jfc Onlangs heeft het in- oranjewoud genieursbureau Oranje woud een aantal deel projecten afgerond in de gemeenten Vriezenveen en Tubbergen. Deze ge meenten, die administratief geautoma tiseerd zijn door de firma L+T Informa tica, kozen voor het operationaliseren kwaliteit produktiviteit relevantie levensvat baarheid Earth Oriented Space Research excellent goed excellent excellent (Rummel) Geodetic Positioning Systems goed goed goed goed (Teunissen Ligterink) Instruments for Governm. Policies goed voldoende goed goed (Van Schilfgaarde) 1995-7^8 NGT GEODESIA Amsterdam voltooid. Met deze officiële handeling kwam een eind aan een periode van ruim elf jaar waarin de sec tor Landmeten en Vastgoedinformatie van Stedelijk Beheer Amsterdam, de traditionele topografische kaart van Amsterdam (1200 papieren kaarten van elk 95 x 75 cm), heeft omgezet in een digitale topografische kaart. Ge gevens, zoals eigendomssituaties, lig ging van kabels en leidingen en weg- beheer, die een relatie hebben tot die topografie, kunnen nu op een snelle en doelmatige manier door de gebruiker worden toegevoegd en gecombineerd. Onderzoek bij Civiele Techniek en Geodesie komt glansrijk uit visitatie Het onderzoek aan de faculteiten Ci viele Techniek en Geodesie doorstaat de toets der internationale kritiek met glans. Zo blijkt uit het rapport van een internationale commissie die op ver zoek van de vereniging van universitei ten (VSNU) twintig onderzoekspro gramma's beoordeelde. Volgens de commissie, die zichzelf streng noemt, behoort het civiel technisch onderzoek in Delft zonder twijfel tot de internationale top en zijn de programma's grotendeels van hoge tot zeer hoge kwaliteit. Bij Geodesie krijgt het onderzoek het predikaat goed tot excellent (zie tabel). Behalve deskundigen die de kwaliteit van het onderwijs tegen het licht hou den in onderwijsvisitaties, kent univer sitair Nederland sinds kort dus ook onderzoeksvisitaties. Resulteert het eer ste verschijnsel veelal in diplomatieke schouderklopjes en omzichtig geformu leerde kwalificaties, bij het tweede zou het er anders aan toe gaan. Die belofte is waargemaakt, bleek op 22 mei 1995 bij de presentatie van de onderzoeks- visitatie in de vakgebieden civiele tech niek en geodesie, voor 95 procent een Delftse aangelegenheid. In meestal niet meer dan drie alinea's beschrijft de commissie kort en bondig de staat waarin een onderzoeksprogramma ver keert. De „cijfers" variëren van slecht en onvoldoende tot voldoende, goed en excellent; een tussenweg is er niet. Geodesie krijgt het compliment zich goed bewust te zijn van de noodzaak zich aan te passen aan nieuwe technolo gieën en een veranderende vraag. Bij een enkel geodesie-programma blijkt fundamenteel onderzoek echter niet al tijd goed te combineren met toegepast onderzoek. Bezuinigingen op laborato ria en verdere uitrusting zijn volgens de commissie funest voor de kwaliteit van het onderzoek, maar de teruglopende financiering wordt wat opgevangen door de derde geldstroom. Toch waar schuwt de commissie ook hier voor die inkomstenbron uit opdracht-onder zoek. Het evenwicht tussen fundamen teel en toepassingsgericht onderzoek moet niet worden verstoord. De com missie raadt nauwe en gestructureerde samenwerking aan met gti's en onder zoekscholen. Het relatief geringe aantal doctoraal studenten bij Geodesie en het stand punt dat dit niet zonder gevolgen zal blijven voor onderwijs en onderzoek, ontlokt de commissie de suggestie om met een andere faculteit te fuseren. Mits men samenwerkt, ziet de commis sie daartoe niet een directe noodzaak, want: „De faculteit speelt een signifi cante rol in het vakgebied en levert on danks haar geringe omvang belangrijke bijdragen op verschillende fronten". (Uit: Delta, Weekblad van de TU Delft, 1 juni 1995) Wetsvoorstel tegen grondspeculatie naar de Tweede Kamer Het kabinet is akkoord gegaan met een wetsvoorstel van minister De Boer (ruimtelijke ordening) waarmee ge meenten grondspeculatie bij nieuwe woningbouwlocaties kunnen indam men. Het wetsvoorstel, dat een wijzi ging van de Wet Voorkeursrecht Ge meenten bevat, wordt nu naar de Tweede Kamer gestuurd. Afhankelijk van de behandeling door het parlement kan het wetsvoorstel in 1996 in wer king treden. Met een gewijzigde Wet Voorkeurs recht Gemeenten (WVG) kunnen straks alle gemeenten in Nederland zeer snel de uitvoering van hun plannen voor stads- en dorpsuitbreidingen vei ligstellen. De wet geeft de mogelijkheid een voorkeursrecht te vestigen op gron den die in de nabije toekomst voor woningbouw in aanmerking komen. De eigenaar van de grond moet dan bij verkoop deze eerst de gemeente aanbie den, die vervolgens de grond tegen gel dende marktprijzen kan kopen. On enigheid over de prijs wordt voorgelegd aan onafhankelijke taxateurs. Onder de huidige WVG is het nodig eerst allerlei planologische procedures op te starten voordat een voorkeurs recht kan worden gevestigd. Na de wetswijziging kan op die procedures vooruit worden gelopen. Dit kan dan op basis van een gemotiveerd raadsbe sluit of nog sneller door de vestiging van een voorlopig voorkeursrecht door een besluit van Burgemeester en Wet houders. Het kabinet verwacht dat het nu al veel minder aantrekkelijk zal zijn op poten tiële woningbouwlocaties in grond te gaan speculeren. De speculant kan al snel met een gemeentelijk voorkeurs recht worden geconfronteerd. GEOVAS 366

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 34