NGT GEODESIA 1995-n Voor de vragers binnen de RWS draagt de MD op verzoek kennis over ten aan zien van inhoud, kwaliteit en gebruik van geo-gegevensbestanden. Door deze rol voor informatie en trans actie rondom geo-gegevensbestanden in te vullen, kunnen betere en effi ciëntere afspraken met producenten en leveranciers gemaakt worden. De gebruikerswensen met betrekking tot de bestan den en eventuele updates kunnen zo beter behartigd worden doordat er slechts één bemiddelaar is. Het loket kan gebruikt worden om ten aanzien van de kwaliteit van geo-gegevensbe standen eisen naar de producenten te formuleren. Nationaal Clearinghouse Geo-lnformatie BRON: wwiv.euronet.nl/users/ravi/clearing.html Clearinghouse Het Clearinghouse regelt digitale communicatie over en met de in Nederland opgeslagen geo-informatie op uni forme wijze zodat iedereen binnen het Clearinghouse op een zelfde manier kan zoeken naar datgene wat van zijn of haar gading is. Project Nationaal Clearinghouse Geo-informatie Dit is een samenvatting van het projectvoorstel dat is inge diend in het kader van het Nationaal Actie Programma Electronische Snelwegen (NAP). Het volledige document is verkrijgbaar bij het projectbureau. In Nederland zijn veel organisaties en personen actief met het verwerken van geo- informatie. Een ieder maakt gebruik van de geometrische en administratieve gegevens die in Nederland in de loop der tijd over de bodem en de daaraan gerelateerde objecten zijn verzameld. In een tijd waar de digitale snelwegen in de media even belangrijk lijken te zijn als het fysieke wegennet willen de producenten en consumenten van geo-informatie hun interesseveld beter organiseren. Geo-informatie is van oudsher in Nederland op een kwalitatief hoogwaardig ni veau verzameld en vastgelegd. Dat is niet zo verwonderlijk. Nederland is fysiek een klein land en er moet zorgvuldig met de besteding van de schaarse ruimte worden omge gaan. De toegankelijkheid van al die opgeslagen informatie laat echter in een digitaal tijdperk te wensen over. Het Nationaal Clearinghouse Geo-informatie gaat daar, op ini tiatief van de Ravi, wat aan doen. Het Clearinghouse gaat ervoor zorgen dat iedereen zijn informatie beschikbaar gaat stellen op een zelfde manier en dat iedereen binnen het Clearinghouse op een zelfde wijze kan zoeken naar datgene wat van zijn of haar gading is. Het Clearinghouse regelt digitale communicatie over en met de in Nederland opge slagen geo-informatie op uniforme wijze. Het project staat en valt met de bereidwilligheid van gebruikers om met de Ravi mee te doen. Het begrip Nationaal uit de naam „Nationaal Clearinghouse Geo-informatie" moet recht worden gedaan door deelname van zoveel mogelijk par tijen. Voorkomen moet worden dat iedere bestuurslaag, Rijk, provincie of gemeente, zelf aan de slag gaat en het veld weer zoveel initiatieven ontplooit als het organisaties rijk is. Dit streven wordt breed onderschreven en lijkt in de praktijk te gaan slagen. Het Clearinghouse biedt een aantal voordelen. De kwaliteit van de besluitvorming waar geo- informatie een rol in speelt neemt toe. Men kan immers gaan vinden wat men zoekt en met een beter inzicht be slissingen nemen. Ten tweede ligt het in de verwachting dat de enorme bron aan gegevens particulier initiatief stimu leert om er weer verder mee aan de slag te gaan en er dien sten op aan te bieden. Digitale communicatie via Internet draagt ertoe bij dat praktisch iedereen die dat wil eens bin nen het Clearinghouse een kijkje kan gaan nemen. Het Clearinghouse wordt in een periode van circa 2 jaar tegen een investering van 1,657 miljoen gulden gerealiseerd. Deze investering is maar een gedeelte van de kosten. Nu al financieren de deelnemende organisaties op basis van hun eigen budgetten de vulling van het Clearinghouse met een geschatte omvang van 1,5 miljoen gulden. Het project is een logisch vervolg op de Structuurschets Vastgoed Infor matievoorziening die in 1993 door de ministerraad is vast gesteld. Waar staan we Nadat op 23 juni 1995 het Ravi-bestuur heeft besloten 60 000,- te reserveren voor de start van het project, is de initiatieffase direct van start gegaan. In juli zijn door de projectleider, de heer A. Schmits, en het secretariaat ge sprekken gevoerd met alle instanties die belangstelling hebben getoond voor deelname in een pilot. Op basis van deze gesprekken zijn 10 pilots gedefinieerd die in het kader van het project Nationaal Clearinghouse Geo Informatie zullen worden uitgevoerd. Binnen de pilots zullen vragen aan de orde komen die in het kader van het nationale clearinghouse moeten worden beantwoord. Voorbeelden hiervan zijn: het koppelen van meerdere knooppunten, een grafische interface en zoekstructuur, de meta-gegevens standaard en eisen van gebruikers aan het clearinghouse. In de 10 pilots zijn vrijwel alle geledingen van de Ravi ver tegenwoordigd. In augustus is het projectplan in het kader van het NAP aangepast aan de wensen van de NAP- projectgroep en van een nadere toelichring voorzien. Ver volgens is het projectplan door VROM met een aanbeve ling van staatssecretaris Tommei officieel bij BIZA aange meld als NAP-project. Er is een plan van aanpak gemaakt voor de uitvoering van het project tot december 1995. Daarin staat de projectorganisatie, de afstemming van de verschillende pilots en de informatie-uitwisseling tussen de pilots centraal. Zowel het NAP projectplan als het plan van aanpak zullen elektronisch via Internet verkrijgbaar zijn voor belangstellenden. Belangstellenden kunnen uiteraard ook een exemplaar van deze plannen bij het secretariaat ver krijgen. Pilots en projectbegeleidingsgroep Elk van de pilots heeft te kennen gegeven vanaf het begin van het project aan te sturen op een plaats in het kwalitatief goede deel (het „nette" deel) van het clearinghouse. Op dit moment worden er voor de verschillende pilots door de betrokken organisaties projectplannen gemaakt. Deze plan nen zijn met de vertegenwoordigers van elke pilot besproken op de vergadering begin oktober. Op deze verga dering is een projectbegeleidingsgroep (PBG) gevormd uit vertegenwoordigers van elke pilot. In de PBG zal de samen hang tussen de verschillende pilots worden bewaakt.

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 25