In plaats van kaarten Lekenwerk I995-IO NGT GEODESIA Ook veel „bijbouwen" komen nooit aan het licht, legt Henk uit. Kijk maar bij de nieuwbouw hier, je ziet aan de loodslab in de muur dat daar later een garage bijgebouwd gaat wor den. De eigenaar heeft daar vast al wel toestemming voor, maar nog geen centjes. Als hij straks gaat bouwen, wordt dat nergens meer geregistreerd en de kaart loopt weer achter. Vooral het straatmeubilair is heel erg aan verandering onder hevig. Wat denk je van de vele nieuwe (mini)rotondes en de vrijwel dagelijkse veranderingen in de wegpatronen? GeoAssist is met Spy gespecialiseerd in het opsporen van mutaties, bijvoorbeeld in de GBK. De controle van St. Michielsgestel omvat ruim vijftig bladen die allemaal nage lopen moeten worden. Het zou een hele stapel zijn als die analoog achter in de auto zouden liggen. Na drie keer wisse len van blad zou het al een bende zijn. De vijftig bladen zijn nu digitaal in de laptop beschikbaar. Blad voor blad wordt nagelopen, ieder straatje, ieder steegje. Je kunt op elke wille keurige plaats in een gemeente beginnen, en er zijn meerdere methoden om het juiste kaartbeeld op het beeldscherm te krijgen. We staan hier op het Petrus Dondersplein en Leo typt die naam even in. Het hoeft niet eens helemaal voluit. Petrus is genoeg, het systeem vindt de straat dan wel. Maar dat is in deze buurt toch wel gewaagd, er is nog een handvol Petrussen. Toch is het kaartfragment gauw gevonden en ook de controle is gauw gebeurd, en de auto rijdt de volgende straat in. Een witte stippellijn markeert de straat waar we geweest zijn. Zo laat je eigenlijk, net als Klein Duimpje, een soort kruimeltjesspoor achter. Zo nu en dan rijden we over een kaartbladgrens heen. Je voelt er niets van. Er is echter een veel eenvoudiger methode in het Spy- systeem voorhanden om de plaats te vinden waar je bent. De auto rijdt meestal constant door tijdens de controle, en een kruisje midden op het beeldscherm markeert de plaats van de auto in de kaart. Dat komt door de GPS-ontvanger bovenop de auto. Zo zie je steeds waar je je bevindt, althans met een nauwkeurigheid van een tiental meters. Het lijkt op het beeldscherm soms alsof je door de sloot naast de weg rijdt, Mutatie- maar zolang dat niet echt het geval is, hoefje je daarover geen opsporing achter zorgen te maken. het stuur. Bij het aanzetten van de PC verschijnt eerst de hele gemeente op het scherm. Zo'n vijftig rechthoekjes geven de lig ging van de kaarten aan. Door in te zoomen worden de kaartfragmenten duidelijker. Eerst zie je het wegen patroon, later de hele GBK. Je kiest de schaal zo, dat je gemakkelijk kunt ver kennen. De grootte van de beschrijving (de straatnamen) kun je aanpassen aan de schaal. Leo laat dat zien en vergroot de tekst een aantal malen. Kolossale letters staan nu dwars door de kaart. Het werd er niet direct beter door, maar de methode was duidelijk. In het buitengebied zou je de kaart op schaal 1 5000 kunnen afbeelden en door tekstvergroting deze toch leesbaar kun nen houden. De mutaties worden aangetekend in het opgeroepen beeldscherm-,,formu liertje", waarin de straatnaam al direct wordt vermeld, evenals de coördinaten (x en y). De controleur moet alleen nog de soort mutatie aangeven. Alle muta ties van een gemeente worden opgesla gen in het systeem en de opdrachtgever krijgt straks een lijst met mutaties, zo dat met opmeten kan worden begon nen. We gaan nog verder zegt Henk, er wordt zelfs een plotje bijgeleverd van elke mutatie, dat is een soort basisveld- werkje waarin de landmeter direct kan gaan schetsen. Zo krijg je standaard veldwerken waarop alle gewenste infor matie al is voorgedrukt, tot en met de noordpijl. De totale hoeveelheid informatie die op de harde schijf van de laptop mee naar buiten wordt genomen, is gigantisch groot. Behalve St. Michielsgestel zit er vandaag ook de gemeente Roosendaal in en dat zijn alleen al ruim 120 GBK- bladen. Toch is het maar een 386 laptop met 120 Mb harde schijf en 33 Mhz, een hele langzame machine..- Door vergaande datacompressie kan op een harde schijf van 120 Mb ca. 500 km2 volledige topografie worden op geslagen. Juist door die totaliteit komen veel dingen aan het licht die je anders niet ziet, bijvoorbeeld dubbele punten of hele stukken die dubbel zijn opge nomen op twee aansluitende bladen. Het systeem is erg eenvoudig te bedie nen, een leek als ik moet het kunnen en dat mag ik ook even proberen. Het lukt me om de hele gemeente zichtbaar te maken. Met de trekbol breng ik de cursor naar het deel van de gemeente 464

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 20