Onder en boven de grond NGT GEODESIA maar ook nog daarna. Als de aannemers en bouwers zijn vertrokken, gaan de landmeters door met (deformatie)- meten om vast te stellen of de werken verzakken of wijken. De binnendienst is bij al die werkzaamheden betrokken, maar ook bij alle vastgoedtransacties waar de gemeente partij is, vertelt chef tekenkamer Jan van den Berg. Uiter aard beschikken we ook over alle admi nistratieve en kadastrale gegevens van onze eigendommen. De 26 000 kilo meter leiding die onder de Rotterdamse straten zijn verborgen, zijn nauwkeurig vastgelegd en in onze bestanden opge nomen, evenals zeer gedetailleerde ge gevens van alle metrolijnen. Dat onder gronds gedoe breidt nog immer uit. Want de leidingen die eenmaal in de grond zijn gestopt, moeten worden onderhouden, vervangen of verlegd. Metrolijnen worden uitgebreid en soms wordt een heel nieuw metrostation ge bouwd in een bestaand tracé. Het aan- landingspunt van de Erasmusbrug, op de Kop van Zuid, is daar een voorbeeld van. Daar moet uiteraard ook een metrostation verschijnen. Dat wordt gewoon om de bestaande buis heen ge projecteerd, zegt Van den Berg. Je be grijpt dat je dan over goede gegevens moet beschikken en over deskundige mensen om die uitbreiding te kunnen helpen voorbereiden en begeleiden. De ondergrondse werken breiden zich in versneld tempo uit. Bij het metrosta tion Beurs worden de perrons verbreed en wordt een ondergronds winkelcen trum gebouwd. De ruimtelijke inrich ting van de stad Rotterdam is nooit klaar. Er vindt een continue stroom veranderingen plaats, die we moeten bijhouden om op elk moment goede informatie te kunnen verstrekken ten behoeve van die steeds doorgaande (her)inrichting van de stad en zijn ha vens. Daarom bevatten onze bestanden, naast de geografische informatie, ook enorm veel andere gegevens over het geen aan dat vastgoed is gerelateerd. En wat is dat niet? Uit het geautomatiseerd bomenregister blijkt bijvoorbeeld dat er 600 000 bomen zijn geregistreerd in Rotterdam; dat is net zoveel als het totaal aantal inwoners. Het blijft dus niet bij informatieverstrekking alleen. De afdeling Vastgoed speelt een centra le rol bij de inrichting van de (gemeen telijke) ruimte. De tekenkamer van Jan van den Berg is globaal in twee afdelingen gesplitst, een ondergrondse en een bovengrondse. De 1995-yS kaarten van de bovengrond geven samen met de topografie een aardige indruk van de bebouwingsverzadiging. Voller nog zijn de kaarten waarop het ondergrondse leven van de stad is vastgelegd. Op de eerste de beste tafel ligt een kaart met de ondergrond van het Marconiplein, de plaats waar we nu staan. Geen wonder dat ik vanmiddag driemaal rond het plein moest rijden voor ik eraf kon, dacht ik. De kaart geeft niet alleen de topografie, maar ook de ondergrondse leidingen weer, bleek bij nadere beschouwing. Afbeelden van topografie en leidingen samen op schaal 1 1000 is echt niet meer te lezen. Daarom is de verzamelkaart leidingen-stad vervaardigd op schaal 1 500. De onderwereld Rotterdam, dat wil zeggen die van het be bouwde deel van de stad, is afgebeeld op ruim 900 verzamel- (raam)kaarten. Van het havengebied bestaan nog eens 250 strokenkaarten. De verzamelkaarten bevatten geen maten. De ligging is exact in de bestanden opgenomen. Met tekst is aangegeven hoeveel leidingen er in de sleuven liggen. Er wordt hard gewerkt aan de automatisering daarvan. Ruim 750 zijn er al klaar, de rest moet in 1996 gereed zijn. Luc Simons geeft leiding aan een groep van eenentwintig mensen die hiermee dagelijks bezig zijn. Analoge kaarten zijn er niet zoveel meer, daarin vindt nog maar één tekenaar werk. Ande ren zijn bezig met het voorbereiden van de digitalisering, het digitaliseren zelf of de nazorg ervan. Het goed voorbereiden van een te digitaliseren kaart spaart werk en voorkomt fouten, zegt Luc. Hoe efficiënt dit leidingenbestand werkt, toont hij op de PC. De ondergrondse kluwen is op het beeldscherm, door in zoomen en kleuren, gemakkelijk en snel te ontwarren. Met enkele handelingen is de plaats te vinden, waarvan gegevens Zomaar wat gewenst zijn. Het apparaat spuwt ze snel en feilloos uit. Klaar ondergronds werk. terwijl u wacht. 363

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 31