Plaatsbepaling Zee-survey Controle- en ontwikkei- centrum Aberdeen 1995-9 NGT GEODES1A Die vooraanstaande plaats van Fugro in de natte survey- markt wordt onder meer bereikt door DGPS-plaats- bepalingssystemen. Nu veel radio-plaatsbepalingssystemen langzaam maar zeker van de markt zijn gedrukt, ten gunste van DGPS, prijst Fugro zich gelukkig een stevig aandeel te hebben gekregen op die markt, die overigens met een niet onbelangrijke overcapaciteit worstelt. Wereldwijd heeft Fugro inmiddels meerdere netwerken van referentiestations opgezet, waarvan het Starfix-satellietsysteem met zestig refe rentiestations het belangrijkste mag worden genoemd. De opzet van Starfix is dat al die referentiestations satelliet signalen ontvangen en hun gegevens en correcties naar een netwerk control centrum zenden. Van daaruit worden alle correcties per communicatiesatelliet naar alle gebruikers ge stuurd. Er worden dus twee satellietsystemen gebruikt: het GPS-satellietsysteem dat nauwkeurigheden van ongeveer 20 m bereikt en het communicatie-satellietsysteem waardoor de nauwkeurigheid wordt verhoogd tot zo'n 1 m. Starfix is geografisch opgebouwd uit drie deelsystemen die samen de hele wereld omspannen. Seastar is één van de deelsystemen. Naast Starfix is een tweede systeem (Orion) op de markt, maar dat wordt minder algemeen gebruikt. Voor klanten te land is verder nog het systeem Omnistar ont wikkeld, dat vooral in Amerika en Australië wordt gebruikt. Het grote voordeel van dat systeem is dat de klanten kunnen volstaan met ontvangers ter grootte van een tennisbal. En die kun je overal kwijt. De werkzaamheden ter zee zijn zeer gevarieerd en uitgebreid. Naast de verzorging van de plaatsbepalingssystemen voert Fugro veel interessante zee-activiteiten uit over de hele wereld. Het bedrijf beschikt over negen grote schepen ten behoeve van locatiemetingen op de zeebodem, onderwater inspecties zoals opsporen van wrakken en andere obstakels, onderzoek ten behoeve van het leggen van kabels en leidin gen of het plaatsen van boorplatforms en het begeleiden van die plaatsingen. Ook moeten vaak delen van de oceaan bodem in kaart worden gebracht. De schepen zijn daarvoor met moderne apparatuur uitgerust, zoals een onbemande Starfix- netiverk. mini-onderzeeër, door sommigen wat oneerbiedig „onderwater-taxi" ge noemd. Dat apparaat is in staat geheel zelfstandig over de zeebodem kruipend, een leiding te volgen en vanuit die zwarte diepte het moederschip aan te sturen. Die activiteiten vinden plaats door de werkmaatschappijen John E Chance in de USA, Udi Wimpol Ltd en Geoteam-Wimpol Ltd in het UK, Geoteam AS in Noorwegen, Fugro Geodetic in Singapore, Fugro Survey in Nederland en Fugro Survey Pty in Australië. Omdat voor Europa de watersurvey- diensten een specialiteit zijn van de werkmaatschappijen Udi Wimpol en Geoteam in Aberdeen (Schotland) waar bovendien het Starfix-controlecentrum is gevestigd, wordt ons bezoek voor een dagje verplaatst naar dat zeemeet- mekka. Bij vertrek regende het in Nederland en vanuit de Fokker Aerospace hadden we dan ook alleen uitzicht op een watten deken. Maar we hadden geluk, in het uiterste noordpuntje van Schotland scheen een gastvrij zonnetje. Even gast vrij werden we door een uitgebreide staf van Fugro Udi Wimpol ontvangen in het hoofdkwartier aan de rand van Aberdeen, met fraai uitzicht op de Noordzee waarin veel van de genoemde werkzaamheden plaatsvinden. In de controlekamer van de wereldomvatten de DGPS-systemen wordt 24 uur per dag via de Inmarssat-communicatie- Ontvangststation communicatie satelliet. 404 STARFIX GLOBAL COVERAGE - 2000km RANGE

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 24