Kadastraal bijhoudingsproces volledig digitaal De laatste analoge schakelhet mutatiedocument „Staat-75", is nu ook digitaal Automatisering Staat-75 NGT GEODESIA 1995-9 Cadastre, quality control, applications Kadaster, kwaliteitsbeheersing, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN Onlangs zijn binnen het interne werkproces bij het Kadaster enkele aanpassingen doorgevoerd, die ervoor zorgen dat het gecombineerd muteren van de kadastrale basisregistratie (administratie èn kaart) in kwantitatieve en kwalitatieve zin is verbeterd. Via de thans beschikbare geautomatiseerde koppelingen tussen LKI en AKR (met doorschakeling naar het systeem Hypotheken) zijn de administratieve en kartografische activiteiten binnen het kadastrale bijhoudingsproces beter op elkaar afgestemd. Van volledige integratie van beide soorten werkzaamheden is echter (nog) geen sprake. Wel heeft het Kadaster opnieuw een forse stap gezet op weg naar een volledig digitaal Kadaster. Dit artikel geeft in het kort weer op welke wijze het mutatieproces is verbeterd en laat zien op welke wijze gebruik is gemaakt van nieuwe mogelijkheden op het gebied van informatietechnologie. Het Kadaster heeft sinds het kort stondige bezoek van Napoleon aan Nederland in het begin van de vorige eeuw de wettelijke taak om stukken (akten) die wijzigingen betreffen inzake de rechten op onroerend goed, in te schrijven in de openbare registers. In aanvulling daarop wordt een actuele registratie bijgehouden met de essen tialia van kadastrale percelen zoals alle relevante object- en subjectgegevens en zakelijke rechtsbeperkingen. Tevens wordt van alle kadastrale percelen van Nederland de actuele begrenzing geo metrisch vastgelegd op kadastrale kaar ten. Sedert jaar en dag worden beide regis traties, de administratieve en kartogra fische, separaat bijgehouden. De ver koop van gedeelten van percelen on geveer een derde van het totaal aantal transacties heeft naast administratieve ook kartografische consequenties door dat de perceelsstructuur wijzigt. De verbindende schakel voor bijwerking G. M. van Osch, informatie manager bij de concernstaf van het Kadaster te Apeldoorn. van AKR/Hypotheken (administratie) vanuit LKI (de kaart) wordt - maar tegenwoordig spreken we liever over „werd" - gevormd door de bij ingewijden bekende „Staat-75". Dit is een papieren invoerdocument waarmee de resultaten van de perceelswijzigingen, die ontstaan op de kadastrale kaart, ook definitief in de geautomatiseerde administratie worden ge muteerd. Deze activiteit geschiedde tot begin dit jaar hand matig, was dus arbeidsintensief en onderhevig aan het maken van fouten. Ofschoon het Kadaster een naam heeft op te houden als een solide, betrouwbare organisatie die alles twee maal controleert voor het eenmaal iets in de registratie wij zigt, is een dergelijke werkwijze nooit een absolute garantie geweest dat de administratie en de kaart altijd voor 100% consistent waren. In de praktijk is deze marginale onzeker heid echter nooit bezwaarlijk gebleken voor de rol die het Kadaster speelt bij het handhaven van rechtszekerheid ten aanzien van registergoederen. Dat informatiesystemen als AKR/Hypotheken en LKI bij het Kadaster in het verleden tamelijk geïsoleerd van elkaar zijn ontwikkeld en geïmplementeerd, zal wellicht geen ver wondering wekken als men weet dat het Kadaster altijd twee sectoren, of beter gezegd misschien wel vakgebieden, heeft gekend, te weten de administratief/juridische sector en de landmeetkundig/kartografische. Tel daarbij op dat bij de aanvang van automatisering binnen deze sectoren van bij zonder grote en complexe projecten sprake was, dan is het niet onlogisch dat in de jaren na het gereedkomen van deze kadastersystemen de koppeling tussen beide nog steeds werd gevormd door een analoge verbinding, de Staat-75. Deze situatie kon natuurlijk niet eeuwig blijven duren. Van daar dat het plan werd opgevat deze laatste analoge fase in het kadastrale bijhoudingsproces te automatiseren. Het systeemontwikkelingsproject dat volgde, was van een hoge complexiteit omdat, naast het gelijktijdig rekening moeten houden met de effecten binnen drie kadastersystemen, tevens innovatieve IT-mogelijkheden (IT informatietech nologie) binnen de technische infrastructuur moesten wor den toegepast. Niet alleen het analoge invoerdocument moest digitaal kunnen worden aangemaakt en verwerkt, 399

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 19