Van luchtfoto tot land bouwmachine Specialisatie en coördinatie Fugro-lnpark Nederland 407 NGT GEODESIA 1995-9 De meetactiviteiten te land (survey services on shore) staan erg onder druk van lage marges en veel concurrentie. Weinig in te verdienen, zo op het eerste gezicht. Dat geldt met name voor de activiteiten ten behoeve van kaartver vaardiging langs terrestrische of foto- grammetrische weg. Veel van die werk zaamheden zijn gericht op de markt van geografische informatiesystemen waarmee zowel de bovengrondse als de ondergrondse infrastructuur nauwkeu rig wordt bestuurd. In Nederland en Europa staat Inpark daarvoor garant. Door de overname van het Zwitserse bedrijf Geodetic heeft ook op het Euro pese vasteland de internationalisatie toegeslagen. In de USA voeren de werk maatschappij John E Chance en in Australië Fugro Survey deze taken uit. Te land heeft een heel onverwachte en interessante ontwikkeling op de agrari sche markt plaatsgevonden. In landen als Australië en Amerika blijkt het lonend te zijn de landbouwmachines te voorzien van GPS-ontvangers van het Omnistar DGPS-systeem, welke wor den toegevoegd aan het agri-manage- mentsysteem. De machine registreert de slechte opbrengstplekken en na ver gelijking met de gedigitaliseerde bo- demkaart stuurt ze daar het volgend jaar (DGPS ondersteund) de mestwa gens naartoe. Ook kan dit systeem dienstbaar zijn bij de beheersing van het vliegtuigbesproeiingssysteem. De grond van de buurman blijft buiten schot. Geen verre toekomstgedachte, met de firma John Deere zijn al con tracten afgesloten voor vele duizenden landbouwmachines, een markt die veel groter blijkt te zijn dan die van de scheepsnavigatie. Er wordt momenteel veel geïnvesteerd in nieuwe opnamesystemen zoals Fli- map. Dat is een systeem waarbij vanuit vliegtuigen lasermetingen worden ver richt, zodanig dat in zeer korte tijd lange brede stroken grond in kaart kun nen worden gebracht, al of niet inclusief de aanwezige harde of zachte topografie. Een vergelijkbaar systeem is het Auto mated Vehicle Tracking systeem (Truck map), een GIS data acquisitiesysteem, gebaseerd op DGPS. Met behulp van satellietontvangers wordt de plaats van de truck bepaald, die vervolgens met behulp van laserstraalapparatuur de richting en afstand naar zijn omgeving feilloos en met hoge snelheid vastlegt. Een wereldomvattend bedrijf, dat is opgebouwd uit vele deelbedrijven die elk hun zelfstandigheid hebben bewaard (we zijn gewoon onszelf gebleven), zal harde afspraken nodig hebben om die totale machine gesmeerd te laten lopen. Die samenstelling van mensen met verschillende opleidingen, werkend met verschillende systemen en verschillende hard en software zal naar elkaar toe moeten worden geleid om die efficiëntie te halen, die nodig is om te overleven, c.q. markt leider te blijven. Daar wordt dan ook hard aan gewerkt. Door scholing en opleiding worden mensen breder inzet baar. De hard- en software wordt beter uitwisselbaar ge maakt en zal naar elkaar toe groeien. Maar dat kost tijd en energie. De kracht van de grote variatie aan werkmaat schappijen is de beschikbaarheid van vele mogelijkheden. Vrijwel elke klant kan worden bediend. Voorwaarde daarbij is de uitwisselbaarheid over en weer tussen de verschillende werkmaatschappijen. Dat is een speerpuntactie van Fugro. Elke maatschappij heeft en houdt zijn eigen specialiteit, maar is tevens inzetbaar voor de andere. Feestelijk versierde Planicomp. In het Leidschendamse kantoor is Wim Eimers de aange wezen man om nader te belichten hoe Fugro-lnpark de aan sluiting aan het wereldbedrijf, dat wil zeggen de taak om zich aan te passen (en toch zichzelf te blijven) heeft opgepakt. Dat is volgens Wim het wereldwijd denken, het volgen van de wereldontwikkelingen, het mee laten groeien van de mede werkers hierin. De specialiteiten van het Nederlandse Fugro- lnpark zijn, naast de ondergrondse infrastructuur, telecom en civiele techniek, gericht op „on shore survey": de registra tie van de fysieke infrastructuur met behulp van terrestrische methoden en vooral ook fotogrammetrie. De fotogrammetrie-afdeling, op onze bezoekdag kleurig ver sierd omdat één van de fotogrammeters jarig is, bevat een drietal Zeiss P3 stereo-uitwerkingsinstrumenten en een om gebouwde Kern PG2, waaraan in twee ploegen wordt ge werkt. Deze analytische uitwerkingsinstrumenten produce ren samen ruim veertig uur per dag de gewenste gegevens.

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 27