GIS-Rotterdam 1995-/8 NGT GEODESIA „Nacht'foto. De bovengrondse informatie is vastgelegd op kaarten en in bestanden. Voor het zichtbare deel (de topografie) en het onzichtbare (de zakelijke rechtsgrenzen en andere grenzen) zijn afzonderlijke bestanden vervaardigd, die echter ge makkelijk zijn te koppelen. Hugo Lefèvre stoeit daar al jaren mee en kan precies uitleggen wat je door koppeling van het één met het ander allemaal kunt bereiken. De topografie is via een eigen systeeem digitaal gemaakt, de kadastrale ge gevens komen uit een LKI-bestand van het Kadaster (DUF- bestand), dat wordt aangevuld met exploitatiegegevens (wie gebruikt het waarvoor?) en dan wordt geladen in ons gren- zensysteem. Je krijgt dan een eigendomskaart waarop in kleur in één oogopslag is af te lezen wat de eigendomssituatie is. Het verschil in indeling, de kadastrale eiland-bijbladen en de topo-raamkaarten is listig opgelost door op de uitgebreide raamkaart het kadastrale bijbladdeel in aparte kleur weer te geven. Het bijblad is daardoor veel beter oriënteerbaar. Af zonderlijke weergave van topografie en kadastrale grenzen is uiteraard mogelijk, want de eerste verstrekken wij wel aan particulieren (die gegevens zijn tenslotte van onszelf), voor kadastrale vragen sturen we de mensen door naar het Kadaster. Toch hebben wij nog wel iets voor op die dienst, zegt Jan, want wij kennen niet alleen de huidige eigendoms situatie, maar ook welke veranderingen er zitten aan te komen. Bij het Kadaster zie je pas achteraf wat er is gebeurd. In Rotterdam kan alles en gebeurt ook alles wat denkbaar is, al wil een referendum daarbij weieens roet in het eten gooien. Dat betekent dat de afdeling Landmeten en Vastgoedinfor matie ook alles moet kunnen, en alles moet hebben wat voor de ondersteuning nodig is. De vele kaarten en registers zijn daarvoor vandaag de dag uiteraard niet meer toereikend. De geometrische gegevens zijn al vrijwel allemaal in computer bestanden opgenomen, maar omdat je niet alleen moet we ten waar iets ligt, maar het vaak van veel groter belang is te weten wat er precies ligt, zijn daarin ook veel andere gegevens verzameld en opgeslagen. Dat zijn niet alleen gegevens van technische aard (hoe dik is de buis), maar ook gegevens over het gebruik, de rechtstoestand of de waarde daarvan. Het systeem waarvoor de automatisering van de topografie en de leidingen is opgezet, is ARTOL gedoopt (Automatise ring van de Registratie van Topografie en Leidingen). De topografie is inmiddels geheel digitaal en operationeel. De kadastrale grenzen zullen in 1995 en de leidingen in 1996 zijn verwerkt. Als alle gewenste gegevens in het ARTOL- systeem zijn opgenomen, zal doelmatiger kunnen worden ge werkt. Doublures kunnen worden voorkomen en er ontstaan meer mogelijkheden afzonderlijke gegevens zichtbaar te maken, bijvoorbeeld overzichten van alle oeverlijnen, alle straten, alle scholen of alle ondergrondse leidingen. Naast dit systeem, dat dus alle geo metrie omvat, is er ook nog een ad ministratief vastgoedinformatiesysteem (AVS) dat alle rechts- en gebruiksgege vens kent, alsmede die over de waarde van het onroerend goed. Koppeling van deze beide systemen geeft onder andere zeer interessante mogelijkheden van thematische weergave. Met die koppe ling is GIS-Rotterdam geboren. Onge twijfeld zullen de meerdere mogelijk heden die dit biedt, ook heel snel door de actieve plannenmakers worden ont dekt en leiden tot meer vragen om in formatie en advies. Dat is alleen maar toe te juichen, want de afdeling Land meten en Vastgoedinformatie wordt er alleen maar belangrijker door. Sinds kort streven wij naar meer klant gerichtheid, zegt Louis Smit. Door de automatisering kunnen we efficiënter werken en sparen we tijd. Die tijd willen we besteden aan het maken en leveren van produkten aan anderen. We willen een omslag maken van een procesgerichte naar een produkt- en marktgerichte organisatie, door pro- duktverbetering en produktuitbrei- ding. Wij willen onze produkten meer afstemmen op wat de klant nodig heeft. Eén van onze nieuwe produkten wordt de optitheek, de hele stad op foto's ver vaardigd met het Frank-systeem. Ook hierin loopt Rotterdam voorop. Het is de eerste gemeente die een totale opti theek gaat vervaardigen. Daar zijn min stens drie partijen gelukkig mee: Rot terdam, de afnemers en de leverancier van de foto's. Wij hebben er zelf veel profijt van, zegt Louis, maar ook onze toekomstige klanten. Er staan veel ge gevens op, die op onze topografische kaart niet voorkomen en je kunt ook zien hoe een gebouw ol beplanting er uitziet. Naast de gegevens in het platte vlak geeft het driedimensionaal inzicht meer gegevens over hetgeen in de hoogte is gebouwd. En het mag worden gezegd: „Dat is nergens zoveel en zo hoog als in Rotterdam". Summary Surveying and real estate in Rotterdam Rotterdam, the Gateway of Europe, is dynamic and expanding. For example, on the ,,Kop van Zuida whole new city is created. Many civil engineering activities, such as the construction of the Erasmus bridge, require very interesting surveying support. A profile of surveying and real estate in Rotterdam. 364

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 32