opgeroepen. „Het is zover, meten a.u.b.". Een beschikbaar werkbootje komt naar ons toe en brengt de ploeg en de bezoekers snel ter plekke. De regen plenst zo mogelijk nog harder omlaag, maar er moet gemeten worden. Vanaf een vast punt worden de vier merkpunten van de pijler nage meten. De aannemer kijkt nauwlettend toe, want ook hij is benieuwd. Het blijkt dat het klopt, pijler twee staat op zijn plaats. Weer een mijlpaaltje bereikt. Maar daarvoor is geen aandacht. Theo en Richard pakken hun instrumenten in en de aannemer loopt door naar een ander onderdeel van het werk; er is nog zoveel te doen. De meetploeg meldt zich even in de directiekeet en de meetresultaten worden doorge nomen. Tegelijkertijd krijgen ze een volgend verzoek mee. Dat zou zaterdagmorgen moeten gebeuren. Komt goed, belooft Wint. Bij de buitendienst zijn ze wel gewend aan ongewone werktijden. Deformatiemetingen in de metro tunnel bijvoorbeeld kunnen alleen 's nachts gebeuren. Maar dat hoort bij de dynamiek, volgens Wim. Vanmorgen is het werk wat uit de hand gelopen. We zijn laat bij de kade waar een andere meetploeg een deformatiemeting moest uitvoeren, maar die is inmiddels klaar. Alle kade muren en kunstwerken, zowel in de stad als in de haven gebieden worden regelmatig nagemeten. Het rayon van Wim verricht al het meetwerk bij grote projecten, dus ook het werk ten behoeve van wegen, tunnels, leidingen, kabels en buizen. Het spreekt vanzelf dat heel veel werk inmiddels digitaal wordt verricht. Analoge veldwerken maken is niet meer nodig, dat doen we alleen als de ldant, bijvoorbeeld een nutsbedrijf, erom vraagt. Maar dat is dan wel extra werk, voor ons hoeft dat niet meer. Het laatste analoge werk was bij de spoortunnel van Zuid naar het Centraal Station. Daar maakten we nog analoge veldwerken van, maar dat is in middels een achterhaald station. De buitendienst heeft nog twee andere rayons, één voor de linker en één voor de rechter Maasoever. Daar worden andere meetwerkzaamheden verricht, zoals metingen voor profielen, grenzen en rooilijnen. In totaal zijn er ongeveer Niets is recht aan de brug. Opschieten, de boot komt ons halen. vijfenveertig mensen in de velddienst werkzaam, waarbij opgemerkt wordt dat sinds enkele jaren de landmeters van de topografie hun eigen werk bin nen afwerken. Het zijn geïntegreerde functies. Het ziet ernaar uit dat die in tegratie, naarmate de automatisering verder is gevorderd, ook bij de andere functies zal worden doorgevoerd. De afdeling Landmeten en Vastgoed informatie heeft zich in ruim honderd jaar ontwikkeld tot een facilitair bedrijf dat zowel binnen als buiten de gemeen telijke organisatie opereert. De meeste opdrachten komen van de gemeente lijke diensten zelf. Met name van de in genieursbureaus van Gemeentewerken, die steeds bij de ontwikkeling en het onderhoud van de infrastructuur zijn betrokken, en van het leidingenbureau (onderdeel van Beheer Buitenruimte) dat de ondergrondse infrastructuur be heert. Er worden voor verschillende doeleinden per jaar zo n kwart miljoen kaarten geleverd voor algemeen gebruik en voor technisch ontwerp. De Eras- musbrug is maar één van de voorbeel den. Het geeft veel werk in de voorbe reidingstijd en tijdens de uitvoering, 362

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 30