Geo SQL GEO/SQL vanuit GIS-perspectief AutoCAD Menu structuur Grafische functies Geometrische gegevens Spatial Database Geoview Thematische gegevens Oracle 507 NGT GEODESIA gegevensmodel, waarin punt-, lijn en vlak-objecten, voor 3D ook volu me-objecten, zijn gedefinieerd; opslag in lagen en overlay-mogelijk- heden, ook voor 3D; grafische presentatie, voor 3D vanuit willekeurige standpunten; interactieve selectie van objecten via aanklikken op scherm; functie voor selectie op thematische attributen waarin gespecificeerd kun nen worden: a. attributen waarop wordt geselec teerd en criteriumwaarden; b. vergelijkingsoperators en logische operators; functie voor selectie van objecten op geometrische eigenschappen waarin kunnen worden gespecificeerd: a. criteriumgebieden, willekeurige veelhoeken of bestaande objecten, voor 3D ook volumes; b. operators voor de belangrijkste topologische relaties; combinatie van deze functies. In Geo/SQL [4] is de koppeling van Oracle [5] en AutoCAD [6] niet ge realiseerd volgens één van de besproken opties, maar is sprake van een derde optie: van Oracle wordt gebruik ge- ma akt voor de opslag- en selectiemoge lijkheden voor de thematische attribu ten, van AutoCAD voor de grafische mogelijkheden en de menustructuur; de geometrische attributen worden echter niet in AutoCAD of Oracle, maar in een aparte database, aange duid als Spatial Database, opgeslagen (hg- 5). Fig. 5. Systeem Geo/SQL. Oracle is een SQL database-pakket voor relationele data bases, waarin ook GIS-gegevensmodellen kunnen worden opgeslagen. Grootste gebreken aan Oracle - met adequaat gegevensmodel - als echt GIS-pakket zijn: afwezigheid van mogelijkheden voor grafische presentatie en interactieve selectie, van een selectiefunctie op de positie en van overlay- mogelijkheden. AutoCAD is een zogenaamd CAD-programma (Computer Aided Drafting/Design) waarmee tekeningen in 2D en/of modellen zowel in 2D als in 3D kunnen worden vervaar digd, opgeslagen en gepresenteerd. Een tekening is opge bouwd uit elementen (punten, lijnen, polylijnen, vlakken, objecten, teksten, symbolen) die volgens een niet nader omschreven gegevensmodel worden opgeslagen. Elementen kunnen worden gegroepeerd in lagen, bijvoorbeeld naar thema. Om het ontwerpen te vergemakkelijken, kan ook een aantal elementen, bijvoorbeeld een standaard-onderdeel, worden samengevat tot een nieuw element in een zogenaamd „block", waaraan ook administratieve gegevens in de vorm van attributen kunnen worden toegevoegd. Grootste ge breken aan AutoCAD als echt GIS-pakket zijn: afwezige of zeer beperkte selectiemogelijkheden op attributen en positie. Selectie op attributen is alleen mogelijk voor zover deze zijn ondergebracht in lagen of via uitvoer naar of koppeling met andere systemen. Selectie op positie is alleen mogelijk op het scherm met als criteriumgebied een willekeurige veelhoek en als topologische operators Window en Crossing (Window selecteert alle elementen volledig binnen die veelhoek, Crossing selecteert alle elementen geheel of gedeeltelijk binnen die veelhoek). Geo/SQL kent als voornaamste objecttypen: point, line, polyline, polygon. De geometrische attributen worden, voor zien van een identifier, per thema opgeslagen in die Spatial Database. De thematische attributen worden aan de geo metrische toegevoegd door opslag onder dezelfde identifier in een Oracle-tabel, de „object-table". Voor elk thema wordt voor elk daarin gebruikt objecttype een object-table, in feite een klassetabel, gedefinieerd. De relatie tussen een thema uit de Spatial Database en een object-table uit Oracle wordt vastgelegd in een zogenaamde Geoview. Deze kan daarbij slechts betrekking hebben op één objecttype. Fysiek is een Geoview een record in een speciale tabel in Oracle, waarin onder een naam worden opgeslagen het objecttype, het thema, de object-table, de unique-identification kolom en het Geoviewtype. Logisch gezien werkt de Geoview echter als een samengestelde tabel. De Geoview vormt daarmee de fundamentele structuur in een Geo/SQL database: invoer, opslag, bewerking in een database, selectie en verwijdering van objecten uit een database verloopt altijd via een Geoview. Wel zijn er ver schillende soorten Geoview: behalve de boven aangeduide Simple Geoview bestaat een Linked Geoview, een Address Matching Geoview en een Dynamic Geoview. Met een Linked Geoview kan, om aanvullende gegevens aan een ob ject te verbinden, een tweede tabel uit Oracle aan een object- table worden gekoppeld via een gemeenschappelijke kolom. Doordat deze gemeenschappelijke kolom uniek moet zijn voor de object-table en niet voor de linked table, kunnen echter alleen 1 n-relaties worden opgeslagen. De Address Matching Geoview is een Linked Geoview waarmee gespeci ficeerde punten (geen punt-objecten) langs een lijn-object kunnen worden gemarkeerd. De Dynamic Geoview is een

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 15