Bedrijfsfilosofie 406 1995-9 NGT GEODESIA i* a*i u verscheidenheid aan apparatuur. Een houten vlonder waarop we staan, blijkt het deksel te zijn van een meters diep waterreservoir waarin de dure trans ponders worden getest. Behalve de technische workshop, waarin boor machines, las- en soldeerapparaten hun werk doen, zijn er ook afdelingen waar de computersoft- en hardware wordt onderhouden. Daar wandelen we tussen openliggende computerkasten waarvandaan losliggende draden naar testapparaten lopen. Er is altijd veel onderhoud te verrichten, want op zee gaan ze nu eenmaal niet erg zachtzinnig met de apparatuur om. De workshop beschikt daarom ook over eigen kali- bratie-apparatuur. De moeilijke werkmethoden en werkplaatsen vragen om een constante zorg voor ontwikkeling en kwaliteitsbewaking. Maar ook de veiligheid vraagt bijzondere aandacht. De ont wikkeling in dit vakgebied gaat zo vreselijk snel, dat je niet kunt volstaan met uitvoeren van opdrachten alleen. Zoeken naar nieuwe mogelijkheden, betere en snellere resultaten of nieuwe produkten is van groot belang. De hele bovenste verdieping van het Aberdeense kantoor is er dan ook mee bezig. Een groot aantal deskundigen is hier aan het puzzelen en rekenen. Ze willen niet precies vertellen waar ze op dit moment aan bezig zijn, want de concurrent zou het eens kunnen lezen. Ook wordt er gewerkt aan een speciale op dracht voor „defensie". Ook dat wordt niet precies uitgelegd en foto's maken mag helemaal niet. De kwaliteitszorg en de zorg voor de veiligheid van het per soneel krijgen hier veel aandacht. De overheidsvoorschriften op dit gebied zijn trouwens niet kinderachtig, vertelt kwali- teits- en veiligheidsmanager Mark Derry. Hij is er trots op dat er de laatste vijfjaar maar één zwaar ongeval heeft plaats gevonden, waarbij één persoon licht werd gewond. Door toepassing van een bepaalde rekenmethode ontstaat er in de kolom lichtgewonden het cijfer 0,68. In de grote onderhouds- en testafdeling zijn technici bezig met testen, onderhouden en repararen van een grote leiding op te sporen en te volgen. Door een constante ver binding met de controlekamer van het moederschip en een combinatie van technieken zoals de plaatsbepaling met be hulp van GPS, hoek- en dieptemeting naar de robot, is de plaats van de leiding of een ander voorwerp dat met de camera wordt opgespoord, exact te bepalen. Vanuit de robot wordt ook schade aan boortorenpoten vastgesteld. Door de poten over de hele lengte (soms 140 m) centimeter voor centimer te bekijken, kan precies worden aangegeven op welke plaats onderhoud nodig is. Het is erg belangrijk die plaatsen nauwkeurig in kaart te brengen, zegt Dave, want het is erg gevaarlijk werken daar beneden. Duikers moeten dus snel naar de goede plaats worden gedirigeerd. Bij het bouwen van boortorens is veel begeleiding nodig. Een zware GPS- ontvanger wacht op onderhoud. Op de buitenplaats liggen kabels en GPS-ontvangers te wachten op trans port. Er moet regelmatig materiaal worden vervoerd naar de schepen die over de hele wereld bezig zijn. De meet- boten hebben altijd meer nodig, want als ze eenmaal onderweg zijn en een onderdeel weigert dienst, dan moeten reserve-apparaten het werk kunnen overnemen. Teruggaan is niet alleen duur, maar houdt ook het uitvoerend werk veel te veel op. Tijd is hier (erg veel) geld.

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 26