Mini-serie „Grondexploitatie" (2) MINI-SERIE Oppervlakte in gebruik*) NGT GEODESIA land management, quality control, system description grondbeleid, kwaliteitsbeheersing, systeembeschrijving KEYWORDS TREFWOORDEN In de planvorming van uitbreidingsgebieden wordt veel geo-informatie gebruikt. Naarmate meer en concretere gegevens bekend zijn, worden de vorm- en liggings- gegevens van nieuwe objecten vastgesteld. Daarentegen wil men in een vroeg stadium een indruk hebben van de locatie van de aan te kopen gronden en de grootte ervan. De locatie- en vormgegevens zijn dan nog vaak weinig exact en onduidelijk. In een later stadium van de plan ontwikkeling worden aan te kopen gronden nauwkeurig vastgesteld en overgedragen aan nieuwe eigenaren. De berekende oppervlakte is een belangrijke grootheid, net als de locatie van het object. In dit artikel staat het berekenen van de oppervlakte centraal en met name het toepassen van kwaliteitsgegevens. De resultaten van het onderzoek zijn afkomstig uit het project „Land over de Waal", een omvangrijk uitbreidings plan van de gemeente Nijmegen. De verwervingskosten van aan te kopen gronden worden bepaald door van on roerende zaken de geschatte waarde per vierkante meter te vermenigvuldigen met de berekende oppervlakte [1]. De in dit project ontwikkelde methodiek is ook bruikbaar in andere toepassingen. Een voorbeeld hiervan is het opstellen van een beheerplan voor het onderhoud van verhardingen, waarbij de opper vlakte van materiaalsoorten wordt vast gelegd om de kosten voor onderhoud per soort te kunnen bepalen, vaak binnen een bepaald gebied. Voor de beheersing van projectkosten van uitbreidingsplannen is het belang rijk de locatie en vorm van de te ver werven gronden c.q. objecten zo goed mogelijk en in een vroeg stadium be kend te maken. Vaak is dit echter in zo'n vroeg stadium niet mogelijk. Zo ook in het project „Land over de Waal". Kenmerkend voor dit project is dat voor het gebied eerst een nieuwe structuuivisie moet worden gemaakt. Daarna worden fasegewijs de bestem mingsplannen opgesteld en kan de inrichting van het gebied starten. In dit planvormingsproces is in eerste instantie op „globaal" niveau informatie nodig. Naarmate de ontwikke ling vordert en de realisatie nadert, dienen meer gedetail leerde gegevens te worden geleverd. De „nauwkeurigheid" van vorm- en liggingsgegevens neemt toe en de onzekerheid omtrent de realisatie neemt af. Ten behoeve van de kostenbeheersing wordt eerst vastgesteld welke aspecten deel uitmaken van de kostenberekening en waar mogelijke fouten kunnen optreden. Als de soorten fouten eenmaal zijn vastgesteld, wordt een methode gekozen om fouten op te sporen. Misschien is het mogelijk om de plaats en de grootte van de fout te bepalen of te schatten. Een volgende stap is het proberen om fouten te vermijden en een methodiek te ontwikkelen waardoor de invloed van de fout beter inzichtelijk wordt ge maakt [2, 6]. In veel gevallen is de laat ste oplossing voldoende om een beslis sing te nemen omtrent de bruikbaar heid van de basisgegevens en de geko zen berekeningsmethode. ing. J. Löwik, Heidemij Advies B V, business unit Geo-Informatie te Arnhem ing. M. P. J. van de Ven, afdeling GEO van de Provincie Gelderland te Arnhem. De werkzaamheden, die de basis vormen van dit artikel, zijn uitgevoerd in de periode oktober 1993 tot september 1994, voor net project „Land over de Waal" in de gemeente Nijmegen. In overleg met de projectleider „Land over de Waal" is vastgesteld dat de invloed van mogelijke fouten of afwij kingen in de berekende oppervlakte, vermenigvuldigd met de grondprijs, niet meer mag bedragen dan 1 van de totale projectkosten. Op grond van de eerste beschikbare gegevens in het pro ject kon niet worden vastgesteld of dit haalbaar was [3, 5]. Omdat de meta- informatie over de oorspronkelijke ob jectcoördinaten niet of onvoldoende beschikbaar was, werd gekozen voor de methode om op basis van nieuwe geo metrische basisgegevens de invloed van nauwkeurigheid en idealisatie per clas- 383

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 3