Geospatial clearinghouse Grasduinen op Internet NGT GEODESIA naar voren dat als gevolg van de vrije beschikbaarheid en bezuinigingen er geen geld is om federale data bij te houden. Men betrekt de stelling dat men liever voor actuele informatie be taalt dan vrij de beschikking te hebben over verouderde federale data. Om een elektronische toegang tot meta-data over geo-informatie te reali seren, wordt in de VS een clearing house opgezet. Dit zijn knooppunten op Internet waar meta-informatie wordt aangeboden, die voor alle gebrui kers toegankelijk is. De FGDC stimu leert de bouw van knooppunten. Deze knooppunten zijn door onderlinge ver wijzingen en de Internet-,,homepage" van de FGDC met elkaar verbonden. Als iedere organisatie zijn eigen knoop punt aanbiedt, ontstaat een Amerika- breed overzicht van beschikbare geo- informatie. Hierbij wordt ervan uitge gaan dat wanneer meta-informatie op Internet wordt aangeboden, de vraag naar vastgoedinformatie vanzelf zal ontstaan: „If you build it they will come". Een voorbeeld hiervan vormt de National Wetlands Inventory die in acht maanden tijd reeds 70 000 keer is bevraagd. Velen zien het clearinghouse als een belangrijk instrument om de toeganke lijkheid en een breed gebruik van be staande geografische gegevensverzame- Om een elektronische toegang tot meta-data over geo- informatie te krijgen, wordt in de VS gebruik gemaakt van Internet. lingen te vergroten. Er zijn echter kritische geluiden over de meta-data standaard, de kwaliteit en de beheersbaarheid van de knooppunten in het clearinghouse. De FGDC heeft een meta-data standaard gemaakt voor de uniforme beschrijving van geografische gegevensverzame lingen. Deze standaard is volgens deelnemers aan de work shop te complex en te omvangrijk. Er is behoefte aan een beperkte versie van de standaard en een goede handleiding voor de toepassing ervan. De FGDC zal deze opstellen. Ver schillende GIS-leveranciers hebben toegezegd de meta-data standaard in hun software in te bouwen. De kwaliteit van de meta-data van het clearinghouse is zorge lijk. De meeste knooppunten werken nog niet volgens de meta-data standaard en gebruiken een eigen standaard. Ook worden er soms gegevensbestanden aangeboden op Internet zonder dat daarover gegevens bekend zijn. Deze bestanden kunnen worden gekopieerd, gewijzigd of aangevuld en vervolgens op andere servers opnieuw worden aangeboden zonder dat de oorspronkelijke bron wordt vermeld. Hier door zal een chaotische situatie ontstaan, die volgens Barbara Poor van de FGDC pas op termijn zal worden gestructu reerd. Door de enigszins anarchistische en organische struc tuur van Internet kan iedereen uitgever van gegevensbestan den worden. De controles op de kwaliteit van informatie - de gewone functies van een uitgever - vinden misschien niet meer plaats. Er wordt dan ook voor gepleit om een kader te scheppen voor de opzet van knooppunten en een controle mechanisme te maken voor de betrouwbaarheid en kwaliteit van de aangeboden meta-informatie. De hierboven geschetste problemen hangen ook samen met de schaal van de VS. Onlangs is de Ravi gestart met de opzet van het Nederlands Nationaal Clearinghouse voor Geo In formatie. Hierbij wordt er vanaf het begin van het project naar gestreefd om kwaliteitscriteria te ontwikkelen en toe te passen voor de aangeboden meta-informatie. Wie zeil wil kijken hoever het staat met de ontwikkeling van het clearinghouse in de VS en de ontwikkeling van de NSDI, kan gaan grasduinen op Internet. Men kan starten op de homepage van de FGDC, Internet-adres: http://fgdc.er.usgs.gov. Andere interessante adressen zijn: Montana Corps of Engineers US Geological Survey National Biological Agency New Jersey http://nris.msl.mt.gov/gis/gis.html h ttp://corps_geo 1 .usace.army. mil http://nsdi.usgs.gov/nisdi/indez.html http://www.nbs.gOv/nbii// h ttp: /deathstar. rutgersedu/proj ects smac. h tm 1 Tenslotte kunt u voor Nederlandse ontwikkelingen kijken op de Ravi homepage: http://www.euronet.nl/users/ravi 471

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 27