A wy onroerende zaken: makelaars woningbouwcorporaties banken/beleggers verzekeringsbedrijven gemeente: gronduitgifte ruimtelijke ordening beheer buitenruimte woningvoorraadbeheer woningverbeteri ng onroerende zaak-belasting milieu (geluidsbelasting) grondsaneringen raads- en commissievergaderingen gemeente-archief hulpdiensten: politie brandweer ambulance rampenbestrijding onderzoek woninginbraken onderzoek gezondheid en woon omgeving overig: publieksfunctie via bibliotheek particulieren PTT-postbezorging buitenreclame-bureaus bezorgdiensten Conclusies 1995-IO NGT GEODESIA Tabel 1. Toepassings mogelijkheden van de Optitheek Rotterdam. gegevens te kunnen raadplegen. De gebruiker dient zelf zorg te dragen voor geschikte apparatuur en een ISDN-aanslui- ting. Gemeentewerken biedt de Optitheek ook aan inclusief hardware, waarbij de mogelijkheid bestaathet geheel te leasen. Een abonnement kan worden aangegaan in een be paalde gebruiksklasse. Er zijn vijf klassen, beginnend met een inzagerecht tot 250 fotobeelden per jaar en eindigend met een inzagerecht van 5000 foto's of meer per jaar ongeacht het aantal werkplekken bij de gebruiker. Bij overschrijding van het aantal overeengekomen raadplegingen vindt een verreke ning plaats op basis van een prijs per foto. Deze stuksprijs ligt iets hoger dan de omgerekende stuksprijs bij abonnement. De intensieve marketing en voorlich ting omtrent de Optitheek hebben er toe geleid dat enkele gemeentelijke diensten een intentieverklaring hebben gegeven voor een abonnement op de Optitheek. Ook een aantal niet-ge- meentelijke instellingen heeft duidelijk behoefte aan dit soort informatie. In het vijfjaren exploitatie-overzicht van de Optitheek is voor een aantal po tentiële gebruikers een schatting ge maakt van de te verwachten inkomsten. Op basis van de harde (schriftelijke) toezeggingen alleen zou de exploitatie niet haalbaar zijn. Met inbegrip van een realistische inschatting van de mogelij ke afzet geeft het overzicht een sluitend exploitatieresultaat na vijf jaar. Het is redelijk te veronderstellen dat het ge bruik van deze informatie een grote vlucht zal nemen. Het produkt is nog nieuw en niet alle toepassingsmogelijk heden zijn al bekend. De Optitheek is een zekere vorm van multimedia en zal in de multimedia-hausse meeliften met de stroom van ontwikkeling en accepta tie. Indien over vijf jaar de exploitatie inderdaad sluitend kan worden afgeslo ten, bestaat een groot vertrouwen in de periode daarna. De databestanden heb ben dan nog steeds een hoge actualiteit. Geringe investeringen zullen nodig zijn voor vernieuwingen en verbeteringen aan het huidige systeem. Met de Optitheek wordt een innovatief produkt toegevoegd aan de geografi sche informatievoorziening van Rotter dam. Het is een multimedia-produkt dat goed aansluit bij de topografische kaart en de administratieve informatie over gebouwen. Door invoering van dit Frank meetsysteem Oorspronkelijk waren de panoramafoto's vooral bedoeld voor landmeetkundige toepassingen. Prof. Bogaerts van de TU Delft is de geestelijke vader van het idee om met be hulp van panoramafoto's landmeetkundige gegevens in te zamelen. De TU Delft heeft in samenwerking met onder andere Frank Data Nederland BV het idee verder ont wikkeld tot een compleet nieuwe methode van gegevens verzameling voor landmeetkundige doeleinden. De foto's overlappen elkaar gedeeltelijk. Doordat vanuit verschillende richtingen wordt opgenomen, kan naderhand op kantoor met driehoeksberekeningen de exacte locatie van ieder terreinpunt worden vastgelegd in X, Y en Z. Frank Data Nederland BV zag meer dan alleen maar land meetkundig gebruik van het fotomateriaal. Er werd pro grammatuur ontwikkeld om de foto's te raadplegen op een PC. Dit werd het Beeldraadpleegsysteem genoemd, een prototype. Na enkele onderzoeken, zoals in de gemeente Amsterdam, pakte Gemeentewerken Rotterdam deze ont wikkeling op en voerde samen met de gemeente Amster dam, Frank Data Nederland BV en het Project Innovatie bevordering Rotterdam een onderzoek uit naar de tech nische en financiële haalbaarheid van een dergelijk systeem binnen de gemeente Rotterdam. De dienst ging de markt op en peilde de interesse bij diensten. Uit dit onderzoek bleek enerzijds dat het technisch goed mogelijk was om een dergelijk systeem te realiseren bij gebruikmaking van de nieuwste technologische hulpmiddelen. Anderzijds toonde het onderzoek aan dat er een markt bestaat voor beeldinfor matie. Na een intensieve marketing en acquisitie-campagne is in januari 1995 het besluit genomen de Optitheek te ontwik kelen en te exploiteren. 450

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 6