Verwervingskaart Functiekaart 455 NGT GEODESIA 1995-10 ven, welke in onderhandeling zijn en welke percelen reeds verworven of in eigendom zijn; functiekaart; deze geeft aan welke exploitatievlekken binnen het plan worden onderscheiden; uitgifiekaart; deze geeft aan welke percelen zijn uitgegeven, welke in onderhandeling zijn en welke perce len nog moeten worden uitgegeven. In het Nederlandse grondbeleid streeft veelal de gemeente naar de verwerving van de voor een exploitatieplan beno digde grond. Om een goed inzicht te verkrijgen in de hoeveelheid te ver werven grond, is het noodzakelijk over een actueel kadastraal bestand te be schikken. Het is uitermate nuttig deze informatie tevens in een geografisch informatiesysteem (GIS) te hebben ver werkt. In dit GIS speelt in de eerste plaats de verwervingskaart een rol ten behoeve van het exploitatieplan. De verwervingskaart geeft aan welke perce len moeten worden verworven, welke in onderhandeling zijn en welke perce len reeds verworven c.q. in eigendom zijn. Ook kan de gemeente met een GIS inzicht verkrijgen in de conse quenties van het niet verwerven van (een deel van) de ruwe grond, bijvoor beeld omdat verwerving dan wel bouw rijp maken van die grond te duur zou zijn. De grootte van het plan wordt dan aangepast, het stedebouwkundig ont werp en de functieverdeling (verdeling van de vlekken) ten opzichte van het oorspronkelijke plan kunnen als gevolg daarvan worden aangepast. Deze kaart geeft daarmee een actueel overzicht van de voortgang in het verwervingsproces (kaart 1). De gemeente is in de meeste gevallen aanjager van de eerste ideevorming over een (uitbreidings)plan en het daaraan ge koppelde exploitatieplan. Deze eerste ideevorming vindt haar ruimtelijke weerslag in een functiekaart. De functie kaart geeft aan welke vlekken binnen het plan worden onderscheiden en wat hun functie is. Deze kaart is de schakel tussen de verwervingskaart en de uitgifiekaart. Al in een vroeg stadium van de planvorming moet een haalbaarheids onderzoek worden verricht naar de indeling van het exploi tatieplan. Dit haalbaarheidsonderzoek vindt plaats aan de hand van de functiekaart waarin de vlekken worden toege deeld. Op basis hiervan zijn de baten en kosten van het plan betrouwbaar te ramen. Het uit te geven gebied op de functiekaart is de basis voor de uitgifiekaart (kaart 2). De functiekaart heeft op zichzelf geen relatie met bestaande en toekomstige kadastrale geo-informatie. De plangrens speelt hier een belangrijke rol. Een stede bouwkundig ontwerp dat buiten de plangrens valt, kan een wijziging in de verwerving tot gevolg hebben. De financieel- economische gevolgen van een stedebouwkundige wijziging van de functies (in oppervlakte en/of bestemming) kunnen met een koppeling (met behulp van GIS) tussen de kaart en de exploitatieberekening snel zichtbaar worden gemaakt. Hierdoor kan direct worden gereageerd op de consequenties van de verandering van bijvoorbeeld de plangrens of het stedebouwkundig ontwerp. De verwervingskaart en de functiekaart hangen dus nauw samen. Indien een exploitatie- Kaart 2. plan in de uitvoeringsfase komt, wordt in samenhang met Functiekaart. een bestemmingsplan de uitgifiekaart gemaakt. Legenda Plangrens Buiten beschouwing Bovenwijkse elementen Groen Water Snelverkeer Langzaamverkeer III Bijzondere bebouwing Winkels/horeca Kantoren Bedrijven Woningbouw Ondergrond

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 11