Kwaliteitsverbetering Iets moois in Zaltbommmel NGT GEODESIA 1995-10 waar ik wil werken en met de „page up" toets kan worden ingezoomd. De kaart wordt groter en nog eens groter. Een nieuw gebouwd huis moet worden aangetekend. Met F2 roep ik een menu op en kies daarin de letter N (nieuwe woning). In het menu zie ik dat de straat Bergweg heet en dat ik nabij huis nummer 34 sta. Na nog wat „enteren" komt de N in de tekening te staan. Met F3 zie ik nogmaals gecomprimeerd wat ik net heb ingevuld. Het snel oproepen van een kaartbeeld van een gebied kan ook op andere wijze erg functioneel zijn. Je kunt bijvoor beeld aan de balie van een gemeente zo'n apparaat neerzetten met de hele gemeente in het bestand. Elke klant die binnenkomt en snel een stukje kaart wil zien, lean zijn wens direct in vervulling zien gaan zonder van afdeling naar af deling te worden gestuurd. Het beeld is in enkele seconden zichtbaar. Uiteraard is daarbij het GPS-deel buiten werking, want de plaats van de balie is daarbij van geen belang. Spy-view heet die module. Je kunt de kaart ook snel op roepen door het intypen van de straat naam. En je hoeft niet eens zo erg slim te zijn om dat systeem te kunnen bedienen. We zijn klaar in St. Michielsgestel en Henk neemt alvast een diskette met alle mutaties mee. Die worden morgen aan de klant gestuurd. Mijn aandeel zit daar echter niet meer in. Je kunt dit opspo- Mutatie opgespoord. ringswerk natuurlijk ook alleen met behulp van analoge kaarten doen, helemaal zonder GPS en Spy. Hoeveel winst geeft nu de Spy-methode? Dat is heel wat, volgens Henk. Ten eerste heb je veel tijdwinst omdat je altijd het juiste kaartbeeld voor je hebt door middel van de GPS-ontvanger. Je kunt dus steeds maar doorrijden en hoeft niet naar aan sluitende bladen te zoeken. Het aantekenen werkt gemakke lijker. Eer we op stap gaan, hebben- we al winst omdat we geen plots nodig hebben. Als een plot 40,- kost, praat je bij dit project al gauw over 2000,-. Aan het eind hebben we ook winst, want als we thuiskomen met de hele verzamelde mutatiecontrole, zijn we klaar, we hoeven niets meer te sorteren of te verzamelen en kunnen zo een lijst met mutaties naar de klant sturen, compleet met adressen en coördinaten. We hebben weieens de hele controle kunnen uitvoeren tegen alleen de plotkosten, zegt Henk. Maar er is meer dan tijdwinst te behalen. Het is niet alleen de actualiteit, maar vooral ook de kwaliteit van het bestand dat zoveel verbetert. Bij elke systematische controle blijkt dat er enorm veel vervuiling bestaat. Hele stukken topografie zitten soms dubbel in het bestand. Rechte lijnen die door twee punten worden bepaald, geven soms nog een groot aantal onnodige tussenpunten mee. Soms wordt de code „bocht" meegegeven, terwijl het in de praktijk een rechte lijn is. De software van Spy haalt dat er allemaal uit. De ideeën voor het systeem werden door Henk aangedragen, met name de GPS-koppeling. De ontwikkeling van de soft ware gebeurde samen met het bedrijf SKS (Spatial Know ledge Systems) in Zaltbommel. Henk kende de mensen van SKS, in het bijzonder directeur Jan Scheurwater. Ze gingen bij elkaar zitten met de vraag: „Hoe kunnen we hier iets moois van maken", en dat is aardig gelukt. De bedrijven vulden elkaar aardig aan. SKS doet software-ontwikkeling, GeoAssist doet vooral landmeetkunde in de praktijk. Jan Scheurwater vertelt hoe zijn carrière bij de rijksoverheid verliep. Interessant en nuttig werk, maar het werd steeds meer beknibbelen. De lol ging er daar een beetje af en er was nog zo gigantisch veel leuk werk te doen. Dus is hij toen voor zichzelf begonnen. Eerst met zijn tweeën, nu werken ze met vijftien man, vooral aan GIS-achtige zaken, voornamelijk ten behoeve van nutsbedrijven. SKS is ook grensoverschrijdend bezig en doet werk voor PTT Portugal en Zwitserland. Daar gaat het erom hoe op „aderniveau" verbindingen zijn gelegd. SKS in Zaltbommel nabij de watertoren). 465

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 21