Traditionele werkwijze Ontwikkelingen 1995-9 NGT GEODESIA sificatie zichtbaar te maken. Dit leidde onder andere tot een nieuwe waarde, de standaardafwijking van de berekende oppervlakte Bij het berekenen van exploitatiekosten wordt onder andere gebruik gemaakt van een oppervlaktewaarde. Vaak wordt deze waarde bepaald door het digitaliseren van analoge teke ningen. Deze tekeningen bevatten topografische informatie en een schets van de toekomstige indeling van de ruimte. Door confrontatie van ontwerp en huidige situatie wordt af geleid welke gronden (objecten) moeten worden aangekocht. Het traditionele proces van oppervlaktebepaling kenmerkt zich door: topografische kaart 1:10 000; van de beschikbare analoge polyester film wordt een papieren afdruk gemaakt. Ver volgens wordt hierop het ontwerp getekend; aankoopgrenzen; de grenzen van aan te kopen gronden worden in het terrein bepaald en ingetekend op de onder grond. In de praktijk streeft men ernaar om zoveel moge lijk gehele percelen te verwerven. In de topografische kaart wordt zoveel mogelijk gezocht naar herkenningspunten (overeenstemming kaart en terrein). Waar de kaart niet in overeenstemming is met de terreinsituatie of de inhoud van de kaart ontoereikend is, worden op grond van geo metrische regels zoals evenwijdigheid en haaksheid referen tiepunten geconstrueerd; digitaliseren; vervolgens worden aankoopgrenzen gedigi taliseerd en wordt per object een oppervlakte bepaald. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een digitale planimeter. Door de methode van digitaliseren wordt de grens tussen twee objecten noodzakelijkerwijs tweemaal gedigitaliseerd; controle; een eenvoudige controle door de som van opper vlakten te vergelijken met de oppervlakte van het om vattende object ontbreekt of levert onvoldoende bewijs op de correctheid van de berekende waarde. Slechts meerdere malen hetzelfde object digitaliseren levert een enigszins betrouwbaar resultaat. In het algemeen vormt deze werkwijze een prima basis voor produktkenmerken GBKN Top10 vector Precisie 15-30 [cm] 300 [cm] Fotoschaal 1 3.000 - 1 8.000 1 18.000 Idealisatie 3-100 [cm] 3- 100 [cm] Aantal objecttypen £20 £60 Objecttype selectie mogelijk mogelijk Actualiteit 1 - 5 jaar 3 - 5 jaar Inhoud wisselend uniform Tabel 1. Produktkenmerken van het GBKN- en het ToplOvector- bestand. Grondontwikkeling het bepalen van een grove indicatie van de oppervlakte van een gebied of delen ervan. Er kleeft echter ook een aantal nadelen aan deze methode. Zo zullen incidentele fouten, als gevolg van het waarnemingsproces en het digitalise ren, niet snel worden gevonden. Zelfs blunders (grove fouten) zijn moeilijk op te sporen [4, 9]. Omdat bij omvang rijke uitbreidingsplannen de financiële controle, gedurende de gehele looptijd van het project, van toenemend belang is, voldoet deze traditionele opzet steeds minder goed. In overleg met de project leider „Land over de Waal" is daarom gekozen voor een andere methode. Deze wordt hierna uiteengezet. Uit onderzoek in [9] blijkt dat bij het bepalen van de oppervlakte het aantal punten, de verdeling van de punten over de omtrek en de vorm van het vlak invloed uitoefenen op de betrouwbaar heid van het uiteindelijke resultaat. In hoeverre de keuze van topografische re ferentie- en herkenningspunten invloed zou hebben op de betrouwbaarheid, kon niet worden geschat. Dit beteken de dat de oppervlakten opnieuw moes ten worden bepaald. Vanwege de effi ciency en kwaliteitsbeheersing ligt de keuze voor digitale verwerking voor de hand. De voordelen van het gebruik van een digitaal bestand (bijvoorbeeld GBKN en ToplOvector) zijn onder andere: geen kwaliteitsverlies doordat de coördinaten van de punten digitaal worden verwerkt en een zelfde grens niet uit verschillende coördinaten wordt opgebouwd; goede precisiebeschrijving van de in houd van de bestanden. Per object soort is de nauwkeurigheid goed be kend; de beschikbaarheid van een duidelijk classificatiestelsel, waardoor per ob jecttype de juiste idealisatie kan wor den afgeleid; hogere actualiteit van de topografi- 384

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 4