^AquaNav BH REALTIME MEETWERKMET PRECISIE TOT OP DE CM SCRIPTIES TU DELFT J. L. Dillisse Aardgetijden, theorie en praktijk N-coordinate systems, a tensor-analytical treatment, based on Martin Hotine's Mathematical Geodesy DGPS wordt KART. Peil- en meetapparatuur met waterdichte precisie Dynamics in the world of high technology Ketelweg 12-14, 3356 LE Papendrecht, tel. (078)6157988 - fax (078) 6152027 Een nauwkeurigheid in x - y van 2 a 3 cm en in hoogte van 5 a 6 cm. Het nieuwe Sercel DGPS systeem KART maakt deze ongelooflijke precisie subliem waar. KART is daarom een ideale oplossing voor het inmeten van taluds, kust- en oeverwerken, stranden, duingebieden, landaanwinning en andere toepassingen die grote nauw keurigheid vereisen. Het KART systeem wordt bedrijfsklaar geleverd door AquaNav, Sercel agent voor Nederland en België. Bel direct even voor complete documentatie. I995-IO NGT GEODESIA De afstudeerscripties van de TU Delft, Faculteit der Geodesie, zijn te leen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Telefoon (015) 782560 of 782568. (Afstudeerdatum: 19-5-1995) Eerst wordt ingegaan op de theorie van de aardgetijden, waarbij ook de con stanten van Love ter sprake komen. Hierna zijn drie aardgetijdemodellen met verschillende berekeningswijzen met elkaar vergeleken. Het bleek dat het model uit Delft (berekening uit geocentrische coördinaten) en het mo del uit Hannover (berekening uit ge tijde potentiaalontwikkeling) praktisch gelijkwaardig zijn. Het model uit Bonn geeft grote verschillen in de resultaten in vergelijking met de andere twee. Er zullen echter altijd verschillen tussen de uit de theorie berekende waarden en de metingen blijven bestaan. Deze ver schillen worden veroorzaakt door een samenspel van zeegetijden, lading, at mosfeer en grondwater. Vanuit theoretisch oogpunt is het mo gelijk om voor elke getijdegolf een aparte constante van Love te bepalen; in de praktijk blijkt dit echter niet het geval te zijn ten gevolge van „aliasing" en „leakage". Wel is het mogelijk om voor de hele set waarnemingen een constante van Love te bepalen met be hulp van vereffeningsmethoden. P. C. P. Toor (Afstudeerdatum: 19-5-1995) Op basis van het boek Mathematical Geodesy van Martin Hotine is de theo rie van de zogenaamde N-coördinaten- stelsels bestudeerd. Kennis van deze stelsels kan van belang zijn voor het in zicht in zowel de fysica als de geometrie van het zwaartekrachtsveld. Bekende N-coördinatenstelsels zijn intrinsieke coördinaten, poolcoördinaten, geode tische coördinaten en ellipsoïdische coördinaten. De theorie van N-coördinatenstelsels wordt behandeld met behulp van ten- sor-analyse en er is aangegeven hoe deze coördinatenstelsels (kunnen) worden gebruikt in de geodesie. Daarbij is on derscheid gemaakt tussen wiskundige en intrinsieke coördinatenstelsels. De behandeling van N-coördinatenstelsels bestaat ten eerste uit een wiskundige definitie plus aanvullende informatie en discussies over onder andere de meetkundige interpretatie van N-coör- dinatenstelsels, ten tweede uit een stapsgewijze vereenvoudiging van de geometrie van het intrinsieke coördina tenstelsel hetgeen resulteert in bekende wiskundige coördinatenstelsels, en ten derde uit een beschrijving van bekende N-coördinatenstelsels. Een beschrijving van de principes van tensor-analyse gaat vooraf aan de be handeling van N-coördinatenstelsels, voornamelijk omdat verondersteld is dat de lezer onvoldoende bekend is met tensor-analyse. Bij deze beschrijving is tevens stilgestaan bij de meetkundige interpretatie van de voornaamste tech nieken uit de tensor-analyse. Op de Europort '95 kunt u ons vinden in de Westhal stand nr. W351

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 36