Voorrang? NGT GEODES1A 1995-10 tieverzameling naar de opdrachtgever gaat. Uit de diskette rolt een lijst met adressen, coördinaten en de omschrij ving van hetgeen moet worden ge meten. Een druk op de letter P en uit de laserprinter rolt een geprefabriceerd veldwerk waarop de landmeter alleen nog een paar cijfers moet invullen. Het lijkt leuk, maar vroeger dronk de landmeter weieens een kopje koffie tijdens het voorschetsen, hoe moet dat nu? Dat lossen we ook op, antwoordt Henk, we maken een laptop met hier aan de zijkant een kraantje. Het wordt tijd om weer naar buiten te gaan. GeoAssist voerde juist een op dracht uit in Oss, waar alle verkeers borden moeten worden gecontroleerd op juistheid en staat van onderhoud. Heb je weieens gezien hoeveel borden er in een gemeente staan? Duizenden. Oss wil inventariseren of alle bordjes voldoen aan de eisen van de nieuwe Wegenverkeerswet. Een digitale kaart heeft Oss nog niet, dus de Landrover reed daar zonder GPS-ontvanger rond. Een handmeetwiel naast de wagen lost het meetprobleem op, want zo erg nauwkeurig hoefde het niet. Als je het bord maar terug kunt vinden. Je moet het alleen op het goede wegvak noteren. Verkeersborden controle. Status van het bord: scheef i onleesbaar. Chauffeur Carel Roovers bedient de Landrover en de laptop in de auto. Zijn helper Cees van Merrienboer bedient het meetwiel en de rolmaat. Per wegvak wordt de locatie van de borden aangetekend, de afstand naar het begin van de weg, links of rechts van de weg, in de berm of boven de weg, ver licht of onverlicht, reflecterend of niet, de paal of palen waar op het zit en de hoogte van het bord boven de grond. De sta tus van de paal (scheef of krom), de afmeting van het bord, soort bord (vlak, met enkele rand of met omgeslagen rand), de status van het bord (vuil, beschadigd of geheel ontbre kend), wel of geen sticker met jaartal van plaatsing. Maar het blijft bij noteren, de ploeg heeft geen sponsje bij zich om het even schoon te maken. Na de controle krijgt gemeentewer ken een lijstje van alles wat moet worden verbeterd. En dat lijkt heel wat in Oss. Het is van groot belang dat de borden voldoen aan de regels van de Wegenverkeerswet, want nog niet zo lang geleden werd ergens een gemeente aansprakelijk gesteld voor een ongeval omdat een voorrangskruising niet goed was aan gegeven. Dat kan ook al gebeuren als een bord niet aan de afmetingen voldoet of te vuil is of niet goed zichtbaar of door iemand gewoon is meegenomen! Je moet nu eenmaal goed kunnen zien wie voorrang heeft. Eigenlijk moet elke ge meente dat eenmaal per zes maanden controleren volgens Henk, en dat is natuurlijk een massa werk. Kassa! Als een gemeente beschikt over een digitale kaart, wordt gebruik gemaakt van een koppeling met de database. Je hoeft dan alleen maar het bord aan te wijzen op de kaart. Dan zijn we dat hele meten kwijt, zegt Henk en dat lijkt wel zijn bedrijfsdoelstelling: „het meten kwijt te raken". Er zijn al zoveel anderen die dat kunnen, laat ons maar zoeken naar nieuwe mogelijkheden, vooral met de plaatsbepalings systemen en -apparatuur. Daar ligt nog een hele markt open. En, dat hebben we inmiddels gezien, daar is Henk een „Key" in. Summary GeoAssist, a profile Quality control of digital data was the first step of the systems developed bij the firms SKS and GeoAssist. Later these systems were used for updating purposes. A profile of some of the activities of GeoAssist. uitgezonw 467

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 23