1 Financieel resultaat Themakaarten - ,V' j 1995-1° NGT GEODESIA gemeenten stedebouwkundige randvoorwaarden aan de plannen ten aanzien van bijvoorbeeld groenvoorzieningen, aantal parkeerplaatsen, enz. Aan de hand van de grondbalans en met behulp van ken getallen die aan de stedebouwkundige randvoorwaarden, een proefverkaveling of een vergelijkbaar plan worden ontleend, kan snel een te verwachten resultaat naar hoeveelheden worden bepaald. Daarmee weet men of de gewenste hoeveel heid woningen van de verschillende categorieën haar plaats vindt binnen het exploitatieplan. Daarbij wordt er bij voorbeeld rekening mee gehouden dat de kavels voor de marktsectorwoningen groter zijn dan die voor sociale sector woningen. Maar ook weet de gemeente of haar randvoor waarden ten aanzien van bijvoorbeeld groen en parkeren worden gerealiseerd. Met dit resultaat voor ogen kan de gemeente komen tot een eerste idee over de te verwerven percelen die hiertoe benodigd zouden zijn. Iedere wijziging van de oppervlakte en/of de plangrens heeft invloed op de te realiseren bestemmingscategorieën (markt sector wonen, sociale sector wonen, groen, parkeren, enz.). De hoeveelheden zijn echter niet alleen bepalend voor de percelen die verworven moeten worden, de verwerving heeft ook financieel-economische gevolgen. In een exploitatieplan wordt een mix van woningtypen gerealiseerd. Tot deze mix behoort ook de financierings- categorie van de woningen, zoals sociale huur, sociale koop, premiekoop en vrije sector. Voor de verschillende finan cieringscategorieën geldt dat zij zowel naar aantal vierkante meters grond per woning als naar opbrengst (uit de grondverkoop door de gemeente) per woning verschillen. Het financiële resultaat van een exploitatieplan is daarmee afhankelijk van het totaal aantal uit te geven vierkante meters, van het aantal uit te geven vierkante meters per Kaart 1. Venvervingskaart. Hieraan gerela teerde gegevens die gewenst of nodig zijn, betreffen de kadastrale gegevens als perceelnummer, oppervlakte, eigenaar, koopsom, jaar van aankoop, woning in een financieringscategorie en van de opbrengst per vierkante meter voor die financieringscategorie. Met behulp van een grondgebruiksanalyse worden, met deze gegevens en de relatie met de gemeenschappelijke voorzie ningen, de opbrengstencapaciteit en de kostendragers van het plan berekend, en wordt een afweging gemaakt om te komen tot een definitieve begrenzing van het plan. De vraag die centraal staat, is hoe een gewenste samenstel ling kan worden gewaarborgd, met een financieel aanvaardbaar resultaat. Bij de gewenste samenstelling moet niet alleen rekening worden gehouden met de samenstelling naar woningtype en financieringscategorie, maar ook met de door de gemeente gestelde rand voorwaarden ten aanzien van de uitvoe ring van werken. Iedere planopzet heeft zowel consequenties voor de plan capaciteit als voor de kosten en op brengsten. Uit het bovenstaande blijkt dat bij een grondexploitatie ruimtelijke gegevens zijn gerelateerd aan financieel-econo mische gegevens. Deze koppeling van de grondbalans (ruimtelijke gegevens) en de grondexploitatie (financieel- economische gegevens) kan naar onze opvatting het beste geschieden aan de hand van drie themakaarten: venvervingskaart; deze geeft aan wel ke percelen moeten worden verwor- 454 Legenda Plangrens Kadastrale grens Buiten beschouwing Te verwerven In onderhandeling Verworven of Eigendom

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 10