A Tunnelbedrijf 1995-" NGT GEODESIA kabels. Zodra deze hangt, wordt de boot er onderuit gevaren en begint het sturen van de tegel. Een on line-verbinding tussen de tachymeters en de computer er vlak achter geeft het verloop van de werkzaamheden aan. De plaats op de bodem waar de tegel heen moet, is op het beeldscherm zichtbaar door middel van een groen vierkantje. Een zwart vierkant geeft de positie van het hangende blok beton weer. Er zit op dit moment nog een paar meter tussen. Dit verschil wordt ook in cijfers onder het beeld aangegeven. Een uitvoerder van Smit Tak, Jan van de Water, stuurt met een blik op het beeldscherm de kraan de goede kant op. „Ga maar vijf meter achterover, Rinus", spreekt hij in zijn micro- ioon. De zwarte vierhoek schuift langzaam maar zeker in de richting van de groene. Rinus is de kraanmachinist op de bok en heeft al tientallen tegels onder water laten verdwijnen. „Nog een meter, Rinus Het komt al aardig dichtbij elkaar, de lijnen zijn alleen nog wat gedraaid ten opzichte van elkaar. „Een beetje tegen de klok in, Rinus". Zo, de draaiing is eruit. De grote bok buiten zie je trouwens nauwelijks bewegen. Jan zit er met zijn rug naartoe en lijkt er weinig belangstelling voor te hebben. Hij vertrouwt volledig op de mannen die de tachymeters bedienen. Op zijn beeldscherm ziet hij precies wat er buiten gebeurt. Hij stuurt tot de laatste centimeters goed zijn. „Nog een haartje tegen de klok, Rinus". Dan gaat er wat mis. Het zwarte vierkant loopt helemaal weg van het groene, verdwijnt zelfs helemaal van het beeldscherm. Nu kijkt Jan wel even naar buiten. Daar is niets ongewoons te zien; de bok ligt er nog. De cijfers onder het monitorbeeld geven een verschil van acht kilometer aan. Jan schatert, acht kilometer fout, dat hebben we nog niet gehad. Maar hij weet nu dat er niets aan de hand is. Er ging iets fout in de verwer king van de waarnemingen toen twee lijnen elkaar kruisten. 1 Vanuit een soort koek- en zopie- kraam. De tegel gaat te water; bovenin bet frame waarop de meetprisma 's staan. Nu komt Hero Volkers in actie, hij is de man die de software schreef voor dit soort operaties. Onverstoorbaar weet hij door het wisselen van een diskette de fout op te sporen en de operatie weer op te pakken. De sturing gaat verder. „Nog dertig achterover, Rinus. Ja goed zo, laat nu maar een paar meter vieren". De betontegel zakt nu onder water en verdwijnt uit het beeld. Voor de meting geen probleem, want het meten gebeurt niet naar het betonblok zelf, maar naar het frame dat er dertig meter boven hangt. En als de zwaartekracht goed werkt, geeft dat nauwkeurig de positie aan van de tegel die eronder hangt. Het volgen en bijsturen gaat onge stoord verder. Als het blok beton de bodem nadert, wordt stremming van het scheepvaartverkeer aangevraagd. Een paar minuten later meldt de Rijks- waterstaat-boot plechtig; „Scheepvaart stremming is heden ingegaan". Dan zakt de tegel verder. De pootjes onder de tegel raken de bodem en zetten zich erin vast. Dan zakt de hele tegel op de bodem. Vanaf de bok gaan nu de dui kers te water om onder de tegel hun waarnemingen te doen. De kabels han gen nu wat slap en het frame geeft niet meer de positie van de tegel aan. Dat gebeurt straks nog eenmaal als die zich helemaal heeft vastgezet. Dan worden de kabels nog even met een spanning van 20 ton aangetrokken (zonder dat de tegel omhoog komt). De laatste con trolemeting voor de langs- en dwars- helling vindt plaats. Het klopt keurig, alles binnen de marge van 2 cm en precies binnen de geplande tijd klaar. Jammer dat er niet meer tegels zijn, merkt Martin op. Die volgende tegels moeten wachten op een nieuw project. Want er komt geen eind aan de bouw van tunnels. Als de 520

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 28