A '995-7/8 NGTGEODES1A TU DELFT De afstudeerscripties van de TU Delft, Faculteit der Geodesie, zijn te leen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Telefoon 015-782560 of 782568. J. C. Meerkerk Foutvoorspelling voor vliegtuiggravimetrie; een spectrale benadering (Afstudeerdatum: 25-11-1994) Bij vliegtuiggravimetrie wordt de grootte en soms ook de richting van de zwaartekracht vanuit een vliegtuig be paald. Voordelen van meten vanuit een vliegtuig zijn de snelheid waarmee kan worden gemeten en de onafhankelijk heid van het terrein. Vliegtuiggravime trie wordt tegenwoordig meestal toege past door een combinatie van GPS en traagheidsnavigatie. Uit doelmatig heids- en kostenoverwegingen zal men in de praktijk graag vooraf een uit spraak willen doen over de nauwkeurig heid en de resolutie die kunnen worden behaald. In dit onderzoek is een metho de afgeleid, waarmee dergelijke voor spellingen kunnen worden gedaan op basis van een beperkte zwaartekracht anomalie-dataset. Met behulp van Fou- rier-technieken zijn tweedimensionale signaal-powerspectra berekend. Op ba sis hiervan zijn signaal-powerspectra voor een groter gebied geschat, waarna vergelijking plaatsvond met ruis- powerspectra. Geconcludeerd kan worden dat ge noemde voorspellingen inderdaad mo gelijk zijn met deze methode, mits de dataset niet al te beperkt is. Inzicht kan worden verkregen in de invloed van verschillende missieparameters zoals vliegsnelheid, afstand tussen de vlieglij- nen en ruisparameters van de instru menten. Uit de tests blijkt dat momen teel 1 mgal nauwkeurigheid zeker haal baar is voor scalaire vliegtuiggravime trie (resolutie 15 km), echter nog niet voor vector-vliegtuiggravimetrie. R. ter Haar Precisieberekening van de gravimetrische geoïde en de mogelijke verbetering hiervan met GPS en waterpassen (Afstudeerdatum: 25-1 1-1994) Naast waterpassen kan hoogtebepaling ook geschieden met GPS. Hiervoor zijn geoïdehoogten nodig. In deze scriptie is de aandacht gericht op de berekening van de precisie van de geoïde met als doel een antwoord te kunnen geven op de volgende vragen: Is „waterpassen met GPS" mogelijk? Kan men de geo- ide verbeteren door een combinatie te maken van GPS en waterpassen? Bij de berekening van de geoïde wordt onder andere gebruik gemaakt van ge middelde blokwaarden van zwaarte krachtanomalieën. De fout die men maakt in het schatten van een gemid delde blokwaarde, wordt predictiefout genoemd. Er is ook correlatie tussen predictiefouten van gemiddelde blok waarden van verschillende blokken, ook indien de gemiddelde blokwaarden onafhankelijk van elkaar zijn bepaald. Er wordt ook wel gesproken van een predictiefout covariantiefunctie. Op basis van de berekening van de pre dictiefout covariantiefunctie in het test gebied en de berekende fouten in het buitengebied is een totale relatieve geoïdeprecisie berekend. Een precisie- niveau van 1 cm moet op een afstand van 50 tot 60 km te realiseren zijn. Een deel van de waterpasmetingen zou men dan kunnen vervangen met een precisie van 1 tot 3 cm bij langdurige statische GPS-metingen. Voor kinematische methoden zal dat op een niveau van 2 tot 3 cm liggen voor afstanden kleiner dan 15 km. Met langdurige statische GPS-metingen en precisiewaterpasme- tingen, is een geoïdeprecisie van 1 cm op die afstanden haalbaar. M. F. Hondius Onteigening voor woning verbetering; een evaluatie van vijf mogelijkheden (Afstudeerdatum: 24-2-1995) Gemeenten kunnen bij hun beleid met betrekking tot de verbetering van de kwaliteit van woningen kiezen tussen enerzijds het stimuleren van particu liere woningverbetering en anderzijds het zelf uitvoeren van verbetering. Een mogelijkheid bij de laatste keuze is ont eigening. In de scriptie zijn verschillen de onteigeningsgrondslagen vergeleken op effectiviteit en efficiëntie. Uit het onderzoek is gebleken dat de in 1987 aan de Onteigeningswet toegevoegde onteigening voor ernstig achterstallig onderhoud niet wordt gebruikt door de drie grote steden. Dit instrument werkt namelijk pandsgewijs, is te kostbaar en gemeenten kunnen of willen niet snel een zware (onrendabele) aanschrijving versturen. De grotere zekerheid over goedkeuring van het raadsbesluit door de Kroon is een overweging bij het ge bruik van onteigening ter uitvoering van een stadsvernieuwingsplan met een aanwijzing tot modernisering. Verder blijkt uit dit onderzoek dat alle onteige ningsmogelijkheden even effectief zijn, als aan de bij de mogelijkheid behoren de voorwaarden wordt voldaan. Deze voorwaarden beïnvloeden echter wel de gebruiksmogelijkheden. Bestemmings planonteigening is het meest efficiënt als gebruik kan worden gemaakt van een bestaand bestemmingsplan. Deze mogelijkheid behoort in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag dan ook tot de standaard werkwijze. R. K. de Koning Ontwerp-aspecten bij ééndimensionale geodetische deformatie-analyse (Afstudeerdatum: 24-2-1995) Deformatie-analyse wordt toegepast om een verplaatsing en/of vervorming van het te bestuderen object, veelal het aardoppervlak, te beschrijven. Bij veel praktijksituaties komen de laatste jaren meetgegevens over langere termijn be schikbaar. Dit maakt het mogelijk om kinematische modellen in te schakelen. Het bewegingsgedrag in de loop der tijd wordt dan door middel van een continue functie beschreven. In ver band met de aantoonbaarheid van het bewegingsgedrag van deformaties en het optimaal inrichten van nieuwe de formatienetwerken is het van belang om zowel de precisie- als de betrouw baarheidsaspecten van kinematische modellen systematisch te beschrijven. De relatie is onderzocht tussen ener zijds factoren die de inrichting van de meetopzet bepalen en anderzijds de kwaliteitsaspecten van een drietal één dimensionale kinematische deformatie modellen, namelijk de lineaire, de kwa dratische en de kubieke polynoom. Uit het onderzoek is onder andere naar voren gekomen dat het effect op de daling van het kwaliteitsniveau na ver werping van een als stabiel veronder steld referentiepunt groter zal zijn naar mate het aantal in het netwerk opgeno men referentiepunten afneemt. Verder is onder meer gebleken dat een relatief grote periode tussen de eerste en tweede epoche, respectievelijk laatste en voor laatste epoche, zal leiden tot een zeer 370

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 38