Mini-serie „Grondexploitatie" (voorwoord) Een andere kijk op kostenbewaking Toelichting inhoud Tot slot NGT GEODESIA MINISERIE De economische ontwikkeling en de eis van de overheid om de beschikbare ruimte efficiënt in te richten, leidt ertoe dat het beheer van gronden (verwerving, onderhoud en uitgifte) meer in de belangstelling is komen te staan. De grondexploitatie wordt een steeds belangrijker proces voor de gemeentelijke overheid. Dit proces vraagt een grote hoeveelheid gegevens met een sterke variatie in gedetailleerdheid. Het is lastig op verantwoorde wijze om te gaan met zoveel informatie en de objectiviteit van beslissingen te kunnen onderbouwen. Land- en stadsinrichting zijn altijd pro cessen geweest, waarin de geodeet een rol heeft vervuld. Deze mini-serie be licht de grondexploitatie vanuit een nieuwe invalshoek. Nieuwe methoden en technieken en zelfs een ander ge bruik van gegevens bieden mogelijk heden voor een nieuwe rol van de geo deet. De geodeet als intermediair, als bemiddelaar in een informatievoorzie ningsprobleem. Vier auteurs belichten ieder een speci fiek onderdeel van het grondexploita tieproces. Het berekenen van de grond balans (evenwicht tussen kosten en baten) staat centraal in het eerste arti kel. Een nieuwe methode, gebaseerd op „experttechnologie", wordt toegelicht. De basisgegevens blijven belangrijk, maar extra aandacht gaat uit naar het opstellen van regels. Deze regels vor men de basis voor het functioneren van het expertsysteem. In het tweede artikel staat het gebruik van de geometrische gegevens centraal. De berekende oppervlakte wordt ge bruikt om de uiteindelijke kosten te kunnen bepalen. Echter, door het ge bruikte basisbestand te analyseren en de kwaliteitsgegevens in de berekening te verwerken, kan een standaardafwijking van de berekende oppervlaktewaarde worden berekend. Het effect van deze waarde in de grondexploitatie wordt getoond. Het derde artikel gaat in op de rol van kadastrale informatie in het totale land inrichtingsproject. Duidelijk wordt ge maakt welke invloed kadastrale infor matie heeft in de kostenbewaking van het project en hierdoor op de schom- ing. M. P. J. van de Ven, redacteur. Stadsuitbreiding ten koste van landelijk gebied. melingen in de grondexploitatie. De mini-serie wordt afge sloten met een artikel waarin de invloed van het schatten wordt belicht. Ook zal het effect van de marktschomme- lingen (vraag/aanbod) op de grondexploitatie aan de orde komen. Door de vaak lange looptijd van land- en stads- inrichtingsprojecten zijn „moderne" instrumenten nodig om de invloed van marktschommelingen te beperken. Grondexploitatie verdient een nieuwe impuls. De geodeet kan hieraan een bijdrage leveren. De redactie van NGT Geodesia en in het bijzonder de auteurs geven een eerste aan zet en wensen u veel leesplezier. Voor achtergrondinformatie omtrent dit onderwerp wordt verwezen naar de literatuurlijst (een selectie uit publikaties van NGT Geodesia). Literatuur [1] Maas, A., Is geodesie van waarde? NGT Geodesia 1995 no. 5, p. 237 - 240. [2] Wolff, H. W. de, Voorkeursrecht bij grondaankopen in stadsuitbreidingsgebieden. NGT Geodesia 1994 no. 12, p. 513-517. [3] Schans, R. van der, H. A. Hettema, Pragmatische geo-informatieverzorging. NGT Geodesia 1995 no. 4 en 6. [4] Kalt, A. H., Stadsvernieuwing en grondexploitatie berekening NGT 1974 p. 107 - 112. [5] Kathmann, R. M., Taxatie van onroerend goed als geodetisch waamemingsprobleem. NGT Geodesia 1989 no. 11, p. 514-519. 335

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 3