Mini-serie „Grondexploitatie (3) MINI-SERIE Grondbalans en de rol van geo-informatie Financieei-economische planbegeleiding vanuit een ander perspectief 99 Grondbalans Resultaat naar hoeveelheid NGT GEODESIA land management, reallocation, applications grondbeleid, herverkaveling, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN Voor de plan-econoom is de grondbalans een belangrijk instrument voor een goede planbegeleiding. Bij een toe nemende concurrentie om de schaarse ruimte en middelen is het proces om te komen tot woningbouw en bedrijvig heid complexer en dynamischer geworden. In dit artikel wordt aangegeven welke rol geo-informatie hierin speelt. Binnen de grondexploitatie wordt ge bruik gemaakt van geo-informatie. Deze geo-informatie speelt een belang rijke rol binnen de financieei-economi sche planbegeleiding. Deze financieei- economische controle vindt plaats aan de hand van de grondbalans (ofwel het „grond in - grond uit" principe). In dit artikel wordt besproken wat de relatie is tussen de grondbalans en de geo-infor matie die beschikbaar is ten behoeve van de beheersing van de grondexploi tatie. Daarbij zal onze aandacht zich richten op een exploitatieplan voor een woongebied. Een belangrijk middel voor de finan cieei-economische controle is de grond balans, ofwel het „grond in - grond uit" principe. Het begrip grondbalans wordt op twee manieren gebruikt: in de zin van kubieke en in de zin van vier kante meters. Bij kubieke meters gaat het erom het grondverzet te berekenen. Dit is echter niet datgene waar onze belangstelling nu naar uitgaat. Hier zal verder het begrip grondbalans worden gebruikt in de zin van vierkante meters. Grondbalans staat dan voor het aantal vierkante meters dat wordt verworven ten opzichte van het aantal vierkante meters dat uiteindelijk wordt uitge geven. Uit de grondbalans blijkt dan hoe er efficiënt met de beschikbare ing. K. L. Kooy, drs. L. W. Nooteboom, ing. R. Romkes, allen werkzaam bij Bieleveld Kooy Vastgoed economie BV te Nijmegen. ruimte wordt omgegaan. De grondbalans geeft aan hoeveel grond het plan ingaat, hoeveel grond er voor gemeen schappelijke voorzieningen nodig is en hoeveel grond wordt uitgegeven, vandaar het „grond in - grond uit" principe. Met de grondbalans wordt ook de financieei-economische con trole van de grondexploitatie mogelijk gemaakt. In de grond balans worden namelijk de kosten- en opbrengstendragers gespecificeerd. De grond die het plan ingaat, de te verwerven grond, vormt een kostenpost voor de ontwikkelaar van de grond. In Nederland is de ontwikkelaar van de grond in de meeste gevallen de gemeente. Dat wil zeggen dat zij de grond verwerft, vervolgens bouwrijp maakt en tenslotte de grond uitgeeft. De verwerving en het bouwrijp maken van de grond zijn dan kostenposten, de uitgifte van de grond is een opbrengstenpost. De gemeenschappelijke voorzieningen bestaan bijvoorbeeld uit straten, voetpaden, parkgebied en dergelijke. In de traditionele aanpak van de grondexploitatie is de plan begrenzing bepalend voor de te verwerven percelen. De op vatting van het Bureau Bieleveld en Kooy is dat, uit financieei-economische overwegingen, al in een zeer vroeg stadium van de planvorming een haalbaarheidsonderzoek moet worden gedaan, juist om de planbegrenzing vast te stellen. Met een exploitatie-opzet van een plan heeft een gemeente een bepaald resultaat voor ogen. Met resultaat wordt in dit geval niet alleen een financieel resultaat bedoeld. Met nadruk wordt erop gewezen dat hier ook wordt gedoeld op het te realiseren woningbouwplan of de bedrijvigheid. Er wordt dus een onderscheid gemaakt tussen het resultaat naar hoeveelheid en naar financieel-economisch resultaat. Het is in Nederland gebruikelijk dat er, bij wat grotere exploitatieplannen, een mix van woningcategorieën wordt gerealiseerd. Dit wordt ingegeven door het volkshuis vestingsplan van de gemeente. Daarin geeft zij aan welke woningcategorieën zij in de komende jaren gerealiseerd wil zien. In de aanzet tot het maken van een exploitatieplan wordt aan de hand van het volkshuisvestingsplan bekeken wat er aan woningcategorieën in dit specifieke (exploitatie)- plan zou moeten worden gerealiseerd. Daarnaast stellen 453

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 9