Optitheek Rotterdam Rotterdam in kaart, beeld en tekst op PC, een primeur Componenten van de Optitheek NGT GEODESIA 1995-10 gis/lis, photogrammetry, applications gis/lis, fotogrammetrie, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN De gemeentelijke topografische basiskaart van Rotterdam bestaat reeds vijftien jaar in digitale vorm. Deze twee dimensionale afbeelding van de werkelijkheid voldoet niet meer aan de informatiebehoefte van de klant. Deze wil op een eigen PC zowel de topografie als de werkelijkheid kunnen zien en informatie over die werkelijkheid kunnen opvragen. De Optitheek Rotterdam realiseert deze gecombineerde informatielevering voor onroerende zaken. Het maakt elk gebouw vanuit meerdere hoeken zichtbaar en verstrekt daarover administratieve informatie. De Optitheek is een produkt van de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie van Gemeentewerken Rotterdam en is op 20 oktober 1995 officieel geïntro duceerd. De Optitheek bevat een systematische fotoregistratie van de hele gemeente Rotterdam door middel van luchtfoto's en panoramafoto's vanaf het dak van een auto (fig. 1). De panoramafoto's zijn bijzondere foto's omdat zij zijn ge maakt met een speciale super fish-eye lens van het Frank-meetsysteem (zie kader op p. 450). De camera is naar boven gericht. Door de groothoeklens komt zelfs de straat op de foto en alle gebouwen rondom, ook de hoge. In de beginperiode werd de camera nog op een grote auto ge monteerd waardoor regelmatig de motorkap van de auto op de foto te zien was. Nu staat de lens op een Mini. Om de twintig meter stopt de auto en wordt een foto gemaakt waardoor elk huis wel drie keer wordt gefotografeerd. Op kantoor worden de foto's gescand en in een computerbestand opgeslagen. Door elektronisch bewerken wordt een soort Panorama Mesdag verkregen. Bij het kijken naar zo'n foto lijkt het alsof je middenin de foto staat en helemaal om je heen kunt kijken (fig. 2). ir. L.A. Smit, hoofd van de afdeling Land meten en Vast goedinformatie Gemeentewerken Rotterdam. Gegevens De Optitheek bevat ongeveer 90 000 panoramafoto's. De panoramafoto's zijn in zwart/wit omdat hiermee de be standsomvang per foto tot ongeveer 2 Mb wordt beperkt. Toepassing van kleurenfoto's vraagt veel meer geheugen ruimte. De panoramafoto's worden aangevuld met ongeveer 450 luchtfoto's in kleur, die naadloos aan elkaar worden ge monteerd. Jaarlijks zal ongeveer 20% van de foto's worden vervangen. Als signalering voor vervanging van de foto's zal de lijst van bijhoudingsmetingen van de topografie worden gehanteerd. De Optitheek biedt ook de mogelijkheid admi nistratieve informatie te verstrekken. Hiertoe worden ge gevens geselecteerd uit de database van het Administratief VastgoedSysteem (AVS) van het Vastgoed Informatie Centrum. De Optitheek geeft een overzichtscherm waarin een beperkte maar veel gevraagde hoeveelheid administra tieve gegevens wordt getoond. Detailinformatie is via het AVS op te vragen. Even dagdromen? Je woont in een mooi oud huis, maar het heeft gebreken. Je wilt je graag oriënteren op een ander huis. Je gaat achter de PC zitten. De kaart van Rotterdam staat op je beeld scherm. Met de muis stuur je het pijltje naar een leuke woonomgeving en daarbinnen naar een straat. Een klik en de plattegrond licht op. Met nog een klik verschijnt er een foto op het beeldscherm van de straat met alle huizen in die straat. Het huis dat je leuk lijkt kun je vanuit meerdere hoeken bekijken, zowel vanaf straatniveau als vanuit de lucht. Met nog enkele klikken kun je helemaal rondom kijken en krijg je een compleet beeld van de straat- en woonomgeving. Weer een klik en je krijgt een lijst van gegevens over het gebouw: bouwjaar, aantal bouwlagen, oppervlakte, eigenaar, gebruiker, eventueel soort bedrijf, enz. Dagdromen? Dag dromen, want het is op 20 oktober werkelijkheid geworden in Rotterdam en iedere klant kan er gebruik van maken, zelfs vanuit het buitenland. 447

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 3