A 1995-" NGT GEODESIA BERICHTEN Promotie ir. B. J. Beers Op 23 oktober 1995 promoveerde ir. B. Beers op een proefschrift getiteld „FRANK - het ontwerp van een nieuw landmeetsysteem, gebaseerd op panora mische beelden Promotor was prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts die tevens aan de wieg heeft gestaan van FRANK. Ten overstaan van een promotiecommissie bestaande uit negen deskundige weten schappers verdedigde Beers zijn proef schrift in de Aula van de Technische Universiteit Delft. FRANK maakt gebruik van panorami sche foto's die worden gemaakt met be hulp van een fish-eye camera gemon teerd op een auto. De foto's worden ge maakt met een zodanige overlap, dat ze met behulp van identieke punten aan elkaar kunnen worden gerekend. De foto's worden met behulp van een scan ner gedigitaliseerd, waardoor allerlei bewerkingen met een computer kun nen worden verricht. Het systeem wordt gebruikt om topografische kaar ten te vervaardigen. Als bijprodukt en wellicht als hoofdprodukt worden de digitale beelden in een bestand opgesla gen om ze voor verschillende toepassin gen te kunnen raadplegen. De Opthi- teek waarover in het oktobernummer van NGT Geodesia is gepubliceerd, is daar een voorbeeld van. Dit produkt heeft zelfs de landelijke pers gehaald; geodesiepromotie in optima forma! Naar aanleiding van vragen van de leden van de promotiecommissie wer den diverse aspecten van FRANK na der toegelicht door de promovendus. Zo schetste hij de plaats van FRANK tussen de traditionele luchtkartering en de tachymetrie en gaf hij een toelich ting op de spin-off in de vorm van mo gelijke nevenprodukten. Ook de eco nomische aspecten kwamen aan de or de, evenals de kwaliteit van de produk- ten. Enkele zeer technische vragen over de gebruikte scanners en de fish-eye lens werden door Beers deskundig be antwoord. Promotor Bogaerts nam de gelegenheid te baat eventuele nieuwe technische mogelijkheden te schetsen. Bij het uitreiken van de doctorsbul werd door hem aan „Herr Doktor Beers" een volwassen plaats toegedicht tussen de grote Duitstalig georiënteerde ontwerpers van landmeetapparatuur, zoals Zeiss en Leica. Jan Polman Verzelfstandiging GISkit De afdeling Ontwikkeling en Onder steuning Automatisering van Inge nieursbureau Van Steenis BV heeft zich de afgelopen maanden verzelfstandigd als GISkit BV i.o. Dit is het gevolg van het feit dat de afdeling Ontwikkeling en Ondersteuning de afgelopen jaren met produkten als GIS*", DTM, LKI en REKEN zich steeds meer is gaan richten op de externe markt en van de behoefte van Van Steenis om zich te concentreren op de kernactiviteit land meten. De verzelfstandiging heeft thans haar definitieve beslag gekregen. De activiteiten op het gebied van de ont wikkeling, verkoop en ondersteuning van software en het omzetten van SUF2-bestanden vinden nu plaats bij GISkit, gevestigd in de zuidflank van het oude stationsgebouw van Houten. GISkit zal de overeenkomsten die Van Steenis in dit kader is aangegaan, voort zetten. Hierbij zullen steeds de alge mene voorwaarden van de Federatie van Nederlandse Brancheverenigingen voor Informatie Technologie FENIT van toepassing zijn. Van Steenis con tinueert, als één van de werkmaat schappijen van de Tauw-groep, de dienstverlening op het gebied van de landmeetkunde en is met GISkit over eengekomen dat de samenwerking op het gebied van de landmeetkundige automatisering zal worden voortgezet. Raad voor de Certificatie gaat op in Raad voor Accreditatie Op 14 september 1995 is de Raad voor Accreditatie opgericht. In deze nieu we Nederlandse accreditatie-organisatie gaan twee oude organisaties op, name lijk de Raad voor de Certificatie en NKO/STERIN/STERLAB. De Raad voor Accreditatie erkent (accrediteert) certificatie- en keuringsinstellingen. Plaatsvervangend directeur-generaal van Industrie Diensten van Economi sche Zaken, dr. Idenburg, die sprak in de plaats van Minister Wijers, roemde het hoge kwaliteitsniveau, de markt gerichtheid en de internationale oriën tatie van de Nederlandse accreditatie. Dr. Kruisinga (oud-staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid) sprak namens de nieuwe organisatie. Hij bedankte voor de belangrijke make- laarsrol die EZ in het fusieproces heeft gespeeld en gaf aan dat de nieuwe orga nisatie alles in het werk zal stellen om het bestaande vertrouwen gestand te doen. Accreditatie is van groot belang voor het bedrijfsleven dat bijvoorbeeld goe deren laat keuren en certificeren voor dat deze op de markt worden gebracht. Via accreditatie van keurders en certifi- ceerders worden hun onafhankelijk heid, deskundigheid en betrouwbaar heid gegarandeerd. In toenemende mate onderkent ook de overheid het belang van accreditatie. In het geval van te stellen (technische) eisen aan produkten en diensten vormt certificering een belangrijk alternatief voor wettelijke regulering. Via een goe de infrastructuur op het gebied van accreditatie en certificatie kan de over heid deze vorm van zelfregulering „ge controleerd" en verantwoord overlaten aan betrokken partijen. Branche-code voor geo-informatiesector? _y Zojuist heeft de Stich- ting Ravi het rapport „Bescherming en ver strekking van geo-infor- matie" gepubliceerd. Deze publikatie is een vervolg op het eerder verschenen Ravi-rapport „Auteursrecht op geo-in- formatie", waaruit bleek dat geo-infor- matie maar beperkt bescherming geniet op grond van het auteursrecht. In opdracht van de Ravi heeft het Insti tuut voor Informatierecht (IVIR) te Amsterdam een vervolgonderzoek ge daan naar andere mogelijke bescher- mingsvormen, zoals op het gebied van het recht van ongeoorloofde mede dinging, specifieke regelgeving ter be scherming van geo-informatie en de (ontwerp) Richtlijn van de Europese Unie ter bescherming van databanken. In de rapportage worden de belangrijk ste juridische aspecten van de bescher ming en verstrekking van geo-informa- tie geïnventariseerd. Onderzocht is in hoeverre bescherming van geo-infor matie in aanvulling op de Auteurswet mogelijk is. De onderzoekers hebben een (juridisch) kader ontwikkeld voor contractuele regeling van verstrekking 524

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 32