I995-IO NGT GEODESIA Fig. 1. Panoramafoto. Gebruikersapplicatie Om de Optitheek te kunnen raadplegen, heeft de gebruiker een krachtige PC nodig. Nu is dat een Pentium met Win dows NT, waarvoor een intern geheugen van 32 Mb nodig is. De gebruiker krijgt het gebruiksrecht van een applicatie en een set basisgegevens (bestanden van overzichtskaarten) om de foto's te kunnen selecteren. De gebruikersapplicatie op de PC start met het tonen van een overzichtskaart van Rotterdam. In dit scherm kan men met gedetailleerde kaar ten of op adres panoramafoto's selecteren. Selecteren op adres werkt met het intypen van een zoekopdracht. Het sys teem zoekt naar de dichtstbijzijnde foto en presenteert deze op het scherm, waarbij de foto gericht is naar het adres. Deze mogelijkheid van opvragen is in ieder scherm aanwezig. Het kiezen van de foto's vanuit kaarten kan op een aantal manieren. Vanuit de overzichtskaart van Rotterdam op schaal 1 30 000 kan via een kaart op schaal 1 20 000 een gedeelte van Rotterdam worden geselecteerd, dat meer in detail wordt afgebeeld. Dit gedeelte bevat alle centrumlijnen van straten (straatassen) met bijbehorende straatnamen. In dit scherm zijn de locaties van alle panoramafoto's te zien door middel van groene bolletjes. Tevens zijn alle (locaties van) adressen weergegeven. In dit scherm kunnen op twee manieren de loto s worden opgevraagd: adreslocatie aanwijzen; het systeem zoekt naar de dichtsbij- zijnde foto en presenteert deze op het scherm, waarbij de foto gericht is naar het betreffende adres (fig. 3); fotolocatie aanwijzen; het systeem presenteert de desbe treffende foto waarbij de foto gericht is in de rijrichting van de auto tijdens de opname. Het aanklikken van de optie van luchtfoto presenteert de luchtfoto in kleur als een uitsnede van 500 bij 400 meter uit het luchtfotobestand (fig. 4). Door gebruik te maken van Windows worden de foto's als een venster getoond in het scherm, meestal over het kaartbeeld. Voor de gebruiker bestaat de mogelijkheid om het venster te verplaatsen, beeldscherm-vullend te presen teren, als icoon weer te geven, enz. Dit zijn standaard Windows mogelijkheden. Hieraan is toegevoegd de moge- Fig. 2. Van opname naar beeldscherm. 1. Om de 20 m een opname. 2. Filmstrook. 3. Ronde foto scannen. 4. Digitaal beeld uitvouwen. 5. Foto aan elkaar plakken met een mens er midden in. lijkheid tot het inzoomen en uitzoo men in de foto's. Administratieve ge gevens over een adres kunnen worden opgevraagd door het aanwijzen van een adreslocatie (fig. 5). Server-applicatie Iedere panoramafoto heeft een be standsomvang van meer dan 2 Mb. Rotterdam omvat 90 000 foto's, het geen een totale bestandsomvang vereist van ruim 180 Gb. Dit is nu nog vrij groot en daarom is gekozen voor een centrale database met alle fotobeelden. Bovendien worden de gegevens gecom primeerd. De aanvraag van de gebrui ker wordt door de server-applicatie ont vangen en de foto wordt uit de fotoda tabase opgehaald. De 360° foto wordt gericht naar een gevraagde locatie en één zesde deel van de foto wordt direct verstuurd, dus 60°. Het overige deel volgt daarna. Deze methode wordt ge bruikt om het transport van de data te faseren en daarmee het eerste beeld op het scherm snel te presenteren. Datacommunicatie Omdat er sprake is van omvangrijke bestanden en de gebruiker interactief de foto's moet kunnen raadplegen, worden hoge eisen gesteld aan de data communicatie. Daarom is allereerst ge kozen voor comprimeren in het JPEG- formaat. Dit is een internationaal ge bruikte compressiemethode voor stil staande beelden. Het comprimeren van de beelden geeft een bestandsomvang van ongeveer 30 Gb. Omdat de afne mers van deze foto's niet alleen worden gezocht binnen het gemeentelijke appa raat maar ook daarbuiten, zoals make laars, worden hoge eisen gesteld aan de 448

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 4