Mini -serie „Grondexploitatie" (I) MINISERIE „Constraint based reasoning" voor grondgebruiksanalyses en grondexploitaties*) Analyse van de mogelijkheden van een expertsysteem Constraints 337 NGT GEODESIA land management, expert systems, theory grondbeleid, expertsystemen, theorie KEYWORDS TREFWOORDEN De grondexploitatie is het belangrijkste sturende en toetsende financiële instrument binnen de traditionele gemeentelijke planontwikkeling. In de toekomst zal dit wellicht enigszins veranderen. De gemeenten zullen waarschijnlijk meer (exploitatie-)overeenkomsten gaan afsluiten. Echter de basis voor deze overeenkomsten zal toch de exploitatie zijn. Het verschil tussen kosten en opbrengsten dient te worden geoptimaliseerd. Het over zicht van de oppervlakte groen, verharding en kavels staat in de grondgebruiksanalyse. Belangrijk voor de grond gebruiksanalyse is de verhouding tussen uitgeefbare terreinen als kavels en de niet-uitgeefbare terreinen als groen en verharding. De grondgebruiksanalyse vormt de basis voor de grondexploitatie; gegeven de hoeveelheden en de prijs per eenheid kan men de kosten en de opbrengsten uitrekenen. De samenstelling van de grondge bruiksanalyse en de grondexploitatie is meestal handwerk. Degene die de ex ploitatie maakt, bepaalt zelf het tijdstip en de hoeveelheid van op te hogen gronden, van aan te leggen groenvoor zieningen en van te maken verhardin gen. Veelal wordt een spreadsheet ge bruikt en soms een database. Met deze hulpmiddelen worden cijfers net zolang aangepast tot aan bepaalde eisen zoals het minimale aantal vrije sectorwonin gen is voldaan. Deze methode is arbeidsintensief en niet optimaal voor de maximalisatie van het saldo op de exploitatie. Naast deze „ambachtelijke" benadering bestaat een objectievere. Die maakt ge bruik van een lineair programmerings model (LP-model). Het werken met LP-modellen is onder andere toegepast bij de ontwikkeling van de IJ-oevers en wordt ook toegepast in de regio Haag landen. Hierbij moeten de eisen van de verschillende belanghebbenden bekend ir. N. C. Harkes, docent TU Delft, Faculteit der Geodesie. Dit artikel is gebaseerd op het afstudeerwerk van F. van Werven [5]. zijn. Belangrijke voordelen van deze benadering zijn de objectiviteit en de maximalisatie van het saldo. Nadeel van deze benadering is de verzameling van het grote aantal eisen, de onnavolgbaarheid van de wijze van beslissen binnen het LP-model en de beperkte mogelijkheid om tegenstrijdige problemen op te lossen. Om de tekortkomingen op te lossen, zal moeten worden gezocht naar andere mogelijkheden. Het zou dan om een techniek moeten gaan, die aansluit bij de wijze waarop mensen problemen oplossen, die niet te veel invoer vraagt maar die wel objectief is. Voorts is maximalisatie van het saldo van belang. „Constraint based reasoning" voldoet aan deze eisen. Bij deze techniek wordt binnen een aantal beper kingen gezocht naar een aanvaardbare oplossing voor een probleem. De beperkingen zijn meestal in wiskundige con straints gerepresenteerd, die iemand in staat stelt om aan tallen af te leiden. Door een aantal keren heen en weer te gaan met verschillende oplossingen binnen de constraints, wordt een uiteindelijke oplossing voor een probleem gevon den. Dit is ook wat mensen doen. Beperking van de invoer valt te realiseren door te veronderstellen dat mensen veelal via dezelfde weg problemen oplossen. Dezelfde vergelij kingen zijn te gebruiken. De wiskundige representatie van constraint based reasoning stelt ons in staat om, indien de oplossingsruimte volledig is afgebakend, een maximaal saldo te benaderen. In dit artikel zal worden aangegeven hoe constraint based reasoning (voor de principes: zie kader) is in te zetten voor het samenstellen van grondexploitaties en grondgebruiks analyses. Daarbij zal aan de hand van voorbeelden met name worden ingegaan op de onderliggende principes. Het probleem van het samenstellen van het grondgebruik, maar ook het opstellen van een exploitatie, kan worden gezien als het toekennen van waarden aan een aantal variabe len. Voorbeelden van variabelen zijn het aantal vrije sector woningen en de hoeveelheid groen. Iedere variabele heeft een domein Dj. In dit domein zijn de marges aangegeven waar binnen de variabele moet blijven. Een relatie tussen twee of

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 5