l 79e Deutscher Geodatentag I995-IO VERSLAGEN NGL-rayonbijeenkomst Zuid-Holland bij Stormvloed kering Nieuwe Waterweg Op 26 april 1995 brachten een kleine dertig NGL-leden een bezoek aan een reusachtig in aanbouw zijnd kunst werk, namelijk de Stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland. Dit is het laatste grote bouw werk van de Deltawet 1954, die voor schrijft dat alle waterkeringen in staat moeten zijn stormvloeden tot 1,50 m hoger dan die van 1953 te weerstaan. Deze waterkering wordt gebouwd door een combinatie van vier grote aan nemers, de Bouwcombinatie Maeslant- kering (BMK). De totale kosten bedra gen bijna een miljard gulden. De BMK-kering heeft de vorm van twee gigantische „taartpunten". De sectordeuren zijn ruim 200 m lang, 22 m hoog en 15 m breed; ze hebben een gewicht van elk 15 000 ton. Naar het draaipunt zijn de deuren verbonden door middel van twee 237 m lange vak- werkarmen. Het draaipunt bestaat uit een bolvormig scharnier met een dia meter van ruim 10 m. Normaal gespro ken bevinden de twee deuren zich op twee tegenover elkaar gelegen land- hoofden. Bij een alarmsituatie wordt de scheepvaart stilgelegd en duwen machines de drijvende taartpunten de Waterweg op. Als ze elkaar zijn ge naderd, laat men de deuren afzinken op een betonnen drempel. Nadat het gevaar is geweken, worden de deuren weer leeggepompt om vervolgens in hun dok te worden teruggesleept. De verwachting is dat de kering hooguit eens in de tien jaar zijn dienst zal moeten bewijzen. Bij een maximale belasting (waterdruk) van 35 000 ton schuift het gehele fundament ten hoog ste 25 cm naar achteren. Na de ontvangst met Waterstaatskoffie hield de heer De Muynch, voorlichter van het informatiecentrum, een film- presentatie van de tot dan verrichte werkzaamheden, die inmiddels tot iets over de helft waren gevorderd. Vervol gens hield GeoW-Simtech-coördinator Wieb de Hoop een uiteenzetting over de meettechnische aspecten van dit unieke project. Over het totale werk werd in samenwerking met de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat een meetkundige grondslag gelegd, waarbij de as van de kering samenvalt met de as van de Nieuwe Waterweg. De grondslag bestaat uit een groot aantal vaste meetpunten in de vorm van een betonnen poer, welke zijn voorzien van een 5/8" bout ten behoeve van dwang- centrering. Bovendien werden hoogte bouten aangebracht en bepaald. Hierna behandelde De Hoop achtereenvolgens de maatvoering van de verschillende onderdelen, zoals baggerwerk, gron donderzoek, heiwerk, het dok waarin de sectordeur wordt opgeborgen, schar nierpunt, geleidetoren, vakwerkarm en drijvende wand. Door de opdracht gever werden in veel gevallen extreem hoge eisen gesteld aan de nauwkeurig heid van de maatvoering, in het bijzon der de hele maatvoering van de schar nierpunten. Het gaat hier soms om tienden van millimeters. Opmerkelijk was wel dat het enige onderdeel dat niet nauwkeurig van tevoren was bepaald, de exacte locatie van de kering was. Vervolgens kregen we, gewapend met veiligheidshelm, een rondleiding over het bouwwerk onder de deskundige NGT GEODESIA M Onder één van de armen van de deur. leiding van Delftse TU-studenten. Toen werden wij echt geconfronteerd met de enorme afmetingen van met name de vakwerkarm en de sectordeur. Na de rondleiding werden we in de gelegenheid gesteld om de fraai inge richte tentoonstelling te bezichtigen en vervolgens als afsluiting van deze rayon bijeenkomst te vertrekken naar het Ex po Waterweg Centrum te Hoek van Holland, om onder het genot van een hapje en een drankje nog even na te praten. Paul van Schelt Van 23 tot 25 augustus 1995 werd in de Westfalenhallen in Dortmund de 79e Deutscher Geodatentag georgani seerd door de DVW (Deutscher Verein für Vermessungswesen). Het thema van deze Geodatentag was gericht op drie hoofdgroepen: opname, presentatie en gebruik van geo-informatie voor planning en ont werp van de leefruimte; betrokkenheid van de geodeet bij de waardebepaling van vastgoed en bij planologische ontwikkelingen; betekenis van technische metingen voor andere vakdisciplines. In veertig voordrachten werd aandacht besteed aan deze onderwerpen, waarbij (voor het eerst) ook expliciet ruimte werd gegeven voor een discussie met de toehoorders. In een forumdiscussie tussen leveran ciers van geodetische apparatuur, on- 1 Sectordcur. 2 Drempel en Bodembescherming. 3 Parkeerdok. 4 Landhoofden. 5 Bedieningsgebouw. 6 Scharnier. 7 Bewegingswcrk en geleidetoren. De ivaterkering. 476

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 32